Od ziaren kakaowca do tabliczki: niesamowity proces tworzenia czekolady

Prawie cała czekolada w świecie produkuje się na dużych fabrykach wielkich korporacji. Ale są mistrzowie, i ich liczba rośnie, którzy samodzielnie wytwarzają czekoladę od ziaren kakaowca do tabliczki.

Jeden z takich rzemieślników – Brytyjczyk Dom Ramcy – pokazał, jak on robi uwielbiany przez wielu ludzi smakołyk.

Te malutkie kwiateczki – początek ulubionej czekolady, której kiedyś próbowałeś. Rosną po prostu z pnia i konarów kakaowca, a następnie przemieniają się na ziarna. Te zdjęcia były zrobione na Hawajach – jedynym miejscu w Stanach Zjednoczonych, gdzie można uprawiać drzewa kakaowca.

drzewo

Na tym zdjęciu, zrobionym w Grenadzie, dobrze są widoczne ziarna kakaowca, które rosną prosto na drzewie.

kakao

To zdjęcie demonstruje całe piękno różnokolorowych ziaren kakaowca.

kolorowe

Kolory tęczy!

tęczowo

Wewnątrz każdego owocu jest biały miąższ, wokół którego znajdują się ziarna.

owoc

Ziarna kakaowca znajdują się w białej błonie.

płody

Ziarno kakaowca – widok od wewnątrz.

bob

Kolory są różne, głownie – fioletowy, ale są i białe.

brąyowy

Po zbiorze płonu z owoców wydostawane są ziarna kakaowca i miąższ.

Następnie ziarna umieszczane są w swojego rodzaju pojemnik – za zwyczaj to drewniana skrzynia, przykryta liśćmi palmy bananowej na 5-7 dni. Fermentacja jest kluczowym procesem w formowaniu smaku czekolady. Miąższ poddaje się fermentowaniu, przemienia się w płyn i odparowuje. W ten sposób ziarna stają się brązowe. Z procesie fermentacji temperatura wzrasta do 50 stopni, dlatego, jeśli kiedyś jadłeś ”surową czekoladę”, wątpię, czy ona na prawdę była surową.

bobki

Po zakończeniu procesu fermentacji ziarna umieszczane są na słońcu na 7-10 dni.

Cała ta ogromna ilość ziaren jest stale mieszana, aby wysuszyć je równomiernie.

pani

Na przykład w Grenadzie ziarna mieszane są stopami – robotnicy chodzą po nich. Istniej alternatywne specjalne narzędzie do mieszania.

Kolejnym etapem jest pakowanie i transport. Ziarna są umieszczane w workach z grubej tkaniny lnianej i wysyłane do producentów na całym świecie.

praca

Jak widać, zanim ziarna kakaowe trafią bezpośrednio do producenta, przechodzą nie jeden, ani nawet dwa zabiegi. Najlepiej utrzymywać bezpośredni kontakt z rolnikami – jest to gwarancja akceptowalnych, dokładnych kosztów. Większość ziaren kakaowych nabytych na skalę przemysłową sprzedaje się po cenach pośrednich, co obecnie stanowi problem, którym należy się zająć.

Kiedy ziarna dojdą do producenta, przechodzą proces selekcji. Wszystkie. Ręcznie.

proces

Usuwają się uszkodzone ziarna, kamienie i inne resztki, które zostały w workach po fermentacji i suszeniu.

To jest mini-piec!

mikrofalófka

Mali producenci czekolady nie mają specjalistycznego sprzętu, więc muszą działać inaczej: jest to przerobiony piekarnik, ziarna są umieszczane w obracającym się bębnie i smażone przez 20 minut.

Następna kolej na ten prosty wynalazek - to "rozdrabniacz-wialnia".

kuchnia

Górna część to sokowirówka, która służy do kruszenia ziarna kakaowego, poniżej znajduje się mini maszyna wialnia, podłączona do odkurzacza. Odkurzacz wsysa wszystkie plewy i inne śmieci. Tak więc w zbiorniku pozostają czyste pokruszone ziarna kakaowe.

Teraz ziarna są gotowe do mielenia!

czekolada

Stopniowo zmiażdżone ziarna trafiają do specjalnego mieszalnika w postaci dwóch granitowych kół obracających się na granitowym wale.

Wał obraca się, napędzając koła. Koła mielą ziarna na mniejsze kawałki, dzięki tarciu koła podgrzewają i topią ziarna. Około 50% masy ziaren stanowi masło kakaowe, które topi się w temperaturze równej temperaturze ciała ludzkiego.

Na tym etapie dodawany jest cukier trzcinowy (30% masy na czekoladę gorzką) i mleko w proszku (na czekoladę mleczną), a także inne dodatki smakowe.

czekoladna

Czekolada przetwarza się w mieszalniku przez 3 dni. Ciągłe obracanie i utrzymywana temperatura usuwają nadmiar smaku.

Mała partia czekolady mlecznej w "mieszalniku" na stole, działającym na tej samej zasadzie, jak duży, tylko na mniejszą skalę.

pasta

Po 3 dniach nadszedł czas, aby wylać czekoladę na głębokie plastikowe tace.

czekoladka

W tej formie czekolada dojrzewa przez kilka tygodni.

rzeka

Temperowanie czekolady.

Jak wspomniano powyżej, czekolada zawiera masło kakaowe, które podczas obróbki termicznej tworzy kryształy o różnych kształtach i temperaturach topnienia. Istotą procesu temperowania jest podgrzanie czekolady, ochłodzenie jej, a następnie ponowne podgrzanie. Jeśli temperowanie nie przebiegło zgodnie z ustalonymi regułami, na czekoladzie pojawiają się charakterystyczne białe plamy. Następnie czekolada wlewa się w formy. Przy pomocy lekkiej wibracji z czekolady usuwają się pęcherzyki powietrza.

Gotowe batony czekoladowe!

słodko

Czekolada jest gotowa do sprzedaży w hotelach, restauracjach.

czekolada 2

Tak wygląda upakowana czekolada.

czekolada 3

To opakowanie jest wygodne, ponieważ nie musisz jeść wszystkich tabliczek na raz.

kuchnia 2

Panorama warsztatu. Jest mały, ale ma cały niezbędny sprzęt.

sklep
źródło:Boredpanda
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty