Odważne i mądre – 24 prawdziwe bohaterki

Rola kobiety w społeczeństwie jest nieoceniona. Ona była, jest i zawsze będzie taka. Ale w ostatnich stuleciach wpływ płci pięknej na kulturę, politykę i wszystkie pozostałe sfery życia człowieka nieuchronnie rośnie.

I myślę, że to doskonała okazja, aby przypomnieć sobie kilka historii najbardziej odważnych i mądrych kobiet, które bez wahania można nazwać bohaterkami i stawiać za przykład.

1. Amelia Earhart

Amelia Earhart

Ona stała się pierwszą lotniczką, która wykonała lot nad Oceanem Atlantyckim. Chociaż Amelia jest uważana za zaginioną od 1937 roku, kiedy odleciała w podróż dookoła świata, do tej pory jej odwaga inspiruje miliony przedstawicielek płci pięknej na całym świecie.

2. Jane Eyre

Jane Eyre

Prawdopodobnie to pierwsza feministka, przedstawiona w utworze literackim. Bohaterka powieści Charlotte Brontë zachowała szlachetność i pozostała niezłomna pomimo wielu licznych trudności życiowych, z którymi musiała się zmierzyć.

3. Rosa Parks

Rosa Parks

Działaczka społeczna, która stała się założycielką ruchu obrony praw czarnoskórych mieszkańców Ameryki.

4. Hermiona Granger

Hermiona Granger

Zgódź się, gdyby nie ta postać, ani Ron, ani nawet Harry nie przeżyliby swojego pierwszego roku w Hogwarcie. Bo tylko Hermiona miała pomysły na rozwiązanie wszystkich problemów, które przypadły na ich losy.

5. Lisa Ling

Lisa Ling

Odważna dziennikarka podróżuje po całym świecie i podejmuje najtrudniejsze i najbardziej kontrowersyjne kwestie.

6. Lisbeth Salander

Lisbeth Salander

Pozory mylą, nie zapominaj. Choć ta dziewczyna z tatuażem smoka i wygląda na nieprzyjazną, ona walczy po stronie dobra. Lisbeth ma fotograficzną pamięć, jej umiejętności pracy z komputerami zazdrości większość hakerów, a dzięki swojej obserwacji Salander stale stawia w niezręcznej sytuacji skorumpowanych urzędników.

7. Elżbieta I

Elżbieta

Trudno być kobietą władcą w patriarchalnej Anglii, ale Elżbieta z powodzeniem poradziła sobie ze wszystkimi swoimi podstawowymi obowiązkami. Okres jej panowania nazwano "złotym wiekiem". Wszystko dlatego, że wspierała twórczość dramaturgów, muzyków, pisarzy, architektów, aktywnie przyczyniała się do rozwoju dziedziny badań naukowych.

8. Scarlett O'Hara

Scarlett

Z mimozowatej panienki zmieniła się w silną i niezależną właścicielkę plantacji. Zostając z niczym, mogła wziąć się garść, zacząć działać i osiągnąć nowe szczyty. Historia Scarlett jest żywym przypomnieniem o tym, że jutro na nas czeka nowy dzień, a jaki on będzie, w znacznym stopniu zależy tylko od nas samych.

9. Mindy Macready ("Hit-Girl")

Mindy Macready

Ta 11-letnia dziewczynka nie bawi się lalkami. Bardziej lubi noże motylkowei inne rodzaje broni. Inne dzieci boją się walczyć z przestępczością, ale nie Mindy.

10. Joanna d ' Arc

Joanna d Arc

Była zwykłą nastolatką "outsiderem", ale w krytycznym momencie silna dziewczyna stanęła na czele armii i poprowadziła ją do zwycięstwa podczas bitwy pod Orleanem.

11. Alexandria Ocasio-Cortez

Ocasio Cortez

Nazywa się nową twarzą amerykańskiej demokracji. W 28-letnim wieku Alexandria stała się kandydatką do parlamentu i wydaje się, że ta panienka jest bardzo zdecydowana.

12. Fa Mulan

Fa Mulan

Odważna i silna postać. Aby pomóc zwyciężyć swojemu narodowi, przebrała się na mężczyznę. Mulan zupełnie nie wprawił w zakłopotanie fakt, że kobiety w jej czasach były niedoceniane. Jej charakter nie pozwalał zgodzić się na to.

13. Jo March

Jo March

Bohaterka powieści Loisy May Alcott "Małe kobietki" rzuciła wyzwanie systemowi, zignorowała opinie innych, a jednak potrafiła stać się prawdziwą damą.

14. Harriet Tubman

Harriet Tubman

To amerykańska bohaterka abolicjonistka. W wieku 29 lat ona sama uciekła z niewoli, po czym Harriet zaczęła jeździć na południe, uwalniając innych niewolników. W 1850 roku odbyła 19 podróży, uwolniwszy ponad 300 osób. W 1863-m w składzie murzyńskiego partyzanckiego oddziału Tubman uratowała 750 niewolników w Południowej Karolinie.

15. Matilda Warmwood

Matilda Warmwood

Bohaterka powieści Roalda Dahla rosła pozbawiona opieki. Nikt nią się nie zajmował, więc Matylda zaczęła uczyć się i poznawać świat samodzielnie. W końcu mądra dziewczyna zafascynowała całą szkołę swoimi umiejętnościami, rozwagą i gotowością do dobrych uczynków.

16. Lucy Pevensey

Lucy Pevensey

Mała dzielna bohaterka uratowała Narnię i stała się królową, a wszystko dzięki temu, że dziewczynka walczyła o to, w co szczerze wierzyła, i napawała wiarą rodzinę.

17. Anna Frank

Anna Frank

Przebaczenie wymaga odwagi. Anna okazała się niezwykle odważną i przebaczyła nazistom wszystkie ich antysemickie bestialstwa.

18. Mip Guise

Mip Guise

Dwa lata ta odważna kobieta utrzymywała rodzinę Anny Frank, dostawała produkty, trzymała na bieżąco wszystkich wydarzeń. Nawet po ich uprowadzeniu Mip kontynuowała walkę o tych ludzi. I gdyby Guise nie zachowała pamiętniki Anny, o historii tej wielkodusznej dziewczyny nikt by się nie dowiedział.

19. Clara Barton

Clara Barton

Nazywano ją "Aniołem na polu bitwy". Młoda pielęgniarka pomogała rannym wojskowym, którzy walczyli na pierwszej linii frontu podczas najbardziej zaciętych walk wojny domowej. To właśnie ona założyła organizację "Czerwony krzyż". Oprócz tego Clara pracowała jako wykładowczyni, kiedy wśród wykładowców byli sami mężczyźni.

2o. Katniss Everdeen

Katniss Everdeen

Postać fikcyjna, która przetrwała "igrzyska śmierci" i której udało się udowodnić, że w wielkiej grze ona nie jest pionkiem.

21. Maria Augusta von Trapp

Maria Augusta von Trapp

Musiała pracować jako guwernantka siedmiu trudnych dzieci. Przetrwała wszystkie okropności nazizmu, ale to nie złamało ducha kobiety.

22. Helen Adams Keller

Helen Adams Keller

Gorączka pozbawiła ją wzroku i słuchu, ale dzięki żelaznej sile woli Helen nauczyła się komunikować za pomocą znaków i mówić na tyle biegle, by stać się znaną autorką i mówczynią.

23. Ruby Bridges

Ruby Bridges

Pokazać charakter musiała jeszcze jako dziecko. Ruby stała się pierwszym afroamerykańskim dzieckiem, odwiedzającym szkoły dla białych. Bridges było ciężko. Uczyć dziewczynkę początkowo zgodził się tylko jeden nauczyciel, a w klasie była sama – wszyscy inni rodzice nie chcieli pozwolić dzieciom uczyć się z "czarnoskórą". Ale Ruby udało się z godnością poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami.

24. Irena Sandler

Irena Sandler

Jej historia wydaje się nierzeczywistą, ale wydarzyła na prawdę. W czasach II wojny światowej Irena uratowała potajemnie z warszawskiego getta, gdzie pracowała jako sanitariuszka, ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci. Wszystkie nazwiska uratowanych rejestrowała i przechowywała, aby potem pomóc im wrócić do rodzin. I swoją misję wykonała, nawet bez względu na znęcanie się nazistów, którzy ją zdemaskowali.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty