Okres dorastania u chłopaków – psychologia i szczególności

okres dorastania u chłopaków

Okres dorastania – poważne wypróbowanie jak dla dzieci, tak i dla rodziców. Rodzice wspominają dni, gdy oczy ich dzidziusia wypromieniowały radość i nie mogą zrozumieć, co tym razem jest nie tak, że ich dorastające dziecko znowu jest niezadowolone. Rzeczywiście psychologia okresu dojrzewania jak u chłopców, tak i u dziewczyn jest taka, że dorośli powinni się pogodzić z nagłymi zmianami humoru dziecka i znaleźć odpowiednie podejście do niego, aby ostatecznie nie utracić kontroli nad ”samodzielnym” nastolatkiem. Jasna rzecz dorośli powinni się nabrać cierpliwości, aby pokonać tymczasowe trudności. Ponieważ w większości wypadków, gdy już mają za sobą trudny okres dojrzewania z dumą mogą stwierdzić, że wychowali prawdziwych mężczyzn.

Psychologia okresu dojrzewania u chłopców

Rodzinne awantury są normą, dziecko kategorycznie odmawia posłuszeństwa, nie chce słuchać porad rodziców, ignoruje naukę – to znaczy, że masz do czynienia z dojrzewaniem płciowym. Okres dojrzewania u chłopców jest związany z szeregiem problemów. Zazwyczaj towarzyszą mu:
  • konfliktowość;
  • ostre odczucie samotności, uważają, że otaczający wrogo są nastawieni;
  • niska samoocena;
  • niechęć przysłuchiwać się do zdania dorosłych;
  • agresja w odpowiedzi na krytykę;
  • demonstracyjna upartość;
  • zmiana wartości i priorytetów; ważną rolę w okresie dojrzewania odgrywają stosunki między chłopakiem i dziewczyną, a również na pierwszym miejscu znajduje się przyjaźń z rówieśnikami;
  • znika zainteresowanie nauką.

Jasna rzecz, że wyżej wymienione problemy są ogólnymi i przejawiają się w tym, czy innym stopniu u każdego nastolatka w różny sposób. Jednak warto podkreślić, że można uniknąć mnóstwa problemów okresu dojrzewania wtedy tylko, jeśli rodzice zawczasu nawiążą przyjazne okres dorastania u chłopaków psychologiastosunki ze swoim dzieckiem i będą odpowiednio się zachowywać w zależności od zaistniałej sytuacji.

Okres dojrzewania u chłopców – w jakim to wieku?

Psycholodzy niestety nie mogą uradować rodziców, okres dojrzewania u chłopców – to okres dosyć długotrwały. Dorośli mogą obserwować zachodzące zmiany psychologiczne i fizyczne, gdy ich syn dopiero ukończy 10 lat i dopiero w wieku lat 17 można śmiało powiedzieć, że masz za sobą kryzys okresu dojrzewania. Okres emocjonalnego napięcia – od 12 do 14 lat.

 
Powiązane artykuły:
Okres dojrzewania – okres dorastania u dziewczyn i chłopców
Okres dojrzewania - czas dorastania dziecka i to niezwykle skomplikowany okres dla rodziny i zwłaszcza dla nastolatka. U chłopaków i dziewczyn on przecieka z niektórą innością. Dokładniej czytajcie dalej.
Okres dojrzewania – psychologia
Wychowując nastolatka, rodzicom ważne rozumieć, że ciężej niż wszystkie w tym okresie jest samemu dziecku. Rodzice muszą wszelkimi sposobami pomagać mu w ustalaniu prawidłowych wartości.
Okres dojrzewania u chłopców – szczególności okresu dorastania
W wieku w przybliżeniu 11-12 lat u chłopaków zaczyna się nowy etap życia, co mianuje się przejściowym i co towarzyszy przemianami w organizmie i psychice. Porozmawiamy o głównych właściwościach tego okresu u chłopaków.
Okres dojrzewania u dziewczyn – w jaki sposób zachowywać się rodzicom?
Okres dojrzewania - skomplikowany etap dla dziewczynki i jej otoczenia. Fizjologiczne i psychologiczne przemiany mogą zaostrzyć stan dziecka, wywołując kolej konfliktów z otoczeniem i ze sobą.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty