Odmiany jogi – jaki rodzaj zajęć wybrać?

odmiany jogi

Joga tworzy harmonię między człowiekiem, a otaczającym go światem, a światem wewnętrznym każdego z nas, światem zmysłów lub energetyki. Najczęściej zadawane przez początkujących pytanie – jakie istnieją odmiany jogi? I słusznie, bo nieznający sanskrytu łatwo mogą mylić pojęcia "hatha-joga", "mantra-joga", "kundalini-joga" itp.

Rozpatrzymy podstawowe i najczęściej stosowane w powszechnych praktykach odmiany jogi.

Hatha-joga

Jeśli jesteś początkujący i nie wiesz jaką z wielu praktyk jogi wybrać, na pewno ci polecą właśnie hatha-jogę. Jest to połączenie ćwiczeń fizycznych i oddechowych, technik medytacyjnych, doskonalących twoje ciało i potwierdzających główny "slogan" hatha-jogi – człowiek ma nieograniczoną władzę nad swoim ciałem. Co do chodzenia po węglach, przekłuwania ciała w różnych punktach i siedzenia na gwoździach – to mistrzowie jogi w ten sposób udowadniają nieograniczone zdolności ciała, które pojmują jako kontrolę nad swoim ciałem i umysłem.

Ashtanga Vinyasa joga

Ta odmiana polega na wykonaniu ścisłej kolejności określonych asan. Przejście do następnej pozycji następuje dopiero po całkowitym opanowaniu poprzedniej. A między asanami wykonują się swego rodzaju elementy dynamiczne – tak zwane winjasy.

Sivananda joga

Bez tego kierunku nie można się obejść w wykazie o rodzajach jogi. To niezwykle popularny na dzień dzisiejszy kierunek, który jest odgałęzieniem hatha-jogi. To swego rodzaju "joga dla wszystkich", bowiem sivananda joga zakłada syntezę technik ze wszystkich kierunków w jodze. Charakterystyczną cechą jest maksymalne rozluźnienie.

Tri-joga

Kierunek powstał w wyniku wielkiego duchowego oświecenia jego twórczyni – Kali Ray. To medytacja w ruchu. Kierunek najbardziej nadaje się dla kobiet, które nie chcą zanurzać się w głąb wschodniej filozofii i nie życzą sobie "chodzenia po węglach". Tutaj wystarczą ćwiczenia siłowe i rozciągnięcia, i oczywiście relaksacja.

 
Powiązane artykuły:
Zalety aktywności fizycznej – dlaczego warto uprawiać jogę?
Korzyść jogi jest bezwarunkowym faktem, jednak na pewno daleko nie wszyscy wiedzą o tym, czym właśnie jest pożyteczne uprawianie jogi i co naprawdę przyciąga coraz więcej ludzi do szeregów jej zwolenników.
Joga – oddychanie – jak poprawnie wykonywać?
W jodze wszystko zależy nie tyle od asan, a szybciej od prawidłowego oddychania, które odpowiada za wyswobodzenie i prawidłową cyrkulację energii. Właśnie o oddychaniu w jodze opowiemy w tym artykule.
Oddechowa joga – technika uzdrowienia organizmu
Oprócz asan w jodze, jedną z najważniejszych ról gra prawidłowe oddychanie. Jak poprawnie dyszeć przy zajmowaniu się jogą? O tym opowiemy w naszym artykule, który jest poświęcony temu tematowi.
Korzyść jogi – dla kobiet, dzieci i mężczyzn
O korzyściach normowanego wysiłku fizycznego wiadomo wszystkim, nawet tym kto prowadzi siedzący sposób życia. W tym artykule rozpatrzymy pytanie o korzyści jogi dla organizmu człowieka.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty