Okres dojrzewania u dziewczyn – w jaki sposób zachowywać się rodzicom?
Problem okresu dojrzewania dotyczy nie tylko nastolatków, ale również ich rodziców. Brak wzajemnego porozumienia, kłótnie, pierwsze poważne uczucia, stresy, histeria – dosyć trudno jest zrozumieć własną córkę, która całkiem niedawno cieszyła się z nowej lalki lub tortu, który upiekła mama. Czy można z minimalnymi ”stratami” przeżyć okres dorastania u dziewczyn, jakie są jego oznaki i szczególności? Co robić, aby zachować z nastolatkiem poufne stosunki? W tym celu koniecznie należy zrozumieć, jakie zmiany przeżywa dorastający organizm dziewczyny.
Fizjologia okresu dojrzewaniaW wieku 11 lat w organizmie dziewczyny zaczyna intensywnie funkcjonować tarczyca, a przysadka mózgowa jest zaatakowana przez hormony. Dziewczyna szybko dorasta, intensywnie zmienia się jej wygląd zewnętrzny, co dosyć często ją przeraża. Przyglądają się sobie w lustrze, uczą się korzystać z kosmetyków mamy, robić makijaż, dobierają nowe fryzury, marzą, aby jak najszybciej dorosnąć. Niestety okresowi dojrzewania dosyć często towarzyszy trądzik, ponieważ zwiększa się ilości tkanki tłuszczowej. Z tego więc powodu należy dokładnie pielęgnować cerę.
Również zmienia się ciało. W związku z tym, że zwiększają się koście miednicowe, biodra stają się bardziej okrągłe, pośladki są bardziej wypukłe, rosną piersi, również pojawia się owłosienie pod pachami i owłosienie łonowe. Najistotniejszą oznaką okresu dojrzewania u dziewczynek jest pierwsza miesiączka, na którą wiele z nich czeka z niecierpliwością, ponieważ od tej pory można dumnie nazwać się dziewczyną.
Psychologia okresu dojrzewaniaFizjologiczne zmiany u dziewczyn w okresie dojrzewania ściśle są związane z problemami psychologicznymi. W tym okresie dziewczyny są bardzo wrażliwe, uczuciowe, więc mogą wpadać w depresję lub agresję od jednego nieostrożnego słowa lub uczynku. Rodzice muszą uważać na to co mówią, w jaki sposób wypowiadają własne zdanie, aby u dziewczyny nie zaczęły się kształtować kompleksy, których w przyszłości będzie bardzo się trudno pozbyć. "Jesteś nieładna", "To ci nie pasuje", "Musisz schudnąć", "Masz okropne pryszcze" – zapomnij o takiego typu wypowiedziach, jeśli chcesz zachować dobre stosunki ze swoją córką.
Psychologia okresu dojrzewania u dziewczynek jest taka, że w dowolnej sytuacji ona spostrzega tylko dwa skrajne warianty. Chce być podobną do innych albo kardynalnie się różnić od innych. Z ostatnim wariantem między innymi związane są ekstra ordynarne uczynki, które wykraczają czasami poza ramy przyzwoitości. W tym wypadku rodzice powinni być przyjaciółmi, a nie nauczycielami. Dziewczynie warto wytłumaczyć, że ona jest jedyną i niepowtarzalną , a naśladowanie lub całkowite zaprzeczenie może być powodem utraty własnej indywidualności.
Niepokojące sygnałyIstnieje kilka oznak okresu dojrzewania, który przebiega w sposób skomplikowany u dziewczynek. Do nich należą:
- depresja;
- agresja;
- nastolatek jest zamknięty w sobie;
- nie chce nawiązywać stosunków przyjacielskich ze swoimi rówieśnikami, chodzić do szkoły;
- pogorszenie się ocen w szkole;
- kształtowanie się nałogów;
- brak apetytu;
- bezsenność.
Jeśli twoja córka nie jest w stanie samodzielnie pokonać problemu okresu dorastania, nie możesz zostawić jej na samotności ze swoimi problemami. W tym momencie potrzebuje nie rodziców, a przyjaciół, którzy udzielają korzystnych porad, pomagają w trudnych sytuacjach. Główna rola w tej sytuacji należy do mamy. Właśnie ona, a nie obcy ludzie, powinna opowiedzieć o tym jak poprawnie pielęgnować własne ciało, pozbyć się niedoskonałości cery, korzystać ze środków higieny osobistej i środków antykoncepcyjnych. Jasna rzecz, nawet poufne rozmowy i doświadczenie życiowe nie mogą chronić przed popełnieniem błędów. Jednak jeśli masz poparcie bliskich ludzi, dorastać jest o wiele lżej.