Obroża dla psów – jak poprawnie zakładać obrożę?

obroża dla psów

Jasna rzecz, że obroża jest najgłówniejszym akcesorium psa. Daje możliwość gospodarzowi kierować swoim pupilem podczas spaceru lub tresury. Wybierać obrożę trzeba poprawnie uwzględniając rasę psa, wagę, wiek, wskaźniki fizyczne i temperament.

Jak wybrać obrożę dla psów?

Obroże można podzielić na trzy podstawowe kategorie: ozdobne, zwykłe skórzane, uzdowe\na pół uzdowe. Obrożę dla maleńkiego psa zazwyczaj wykorzystują jako ozdobę. Szczególnych zaleceń co do wyboru obroży ozdobnej nie ma, jedynie musi być jakościowa, nie wrzynać się w szyję psa, łatwo się zdejmować.

Dla większych psów kupują szerokie skórzane obroże. Im pies jest większy, tym obroża powinna być szersza. Należy poprawnie dobrać rozmiar obroży. Trzeba zmierzyć średnicę szyi pupila, dodać 5-7 cm i otrzymasz optymalną długość obroży.

Obrożę uzdową zazwyczaj wykorzystują w celach wychowawczych. To obroża do tresury. Gdy pies negatywnie reaguje na tresurę, kupują obrożę z wbudowanym paralizatorem. W taki sposób można kierować psem nawet na odległość.

Dużym i agresywnym psom obrożę uzdową można zakładać codziennie. Pies szybko się przyzwyczaja chodzić na smyczy, nie naciąga obroży, ponieważ w wypadku gwałtownego ruchu obroża ściąga szyję psa. Psom na łańcuchu nie można zakładać obroży uzdowej. Proces zakładania takiej obroży potrzebuje nieco więcej czasu, aniżeli zwykłego.

Jak zakładać obrożę uzdową?

Umieść obrożę przed psem w kształcie odwróconej litery P. Smycz umieść w taki sposób, aby obroża nie była zbyt luźna. Pętlę umieść na szyi psa w taki sposób, aby podczas naciągania zaciągała się, a gdy puszczasz smycz – rozluźniała się. Dobrze, gdy fachowiec pokaże ci jak poprawnie zakładać obrożę uzdową i jak poprawnie z niej korzystać, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

Robimy obrożę samodzielnie

Jasna rzecz, że kupić obrożę można w dowolnym sklepie zoologicznym. Jednak zrobiona obroża samodzielnie będzie wyróżniać twego psa wśród innych psów.

Zanim zrobisz obrożę należy wziąć taśmę, pierścień metaliczny, mający kształt angielskiej litery „D”, nożyce, klej, urządzenie do przekłuwania dziur, sprzączkę metaliczną.

Aby ozdobić obrożę weź ładną taśmę ze wzorkami dla psów, na przykład z kością lub łapkami. Dla maleńkich psów najlepiej wybrać delikatną jak poprawnie zakładać obrożę  taśmę, natomiast dla dużych brezent.

Na początku należy zmierzyć średnicę szyi psa. Obroża musi mieć odpowiednią długość, aby nie wrzynała się w szyję i nie była zbyt luźna. Następnie dobieramy odpowiednią długość taśmy ozdobnej, powinna być o 5 cm dłuższa, aniżeli pasek. Taśmę ze wzorkiem przykładamy do paska, zaginamy jedną końcówkę w taki sposób ,aby po innej stronie obroży pozostało 2,5 cm i przekłuwamy. Z inną końcówką taśmy robimy to samo. Następnie taśmę mocujemy do paska.

Jedną końcówkę przyszłej obroży przeciągamy przez pierścień metaliczny, zakładamy sprzączkę. Zwróć uwagę, aby sprzączka była poprawnie założona. Końcówkę taśmy zaginamy i przyszywamy. Następnie w taśmie za pomocą specjalnego urządzenia przekłuj otwory.

Następnie zbierz do kupy obrożę, spróbuj czy poprawnie funkcjonuje sprzączka metaliczna. Gotowy wyrób można zakładać na szyję pupila.

 
Powiązane artykuły:
Czym karmić psa, żeby on był zdrowy i wesoły?
Jeżeli jesteś właścicielem psa to zadajesz sobie pytanie - "czym lepiej karmić psa"?. Na dziś istnieje kilka wariantów, które przypuszczają karmienie psa suchymi czy mokrymi karmami, naturalnym pokarmem, konserwami czy mieszanym jedzeniem.
Mops – opis rasy, cechy charakteru i odżywianie
Ten pies – czuły domowy pupil, a także wierny przyjaciel i wesoły kompan. Każdy widział na ulicy krótkomordego z dużymi oczami i zakręconym ogonkiem psa. Wszystko o rasie psów mops i jej charakterystykach opowiemy w artykule.
Karma dietetyczna dla psów, czyli zapobieganie otyłości
Nie u każdego psa układ pokarmowy pracuje uzgodniono, toż niektórzy pupile potrzebują szczególnego dietetycznego żywienia. W jakości sprawdzonego źródła energii i korzystnych substancji, w danym wypadku, występuje karma dietetyczna dla psów.
Chihuahua – najmniejsza rasa na Ziemi – opis rasy
Dziś te pieski cieszą się niewiarogodną popularnością. Chihuahua – to najmniejsza rasa psów na Ziemi. O właściwościach rasy psów chihuahua, jej charakterystykach i przewagach opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty