Okres dojrzewania – psychologia

Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, jak trudno jest sobie poradzić z dzieckiem w okresie dorastania. Chłopcy i dziewczyny stają się po prostu nie do zniesienia, niemożliwie jest się z nimi dogadać, nie reagują na żadne prośby, obrażają się z byle powodu. Chociaż mama i tata przeżywają w tym czasie dosyć skomplikowany okres, warto jednak zrozumieć, że najtrudniej jest dziecku, ponieważ nie może kontrolować własnych emocji i niektórych uczynków. W niniejszym artykule opowiemy o tym, jakie szczególności charakterystyczne są dla okresu dojrzewania z punktu widzenia psychologii.
Kryzys okresu dojrzewania w psychologii
Każde dziecko wraz z dorastaniem ma do czynienia ze zmianami fizycznymi i zmianami osobowości. Zaczynając od lat 11 dziecko ma do czynienia z ogromną liczbą różnych kompleksów psychologicznych, które doprowadzają do głębokiego kryzysu.
Przyczyna owych kompleksów tkwi w nierównomiernym dojrzewaniu w różnych kierunkach. Dziewczyny i chłopaki w tym okresie są dosyć niezrównoważeni emocjonalnie i dowolne nieostrożne lub nieodpowiednie uczynki rodziców, przyjaciół, mogą doprowadzić do rozwoju głębokiej depresji.
Z punktu widzenia psychologii najistotniejszymi trudnościami, z którymi musi poradzić sobie dziecko w okresie dojrzewania są:
- Nadmierna wrażliwość dotycząca tego, jak otaczający oceniają wygląd zewnętrzny nastolatka.
- Nadmierna pewność tego, że może samodzielnie pokonać wszystkie trudności.
- Zbyt ostre i bezapelacyjne opinie w stosunku do otaczających.
- Różne ”skrajności” - cierpliwość i uwaga wraz z obojętnością, nadmierna skromność w połączeniu z bezczelnością i zuchwałością, etc.
- Całkowite ignorowanie autorytetu rodziców i innych dorosłych.
- Stworzenie idolów, ubóstwianie nieznajomych ludzi, na przykład gwiazdorów.
Odmienności w psychologii okresu dojrzewania u dziewczynek i chłopców
Z punktu widzenia psychologii wiekowej, młodszy i starszy wiek dla nastolatków obu płci jest jednakowo trudny. Jednak istnieją istotne zróżnicowania, na które warto zwrócić uwagę podczas komunikowania z dzieckiem, na przykład:
- Chłopcy bardziej uważnie przysłuchują się do porad dorosłych, aniżeli dziewczynki. Jeśli chłopcy naśladują chłopców wieku starszego, to dziewczyna jest przekonana, że jedynie ona ma rację.
- Dziewczynki bardziej reagują na zmiany własnego wyglądu zewnętrznego i są bardziej wrażliwe jeśli chodzi o krytykę otaczających.
- U chłopców w okresie dojrzewania dosyć często pojawiają się unikalne umiejętności, które demonstrują otaczającym. Dziewczynki odwrotnie, tracą owe umiejętności, jeśli miały je w dzieciństwie.

Nie zważając na to, że większość rodziców w okresie dojrzewania swego dziecka po prostu nie wie jak ma postępować, radzimy zachować spokój i nie narzucać własnego zdania dziecku. Pamiętaj o tym, że twemu synowi lub córce jest o wiele trudniej aniżeli tobie, ponieważ czeka na niego bardzo trudny i długi okres, który po prostu należy pokonać.
Zazwyczaj w wieku 16-17 lat kryzys powoli mija, większość problemów nastolatkowie i jego rodzice mają już za sobą. Bądź cierpliwa i po jakimś czasie na pewno zauważysz, że jest ci o wiele lżej się dogadać z twoim dorastającym dzieckiem.