Odpływ do wanny – jak to działa?

odpływ do wanny

Często nie zastanawiamy się nad tym, jak działają te lub inne urządzenia w naszym domu, dopóki jedna z nich nie ulegnie zniszczeniu. Na przykład czy dużo wiemy o urządzeniu i zasadzie działania odpływu do łazienki? A ich, jak się okazuje, jeszcze i kilka odmian istnieje.

Co to jest odpływ i przelew wannowy?

To urządzenie chroni łazienkę przed zalaniem wodą, zapewniając odprowadzenie wody do kanalizacji. Składa się z rur drenarskich i węży łączących otwory w ścianie, dnie wanny i system odprowadzania ścieków.

Najzwyklejszy system odpływu w łazience składa się ze dziobku spustowego zainstalowanego w otworze w dnie wanny, dziobku przelewowego zainstalowanego w ścianie łazienki, syfonu, który przeciwdziała zanieczyszczeniu gazowemu z kanalizacji, węża do przelewu wody do syfonu i rury odpływowej, która odprowadza ścieki do kolektora kanalizacyjnego. Standardowa średnica odpływu wanny – 40-50 mm.

Modyfikacją tradycyjnego systemu jest odpływ i przelew wannowy pół automatyczny. Taki system składa się z modułu sterowania (przycisku, pierścienia obrotowego, podnośnika, który podnosi i opuszcza korek), przycisku-zawora i przewodu sterującego korkiem. Od swojego poprzednika ten odpływ zachował spustowy syfon i rury drenarskie. Aby otworzyć korek, teraz nie trzeba się schylać i moczyć ręce, i design konstrukcji jest współczesny.

Odpływ i przelew automatyczny wannowy konstrukcyjno i zasadniczo niewiele różni się od pół automatycznego. Nowością jest w pełni zautomatyzowany korek, który jest teraz wyposażony w sprężyny i zatrzask. Po przyciśnięciu na przycisk korek spada i zatyka otwór spustowy w łazience. Ponowne naciśnięcie otwiera korek, co powoduje spływanie wody. Kierować takim systemem można nie tylko rękami, ale i nogami. Konstrukcja przycisku może być bardzo różna, co daje możliwość stworzenia odpowiedniego wnętrza w najdrobniejszych szczegółach.

Instalacja odpływu w wannie

Samodzielny montaż systemu odpływowo-przelewowego do wanny jest całkiem możliwy. Najważniejsze jest to, aby wanna była ustawiona równo i dobrze przymocowana.

Najpierw do otworu znajdującego się na dnie wanny przykręcamy część odpływową syfonu, a z boku wanny – część przelewową. Należy pamiętać o zastosowaniu w każdym z tych miejsc odpowiednich uszczelek. Do części odpływowej montujemy kolanko, ustawiając je w stronę odpływu, który łączymy z kolankiem rurą odpływową.

Po montażu należy sprawdzić szczelność wszystkich połączeń, wypełniając łazienkę. Wycieki można usunąć za pomocą uszczelniacza.

 
Powiązane artykuły:
Uchwyt prysznicowy – czyli jak wybrać właściwy zestaw natryskowy?
Główne przewagi uchwytu prysznicowego – kompaktowość i wygoda korzystania. Ustalić dusze można i w prysznicowej kabinie, i na dodatek do kąpieli. Lecz w jakimkolwiek wypadku będzie potrzebny uchwyt prysznicowy. O różnych rodzajach czytajcie w artykule.
Zlew z kamienia sztucznego – wyposażenie wymarzonej kuchni
O konieczności zlewu na kuchni wątpliwe czy ktoś jest w stanie sprzeczać się. A oto o tym, który właśnie powinien być zlew, można sprzeczać się godzinami. Jeden z najpopularniejszych wariantów jest zlew z kamienia sztucznego - piękne, długowieczne i wygodne.
Nakładka świecąca na prysznic – zalety słuchawky prysznicowej z podświetleniem LED
Wśród akcesoriów do prysznica zwłaszcza należy wskazać nowość ostatnich lat - nasadkę, co świeci się. Z jej pomocą nie prosto nadacie dodatkowy stylistyczny akcent, ale i zwiększycie bezpieczeństwo użycia duszy.
Niezbędne akcesoria łazienkowe i kuchenne – jak wybrać baterię mieszającą ?
Zaczynając remont postarajcie się od razu przemyśleć wszystkie kluczowe momenty - w tej liczbie odnoszące się do baterii mieszających. Przecież, zgodzicie się, od ich jakości bezpośrednio zależy komfort użycia zlewu, wanny, czy dusza.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty