Okres dojrzewania – psychologia

okres dojrzewania psychologia

Wszyscy rodzice doskonale wiedzą, jak trudno jest sobie poradzić z dzieckiem w okresie dorastania. Chłopcy i dziewczyny stają się po prostu nie do zniesienia, niemożliwie jest się z nimi dogadać, nie reagują na żadne prośby, obrażają się z byle powodu. Chociaż mama i tata przeżywają w tym czasie dosyć skomplikowany okres, warto jednak zrozumieć, że najtrudniej jest dziecku, ponieważ nie może kontrolować własnych emocji i niektórych uczynków. W niniejszym artykule opowiemy o tym, jakie szczególności charakterystyczne są dla okresu dojrzewania z punktu widzenia psychologii.

Kryzys okresu dojrzewania w psychologii

Każde dziecko wraz z dorastaniem ma do czynienia ze zmianami fizycznymi i zmianami osobowości. Zaczynając od lat 11 dziecko ma do czynienia z ogromną liczbą różnych kompleksów psychologicznych, które doprowadzają do głębokiego kryzysu.

Przyczyna owych kompleksów tkwi w nierównomiernym dojrzewaniu w różnych kierunkach. Dziewczyny i chłopaki w tym okresie są dosyć niezrównoważeni emocjonalnie i dowolne nieostrożne lub nieodpowiednie uczynki rodziców, przyjaciół, mogą doprowadzić do rozwoju głębokiej depresji.

Z punktu widzenia psychologii najistotniejszymi trudnościami, z którymi musi poradzić sobie dziecko w okresie dojrzewania są:

  1. Nadmierna wrażliwość dotycząca tego, jak otaczający oceniają wygląd zewnętrzny nastolatka.
  2. Nadmierna pewność tego, że może samodzielnie pokonać wszystkie trudności.
  3. Zbyt ostre i bezapelacyjne opinie w stosunku do otaczających.
  4. Różne ”skrajności” - cierpliwość i uwaga wraz z obojętnością, nadmierna skromność w połączeniu z bezczelnością i zuchwałością, etc.
  5. Całkowite ignorowanie autorytetu rodziców i innych dorosłych.
  6. Stworzenie idolów, ubóstwianie nieznajomych ludzi, na przykład gwiazdorów.

Odmienności w psychologii okresu dojrzewania u dziewczynek i chłopców

Z punktu widzenia psychologii wiekowej, młodszy i starszy wiek dla nastolatków obu płci jest jednakowo trudny. Jednak istnieją istotne zróżnicowania, na które warto zwrócić uwagę podczas komunikowania z dzieckiem, na przykład:

  1. Chłopcy bardziej uważnie przysłuchują się do porad dorosłych, aniżeli dziewczynki. Jeśli chłopcy naśladują chłopców wieku starszego, to dziewczyna jest przekonana, że jedynie ona ma rację.
  2. Dziewczynki bardziej reagują na zmiany własnego wyglądu zewnętrznego i są bardziej wrażliwe jeśli chodzi o krytykę otaczających.
  3. U chłopców w okresie dojrzewania dosyć często pojawiają się unikalne umiejętności, które demonstrują otaczającym. Dziewczynki odwrotnie, tracą owe umiejętności, jeśli miały je w dzieciństwie.
  4. okres dojrzewania u chłopaczków psychologia

Nie zważając na to, że większość rodziców w okresie dojrzewania swego dziecka po prostu nie wie jak ma postępować, radzimy zachować spokój i nie narzucać własnego zdania dziecku. Pamiętaj o tym, że twemu synowi lub córce jest o wiele trudniej aniżeli tobie, ponieważ czeka na niego bardzo trudny i długi okres, który po prostu należy pokonać.

Zazwyczaj w wieku 16-17 lat kryzys powoli mija, większość problemów nastolatkowie i jego rodzice mają już za sobą. Bądź cierpliwa i po jakimś czasie na pewno zauważysz, że jest ci o wiele lżej się dogadać z twoim dorastającym dzieckiem.

 
Powiązane artykuły:
Okres dojrzewania u chłopców – szczególności okresu dorastania
W wieku w przybliżeniu 11-12 lat u chłopaków zaczyna się nowy etap życia, co mianuje się przejściowym i co towarzyszy przemianami w organizmie i psychice. Porozmawiamy o głównych właściwościach tego okresu u chłopaków.
Okres dojrzewania u dziewczyn – w jaki sposób zachowywać się rodzicom?
Okres dojrzewania - skomplikowany etap dla dziewczynki i jej otoczenia. Fizjologiczne i psychologiczne przemiany mogą zaostrzyć stan dziecka, wywołując kolej konfliktów z otoczeniem i ze sobą.
Okres dojrzewania – okres dorastania u dziewczyn i chłopców
Okres dojrzewania - czas dorastania dziecka i to niezwykle skomplikowany okres dla rodziny i zwłaszcza dla nastolatka. U chłopaków i dziewczyn on przecieka z niektórą innością. Dokładniej czytajcie dalej.
Okres dorastania u chłopaków – psychologia i szczególności
Żeby w całości nie utracić zaufania do was i kontroli nad dorastającym dzieckiem, co stale udowadnia światu swoją "samodzielność" i nie zawsze prawidłowymi sposobami, należy szukać punktu styczności z synem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty