Okres dojrzewania – okres dorastania u dziewczyn i chłopców

okres dojrzewania

Minęły już czasy, gdy miałaś do czynienia z pieluszkami, pierwszymi ząbkami i pierwszymi krokami. Dziecko dorosło i czeka na ciebie okres dorastania. Co to oznacza dla rodziców i czy warto panikować, gdy wskazówki zegara biologicznego odmierzyły już pewien odcinek czasowy? O tym dowiemy się w niniejszym artykule.

W jakim wieku zaczyna się okres dojrzewania?

Niegdyś okres dojrzewania nazywano ”adolescencją” i trwał on od 12 do 17 lat. Od 12 do 14 lat – wczesny okres dojrzewania, od 15 do 17 – późny.

Otóż,okres dojrzewania ogarnia przedział wiekowy od 12 do 17 lat. W innych państwach owe granice wahają się w zależności od religii, tradycji, obywateli, miejscowości. Na przykład w państwach południowych zaczyna się już w wieku lat 10, natomiast w innych kończy się dopiero w wieku lat 19.

Okres dojrzewania u chłopców

Okres dojrzewania u chłopców oficjalnie rozpoczyna się jednocześnie z dziewczynami, ale tak na prawdę rozpoczyna się nieco później. W wieku 13-15 lat u przedstawicieli płci męskiej zaczyna się zmieniać głos, pojawia się pierwszy zarost na twarzy.

Zwiększa się stopniowo owłosienie na nogach, pod pachami, łonowe, klatka piersiowa staje się szersza i czasami dochodzi do wytrysku podczas snu, co jest całkiem normalnym zjawiskiem.

Rozwój zdolności dziecka w okresie dojrzewania jest bardzo aktywny i chodzi nie tylko o rozwój fizyczny, ale również psychologiczny. Właśnie w tym okresie dochodzi do pierwszych poważnych nieporozumień i awantur z rodzicami, którzy nie rozumieją maksymalizmu nastolatków. Dorośli powinni poszukać wspólnych interesów ze swoim dzieckiem – wspólny relaks, hobby, aby w taki sposób zostać dla niego przyjacielem, a nie nauczycielem.

Okres dojrzewania u dziewczynek

Jedną ze szczególności okresu dojrzewania u dziewczynek jest zwiększenie masy ciała za rachunek tkanki tłuszczowej, dzięki której kształty figury stają się bardziej kobiece i okrągłe. Dochodzi do tego w wieku 14-16 lat, już po tym, gdy się zaczyna pierwsza miesiączka (12-13 lat), chociaż prawdziwą kobietą ona zostanie dopiero w wieku 20-22 lat.

okres dojrzewania u chłopców

Wśród niebezpieczeństw okresu dojrzewania warto wymienić mocne dążenie do samostanowienia, przy czym dosyć często w absolutnie niedopuszczalny sposób. Pod wpływem przyjaciół właśnie w tym wieku dziewczynki zaczynają palić, spożywać alkohol, dochodzi do pierwszego stosunku płciowego.

Aby uniknąć takiego typu problemów należy przed nastąpieniem okresu dojrzewania nawiązać poufne stosunki z córką. Nie warto nietolerancyjnie traktować pierwszych przejawów indywidualności nastolatka, co przejawia się w postaci chęci zrobienia tatuażu, spędzenia czasu z przyjaciółmi i wtedy nastolatek, gdy nie będzie odczuwać surowych ramek, nie będzie chciał ich zburzyć.

 
Powiązane artykuły:
Okres dojrzewania – psychologia
Wychowując nastolatka, rodzicom ważne rozumieć, że ciężej niż wszystkie w tym okresie jest samemu dziecku. Rodzice muszą wszelkimi sposobami pomagać mu w ustalaniu prawidłowych wartości.
Okres dojrzewania u chłopców – szczególności okresu dorastania
W wieku w przybliżeniu 11-12 lat u chłopaków zaczyna się nowy etap życia, co mianuje się przejściowym i co towarzyszy przemianami w organizmie i psychice. Porozmawiamy o głównych właściwościach tego okresu u chłopaków.
Okres dojrzewania u dziewczyn – w jaki sposób zachowywać się rodzicom?
Okres dojrzewania - skomplikowany etap dla dziewczynki i jej otoczenia. Fizjologiczne i psychologiczne przemiany mogą zaostrzyć stan dziecka, wywołując kolej konfliktów z otoczeniem i ze sobą.
Okres dorastania u chłopaków – psychologia i szczególności
Żeby w całości nie utracić zaufania do was i kontroli nad dorastającym dzieckiem, co stale udowadnia światu swoją "samodzielność" i nie zawsze prawidłowymi sposobami, należy szukać punktu styczności z synem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty