Od roku 1900 do dziś: jak kobieca bielizna ewoluowała w ciągu ostatnich stu lat

Na przestrzeni wieków przedstawicielki płci pięknej używały bielizny jako tajemnej broni i decydującego argumentu w sporze z mężczyznami. Jako sposób na zachowanie piękna i urody biustu, ułatwianie uprawiania sportu. Wiek XX był bogaty w wydarzenia, które istotnie zmieniły wygląd zewnętrzny damskiej bielizny.

Nie zważając na to, że początki historii bielizny sięgają Starożytnej Grecji, kiedy to była wytwarzana ze skóry i bandaży, w wieku XX ona przeszła największe zmiany. Od wielowarstwowego elementu odzieży, który stwarzał jedynie dyskomfort do seksownego elementu kobiecego wizerunku.

1900

1900

Kobiety, które zaczęły walczyć o równe prawa z mężczyznami, noszenie niewygodnych gorsetów traktowały jako poniżenie i zniewagę. W 1904 roku w Wielkiej Brytanii założono stowarzyszenie do walki o uwolnienie kobiet z ciasnych gorsetów, które nawoływało wszystkich kobiet do wstępowania do jego szeregów.

Kobiety były przede wszystkim niezadowolone z wagi bielizny, która ważyła około 2-3 kg. W takiej bieliźnie niewygodnie było wykonywać obowiązki domowe i tańczyć na przyjęciach. Pończochy, majtki, koszulka, gorset, podkoszulek, bluzka, długa spódnica – wszystkie te części ubrania miała na sobie kobieta.

W 1903 francuska lekarka Josephine Ghosh Saro przecięła gorset na dwie części: w ten sposób powstał biustonosz i pas, który później wyposażono w żabki do trzymania pończoch, co znacznie ułatwiło życie kobietom.

1910

1910

Moda na romantyczną koronkę nie ominęła również bielizny damskiej. Młode dziewczyny zaczęły nosić koronkową cienką halkę do kolan zamiast podkoszulki.

Przełom nastąpił w roku 1915, za sprawą Mary Phelps Jacobs, która skonstruowała niekrępujący ruchów biustonosz. Rok później opatentowała swój wynalazek. Później jednak za sprawą swego trzeciego męża odsprzedała swój patent bieliźniarskiej firmie, za jedyne 1500 dolarów. Kurtyzany miały własne zdanie na temat tego, jak powinna wyglądać bielizna damska – zaczęły nosić biustonosze z głębokim, uwodzicielskim dekoltem i krótkie majtki.

1920

1920

Pierwsza Wojna Światowa radykalnie odmieniła wygląd bielizny damskiej – nikt nie chciał wydawać kupę czasu na sznurowadła, różne guziki i podwiązki. Kobiety potrzebowały wygodnej odzieży: na zmianę niewygodnym sukienkom z gorsetem przyszły zwiewne, jedwabne stylizacje. Zamiast gorsetów wkładano wygodne biustonosze i halki.

Podczas I Wojny Światowej kobiety walczyły o rozszerzenie zakresu swoich praw i swobód: wiele kobiet zaczynało pracować i utrzymywać rodzinę po śmierci swego małżonka na wojnie. Przedstawicielki płci pięknej, które często pracowały w fabrykach i wykonywały ciężką robotę, potrzebowały bielizny wykonanej z materiałów lekkich, przewiewnych, przepuszczających wilgoć, aby jak najmniej się pocić i nie stracić przytomności w ciasnych, zatłoczonych halach.

Wyzwolone dziewczyny, które uprawiały zawody inteligenckie, miały całkiem inne podejście do bielizny. Zazwyczaj robiły sobie męskie krótkie fryzury i rezygnowały z noszenia sztywnych staników, stawiając na bawełniane różnokolorowe, wygodne biustonosze.

1930.

1930

Lata 30 wieku XX – to okres imprez, na których młodzież tańczyła do upadłego. Nikt nie miał ochoty na tańczenie w wysokich, niewygodnych majtkach, dlatego zrezygnowano z nich na rzecz zwiewnych halek. Później doszło do wydarzeń, które po raz kolejny udowodniły, że moda jest zmienna. Kobiety zamiast wygodnych, subtelnych staników, zaczęły nosić romantyczną, seksowną bielizną, podkreślającą ich kobiecość.

Ideał piękna lat 30. XX wieku to kobiety o obfitych kształtach, dlatego stworzono specjalne wkłady do staników. Projektanci bielizny w końcu wpadli na pomysł oznaczenia rozmiaru biustonosza od A do D, co znacznie ułatwiało dobranie rozmiaru stanika. Pończochy, dzięki krótkim spódnicom, stały się nieodłącznym elementem wizerunku każdej modnej pani. Były to pończochy ze szwem i pończochy wzorzyste.

1940

1940

Nie zważając na wojnę, projektanci bielizny nadal stwarzali nowe modele biustonoszy. W 1940 roku stworzono biustonosz ze wzmocnionymi miseczkami, podnoszącymi i rozdzielającymi piersi. Specjalnie dla gwiazd stworzono biustonosze bez ramiączek, aby mogły wkładać kreacje z odkrytymi plecami i ramionami.

1950

1950

Christian Dior stworzył nowy kierunek w modzie, który natychmiast zdobył serca wszystkich kobiet na świecie. Styl new look wyróżniał się klasycznym krojem, podkreślał jednak talię, biust i uda.

W tym przypadku przede wszystkim stawiano na seksowność i kobiecość – koronka, kolorowy haft, delikatne odcienie. Jednak największym przebojem lat 50. XX wieku była czarna bielizna, która chętnie była noszona przez Francuzki, które jak wiadomo, od zawsze dyktują tendencje mody.

1960

1960

W latach 60. wieku XX Brigitte Bardot była symbolem seksapilu i ideałem piękna. Legendarna francuska aktorka lubiła seksowną bieliznę z falbankami, kokardkami i koronką. Najczęściej nosiła stanik typu push-up, który dzięki wyjmowanym wkładom uwydatniał i podnosił biust.

1970

1970

W latach 70. świat ogarnęła rewolucja seksualna, wiec kobiety po raz kolejny zrezygnowały z romantycznej bielizny na rzecz wygodnych biustonoszy i majtek. Bieliznę szyto z przezroczystych materiałów, nie używając żadnych wkładów. Moda na minimalizm znajduje się na szczycie popularności – kobiety stawiają na lakoniczną bieliznę, która nie krępuje ruchów.

1980

1980

W latach 80. XX wieku do łask wracają krągłe kształty. Kobiety traktują bieliznę jako tajemną broń do podrywania facetów. Domy Mody zaczynają stwarzać romantyczne, kobiece, uwodzicielskie komplety bielizny koronkowej, z różnymi falbankami i kokardkami.

Czarna bielizna traci na popularności. Kolorową bieliznę produkują jak marki budżetowe, tak i luksusowe. Dziewczyny przez kilka miesięcy zbierały pieniądze na uwodzicielski jedwabny biustonosz z gipiurą.

1990

1990

W końcu wieku XX ogromną popularnością cieszyły się przeźroczyste bluzki, t-shirty i koszule. Prześwitujące bluzki i sukienki można było zaobserwować nie tylko na salonach, ale również ulicach. Gwiazdy zakładały pod nie gustowne staniki, aby w taki sposób przyciągnąć do siebie uwagę paparazzi. Nowy trend w modzie – wielowarstwowość. Nikogo już nie można było zaskoczyć czarnym biustonoszem pod białą koszulą lub czerwonym gorsetem.

2000 – do dziś

2000

Ostatnie 19 lat można nazwać najbardziej nieciekawymi, monotonnymi i jednocześnie fascynującymi w historii bielizny damskiej. Projektanci nie stworzyli żadnych rewolucyjnych i rewelacyjnych modeli, jednak udało im się osiągnąć maksymalny bilans pomiędzy wygodą a seksownością i pięknem, nawet wtedy, kiedy bielizna jest koronkowa lub bawełniana.

Do uprawiania sportu stworzono specjalny biustonosz sportowy wykonany z materiału, który zapewnia efektywne odprowadzanie wilgoci i przepuszczającego powietrze. Jeśli natomiast chodzi o romantyczne randki, to wszystkie modne magazyny polecają biustonosz balkonetkę – średniozabudowany stanik, który z reguły nie zasłania piersi w całości.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty