Obrus na okrągły stół – jakie obrusy pasują do okrągłego stołu?

obrus na okrągły stół

Piękny stół obiadowy jest ozdobą pokoju i w dni świąteczne i w powszednie. Dla tego lub innego rodzaju stołu należy przestrzegać zasad wyboru odpowiedniego obrusu. W naszym przypadku będziemy rozważać wariant stołu o okrągłym kształcie.

Jak wybrać obrus na okrągły stół?

Jeśli chodzi o kwadratowym lub prostokątnym stole, to wybór obrusu według kształtu wcale nie jest duży – musi pasować do mebli. Z okrągłym stołem sprawa wygląda inaczej. Do niego pasuje zarówno okrągły, jak i kwadratowy obrus. Ponadto można użyć oba te obrusy jednocześnie, tworząc wielowarstwową dekorację stołu.

Jeśli zdecydujesz się jako pokrycie po okrągłego stołu wykorzystać jednocześnie i okrągły i kwadratowy obrus, to pamiętaj, że okrągły obrus powinien być zaścielony pod kwadratowym, przy czym on powinien znacznie przekraczać rozmiar stołu, aby wystawał spod kwadratowego obrusu. Można również użyć obrusów o kontrastujących kolorach, aby w ten sposób uzyskać koloryt wnętrza.

Oprócz kształtu ważne jest, aby wybrać obrus odpowiedniej wielkości. Optymalnym rozmiarem w przypadku z okrągłym stołem będzie niezbyt duży obrus, aby nie powodować trudności podczas siedzenia przy stole, i nie za mały, bo stół będzie wyglądać nieelegancko.

Żeby obliczyć odpowiednią wielkość obrusa, trzeba dokładnie zmierzyć blat stołu i do średnicy blatu dodać podwójną wielkość zwisu. Na przykład jeśli średnica stołu wynosi 100 cm, średnica obrusu okrągłego powinna wynosić 140 cm, kwadratowy obrus powinien mieć rozmiar 140х140 cm.

Rodzaje obrusów na okrągły stół kuchenny według materiału

Co dotyczy materiału wykonania, obrus na okrągły stół może być wykonany z tkaniny, ceraty lub szydełkowy.

Cerata na stół okrągły jest raczej powszechnym rozwiązaniem. To jest powłoka praktyczna i wygodna, nie wymaga szczególnej pielęgnacji i nie wywołuje obawy, że mogą pojawić się plamy i inne zanieczyszczenia na jej powierzchni. Wszystko co musisz robisz – to przecierać ceratę zwilżoną szmatką.

obrus na okrągły kuchenny stół 1 obrus na okrągły kuchenny stół 2 obrus na okrągły kuchenny stół 3

Zupełnie inną rzeczą jest ozdobny szydełkowy obrus na okrągły stół. On niesamowicie ozdabia wnętrze, dodając pomieszczeniu przytulności i domowego ciepła. Jednak taki obrus raczej wykonuje rolę dekoracyjną, a nie praktyczną i do przyjmowania gości się nie nadaje.

obrus na okrągły kuchenny stół 4 obrus na okrągły kuchenny stół 5 obrus na okrągły kuchenny stół 6

Okrągły lub kwadratowy obrus na stół z tkaniny bawełnianej lub syntetycznej – to jest to czego potrzebujesz, jeśli chcesz wybrać nakrycie do świątecznego stołu dla przyjmowania gości.

obrus na okrągły kuchenny stół 7 obrus na okrągły kuchenny stół 8 obrus na okrągły kuchenny stół 9
 
Powiązane artykuły:
Tkaniny na obrusy – poznaj zalety i wady
Piękny obrus przetwarza stół, robiąc jego ozdobnym, a pomieszczenie staje się bardziej przytulnym. Lecz żeby obrus służył długo, trzeba z rozsądkiem stosować do wyboru materiału. O tkaninie na obrus czytajcie w artykule.
Tkaniny teflonowe – przykłady zastosowania materiałów teflonowych w domu
Teflon – słynny materiał, co asocjuje się u większości z patelniami i formami do pieczywa. A o tkaninie teflonowej mało kto wie. Między innymi tkanina teflonowa ma masę pożytecznych właściwości i stosuje się bardzo szeroko.
Uniwersalny pokrowiec na sofę – tani sposób na ”drogi” wystrój mieszkania
Uniwersalne elastyczne pokrowce na miękkie meble decydują mnóstwo problemów z odnową nie tylko kanap i foteli, ale i wnętrza w ogóle. Ich wygodę oceniło już wiele gospodyń domowych. Czas i nam poznać, które przewagi nam dają.
Pokrowiec na materac – jak wybrać odpowiedni ochraniacz na łóżko?
Żeby kupno materaca nie wyszło się w wyniku ogromnym rozczarowywaniem, bardzo ważne poprawnie wybrać nie tylko wewnętrzne napełnienie, ale i zewnętrzne pokrycie – pokrowiec. Zorientować się w tym pytaniu pomoże nasz artykuł.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty