Odżywianie zgodne z zasadami wedyjskimi, czyli metoda żywienia oparta o wedyjską wiedzę
Według wiedzy wedyjskiej, odżywianie ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu, jego aktywność, umysłowe i duchowe zdolności. Oprócz wyboru odpowiednich produktów żywieniowych w wedyzmie przywiązuje się dużą wagę do czasu jedzenia.
Tryb dnia i odżywianie zgodne z zasadami wedyjskimi
- Najlepszym czasem na śniadanie jest okres od 6 do 8 rano, ponieważ po tym czasie żywność już powinna zacząć się trawić – to szczyt ognistej aktywności. Podczas śniadania dozwolone jest słodzenie żywności.
- Jeść obiad można, jak tylko pojawi się głód, od godziny 10 do 14. Najlepszym czasem na obiad jest południe. Obiad powinien być dość obfity, bo organizm w tym czasie nastawiony jest na trawienie.
- Kolacja powinna być lekka i nie później niż do 18-ej. Ciężki obiad prowadzi do tego, że jedzenie nie zdąży się przetrawić, co powoduje wytwarzanie toksyn, które rano dostają się do organizmu. Kolacja nie powinna zawierać zbóż, produktów mlecznych fermentowanych i owoców. Spożywanie nadmiernych i nieregularnych posiłków podczas kolacji jest główną przyczyną chorób, niskiej aktywności i złego nastroju. Poza tym pokarm podczas kolacji odkłada się w postaci tłuszczu w problematycznych miejscach organizmu.
- Przed snem wtedy polecają pić nieco posłodzone mleko, które daruje organizmowi spokój i poprawia zdolności umysłowe.
- Prawidłowe odżywianie zgodne z zasadami wedyjskimi obejmuje organizację procesu posiłku. Czas posiłku musi być wypełniony przyjemnymi emocjami. Nie warto w tym czasie oglądać telewizji lub czytać książki. Można włączyć relaksującą muzykę. Nie zaleca się spożywania żywności w złym nastroju. Najpierw trzeba się uspokoić i uwolnić się od nieprzyjemnych emocji, a następnie usiąść do stołu.
Odżywianie zgodne z zasadami wedyjskimi jest dla kobiet metodą kontroli swojej wagi, poprawy kondycji i samopoczucia.