Objawy glistnicy u kota – czyli jak odrobaczyć zwierzaka?

objawy glistnicy u kota

Choroba spowodowana robakami może rozwijać się powoli i dopiero z czasem stać się zauważalna. Właściciel powinien mieć informacje o chorobach pasożytniczych, aby zauważyć obecność pasożytów u kota jak najszybciej.

Choroby pasożytnicze

Kot może zarazić się od innych zwierząt lub podczas picia brudnej wody ze stawu, strumienia lub kałuży. Robaki przedostają się do organizmu przeważnie drogą pokarmową.

W zależności od rodzaju pasożyta mogą wystąpić różne objawy glistnicy u kotów, ale przede wszystkim to:

  • wymioty;
  • zmniejszenie masy ciała;
  • senność lub niepokój;
  • zmniejszenie lub zwiększenie apetytu;
  • zmienne wypróżnienia (zaparcia, biegunka, śluz w kale);
  • częste wymachiwanie ogonem.

Od tego czasu, kiedy zauważyłeś, że kotu dolegają robaki, należy także wyjaśnić ich typ, a w tym celu najlepiej udać się do weterynarza. Rodzajów jest dużo:

  1. Glisty kocie, robaki obłe przypominają spaghetti długości 5-10 cm. Kiedy kotek ma nadmierny apetyt, on wymiotuje robakami, a brzuch staje się zbyt wydęty.
  2. Nicienie powodują wymioty, krew w stolcu, biegunkę. Kotek ma zmniejszony apetytu, jest osowiały i osłabiony. Tego typu robaków nie można zobaczyć gołym okiem.
  3. Tasiemca koty mogą nabawić się poprzez zjadanie pcheł, w których znajdują się larwy. Zawierające jaja cząsteczki można zobaczyć w stolcu kota lub w okolicach odbytu, mają one biały kolor, a martwe jaja są podobne do ziaren ryżu.
  4. Filarie mogą być przenoszone przez komary. Żeby ustalić odmianę robaka, czasem trzeba zrobić kilka badań krwi.
Co robić, jeśli kotek ma robaki?

Najpierw należy ustalić odmianę robaków i zgłosić się do weterynarza. Następnie dobieramy rodzaj i dawkę leków, dostosowując do wagi i stanu zdrowia kociaka. Tabletkę najlepiej zawinąć w kawałek świeżego mięsa kurczaka i w takiej postaci dać kotkowi. Trzeba dopilnować, aby kotek jej nie wypluł. Niektóre zwierzęta są bardzo wybredne i trudno je zmusić do jedzenia czegoś, na co nie mają ochoty.

 
Powiązane artykuły:
Jak się leczy koci katar? Zagrożenie dla zdrowia domowego pupila
Pojawienie się kataru może być pierwszym symptomem choroby waszego malutkiego pupila. Czym trzeba leczyć katar u kociątka? O tym opowiemy w artykule.
W jakim wieku najlepiej wysterylizować kotkę? Rady dla utrzymujących zwierzę domowe
Jeśli nie planujecie potomstwa waszej ulubienicy, rozumną może stać się decyzja o sterylizacji. W artykule porozmawiamy o tym, w którym wieku lepiej sterylizować kotkę.
W jakim wieku kotka może zajść w ciążę?
Planując potomstwo swojej ulubienicy, trzeba znać wszystko o jej fizjologii. W artykule opowiemy, od jakiego wieku kotek jest dorosły i już zdolny zajść w ciążę.
Jakie kolory widzą koty? Czyli percepcja wzrokowa domowych zwierzaków
Czy wiecie, że wzrok naszych kotków bardzo różni się od naszego i one widzą świat całkiem w innych kolorach? Jakie kolory widzą kotki? O tym opowiemy w artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty