Okres dojrzewania u dziewczyn – w jaki sposób zachowywać się rodzicom?

okres dojrzewania u dziewczyn

Problem okresu dojrzewania dotyczy nie tylko nastolatków, ale również ich rodziców. Brak wzajemnego porozumienia, kłótnie, pierwsze poważne uczucia, stresy, histeria – dosyć trudno jest zrozumieć własną córkę, która całkiem niedawno cieszyła się z nowej lalki lub tortu, który upiekła mama. Czy można z minimalnymi ”stratami” przeżyć okres dorastania u dziewczyn, jakie są jego oznaki i szczególności? Co robić, aby zachować z nastolatkiem poufne stosunki? W tym celu koniecznie należy zrozumieć, jakie zmiany przeżywa dorastający organizm dziewczyny.

Fizjologia okresu dojrzewania

W wieku 11 lat w organizmie dziewczyny zaczyna intensywnie funkcjonować tarczyca, a przysadka mózgowa jest zaatakowana przez hormony. Dziewczyna szybko dorasta, intensywnie zmienia się jej wygląd zewnętrzny, co dosyć często ją przeraża. Przyglądają się sobie w lustrze, uczą się korzystać z kosmetyków mamy, robić makijaż, dobierają nowe fryzury, marzą, aby jak najszybciej dorosnąć. Niestety okresowi dojrzewania dosyć często towarzyszy trądzik, ponieważ zwiększa się ilości tkanki tłuszczowej. Z tego więc powodu należy dokładnie pielęgnować cerę.

Również zmienia się ciało. W związku z tym, że zwiększają się koście miednicowe, biodra stają się bardziej okrągłe, pośladki są bardziej wypukłe, rosną piersi, również pojawia się owłosienie pod pachami i owłosienie łonowe. Najistotniejszą oznaką okresu dojrzewania u dziewczynek jest pierwsza miesiączka, na którą wiele z nich czeka z niecierpliwością, ponieważ od tej pory można dumnie nazwać się dziewczyną.

Psychologia okresu dojrzewania

Fizjologiczne zmiany u dziewczyn w okresie dojrzewania ściśle są związane z problemami psychologicznymi. W tym okresie dziewczyny są bardzo wrażliwe, uczuciowe, więc mogą wpadać w depresję lub agresję od jednego nieostrożnego słowa lub uczynku. Rodzice muszą uważać na to co mówią, w jaki sposób wypowiadają własne zdanie, aby u dziewczyny nie zaczęły się kształtować kompleksy, których w przyszłości będzie bardzo się trudno pozbyć. "Jesteś nieładna", "To ci nie pasuje", "Musisz schudnąć", "Masz okropne pryszcze" – zapomnij o takiego typu wypowiedziach, jeśli chcesz zachować dobre stosunki ze swoją córką.

Psychologia okresu dojrzewania u dziewczynek jest taka, że w dowolnej sytuacji ona spostrzega tylko dwa skrajne warianty. Chce być podobną do innych albo kardynalnie się różnić od innych. Z ostatnim wariantem między innymi związane są ekstra ordynarne uczynki, które wykraczają czasami poza ramy przyzwoitości. W tym wypadku rodzice powinni być przyjaciółmi, a nie nauczycielami. Dziewczynie warto wytłumaczyć, że ona jest jedyną i niepowtarzalną , a naśladowanie lub całkowite zaprzeczenie może być powodem utraty własnej indywidualności.

Niepokojące sygnały

Istnieje kilka oznak okresu dojrzewania, który przebiega w sposób skomplikowany u dziewczynek. Do nich należą:

  • depresja;
  • agresja;
  • nastolatek jest zamknięty w sobie;
  • nie chce nawiązywać stosunków przyjacielskich ze swoimi rówieśnikami, chodzić do szkoły;
  • pogorszenie się ocen w szkole;
  • kształtowanie się nałogów;
  • brak apetytu;
  • bezsenność.
  • okres dojrzewania u dziewczyn trądzik

Jeśli twoja córka nie jest w stanie samodzielnie pokonać problemu okresu dorastania, nie możesz zostawić jej na samotności ze swoimi problemami. W tym momencie potrzebuje nie rodziców, a przyjaciół, którzy udzielają korzystnych porad, pomagają w trudnych sytuacjach. Główna rola w tej sytuacji należy do mamy. Właśnie ona, a nie obcy ludzie, powinna opowiedzieć o tym jak poprawnie pielęgnować własne ciało, pozbyć się niedoskonałości cery, korzystać ze środków higieny osobistej i środków antykoncepcyjnych. Jasna rzecz, nawet poufne rozmowy i doświadczenie życiowe nie mogą chronić przed popełnieniem błędów. Jednak jeśli masz poparcie bliskich ludzi, dorastać jest o wiele lżej.

 
Powiązane artykuły:
Okres dojrzewania u chłopców – szczególności okresu dorastania
W wieku w przybliżeniu 11-12 lat u chłopaków zaczyna się nowy etap życia, co mianuje się przejściowym i co towarzyszy przemianami w organizmie i psychice. Porozmawiamy o głównych właściwościach tego okresu u chłopaków.
Okres dojrzewania – psychologia
Wychowując nastolatka, rodzicom ważne rozumieć, że ciężej niż wszystkie w tym okresie jest samemu dziecku. Rodzice muszą wszelkimi sposobami pomagać mu w ustalaniu prawidłowych wartości.
Okres dojrzewania – okres dorastania u dziewczyn i chłopców
Okres dojrzewania - czas dorastania dziecka i to niezwykle skomplikowany okres dla rodziny i zwłaszcza dla nastolatka. U chłopaków i dziewczyn on przecieka z niektórą innością. Dokładniej czytajcie dalej.
Okres dorastania u chłopaków – psychologia i szczególności
Żeby w całości nie utracić zaufania do was i kontroli nad dorastającym dzieckiem, co stale udowadnia światu swoją "samodzielność" i nie zawsze prawidłowymi sposobami, należy szukać punktu styczności z synem.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty