Okres dojrzewania u chłopców – szczególności okresu dorastania

okres dojrzewania u chłopców

Kilka lat, które kończą jedną grupę wiekową i rozpoczynają inną grupę wiekową nazywane są okresem przejściowym. U dziewczyn i chłopców przebiegają one w różny sposób. W niniejszym artykule porozmawiamy o szczególnościach tego okresu u chłopców. To bardzo trudny okres jak dla nastolatków, tak i dla ich rodziców. W tym okresie dochodzi do dojrzewania płciowego, któremu towarzyszy nadmierne produkowanie hormonów, które są przyczyną wszystkich zmian (jak psychologicznych, tak i fizycznych) u nastolatka. Więc jeśli nie chcesz zepsuć stosunków rodzinnych i pomóc swemu dziecku, każdy rodzic powinien wiedzieć, jakie są oznaki okresu dojrzewania, psychologię nastolatka i w jakim wieku zaczyna się okres przejściowy u chłopaków.

Oznaki okresu dojrzewania u chłopców

U każdego chłopca okres dojrzewania rozpoczyna się indywidualnie: u jednego bardzo wcześnie (w wieku 9-10 lat), u innego nieco później (w wieku 14-15 lat). To zależy od kilku czynników: stylu życia, obciążeń fizycznych, dziedziczności i nawet narodowości. Jednak zazwyczaj trwa w wieku od 11 do 15 lat.

Okres dojrzewania można określić na podstawie następujących zmian fizjologicznych:

  • intensywny wzrost;
  • kształtowanie drugorzędowych cech płciowych (zmiana koloru moszny, zmiana rozmiarów narządów płciowych, pojawienie się włosów);
  • zmiana głosu, tak zwana ”mutacja” głosu – staje się grubszy;
  • aktywny rozwój kości, mięśni, zwłaszcza to jest zauważalne jeśli chodzi o barki;
  • stopniowe pojawienie się ciemnych włosów na klatce piersiowej, rękach, nogach, pod pachami, nad górną wargą;
  • trądzik na twarzy.

Jeśli chodzi o zmiany psychologiczne to warto wymienić następujące:

  • nastolatkowie nie dbają o własny wygląd zewnętrzny, zapominają o higienie osobistej;
  • nadmierna skromność, wstydliwość, niepewność siebie, wrażliwość;
  • nastolatek chce być samodzielnym, robić różne uczynki męskie;
  • przeklinanie, dążenie przeciwstawiać się dorosłym i obowiązującym regułom;
  • irytacja, agresja, jeśli coś się nie udaje zrobić.

Owe zmiany noszą charakter tymczasowy i po zakończeniu okresu dojrzewania u chłopców zazwyczaj znikają.

Problemy okresu dojrzewania u chłopców

Wszystkie problemy, które powstają w tym okresie związane są z tym, że dziecko nie potrafi zrozumieć jak musi się zachowywać w sytuacji pojawiającego się maksymalizmu, który jest charakterystyczny dla nastolatków w tym wieku:

  1. Trądzik – jest problemem okresu dojrzewania jak u chłopców, tak i u dziewczyn. Po zakończeniu okresu dorastania trądzik znika, więc aby po nich nie zostało śladów i blizn,zadaniem rodziców jest organizowanie poprawnego odżywiania, kupienie mu specjalnych środków do pielęgnacji cery trądzikowej, również jeśli to jest potrzebne udać się z dzieckiem do lekarza-dermatologa.
  2. Uczucie niepokoju (lęku) – zazwyczaj to jest związane z tym, że nastolatek jest niezadowolony z własnego wyglądu zewnętrznego, wewnętrznymi sprzecznościami, pojawieniem się niezwykłych odczuć związanych z pobudzeniem seksualnym. Rodzicom, najlepiej ojcu, zawczasu przeprowadzić rozmowę o zmianach, które w szybkim czasie będą zachodzić w jego organizmie, wtedy nastolatek będzie o wiele lepiej odbierać takiego typu zmiany.
  3. Bezczelność, używanie przekleństw – dosyć często jest związane z tym, że nastolatkowi brakuje uwagi ojca albo on rywalizuje z nim. Złość, jaki okres dojrzewania u chłopcówniepewność siebie, zdenerwowanie nastolatek demonstruje podczas obcowania z kobietami w jego rodzinie (z matką, babcią, siostrą) w postaci nieprzyzwoitych wyrazów. W takim wypadku ojciec powinien nawiązać normalne stosunki z synem albo warto udać się do psychologa, który pomoże rodzicom opracować odpowiedni model zachowania.

Najważniejsze w okresie dojrzewania pomagać nastolatkowi, popierać jego poczynania, słuchać go, rozmawiać z nim na tematy, które go interesują. W takim wypadku nastolatek zostanie pewnym siebie, dojrzałym mężczyzną.

 
Powiązane artykuły:
Okres dojrzewania u dziewczyn – w jaki sposób zachowywać się rodzicom?
Okres dojrzewania - skomplikowany etap dla dziewczynki i jej otoczenia. Fizjologiczne i psychologiczne przemiany mogą zaostrzyć stan dziecka, wywołując kolej konfliktów z otoczeniem i ze sobą.
Okres dojrzewania – psychologia
Wychowując nastolatka, rodzicom ważne rozumieć, że ciężej niż wszystkie w tym okresie jest samemu dziecku. Rodzice muszą wszelkimi sposobami pomagać mu w ustalaniu prawidłowych wartości.
Okres dojrzewania – okres dorastania u dziewczyn i chłopców
Okres dojrzewania - czas dorastania dziecka i to niezwykle skomplikowany okres dla rodziny i zwłaszcza dla nastolatka. U chłopaków i dziewczyn on przecieka z niektórą innością. Dokładniej czytajcie dalej.
Okres dorastania u chłopaków – psychologia i szczególności
Żeby w całości nie utracić zaufania do was i kontroli nad dorastającym dzieckiem, co stale udowadnia światu swoją "samodzielność" i nie zawsze prawidłowymi sposobami, należy szukać punktu styczności z synem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty