Okrutna rzeczywistość: 22 techniki tortur stosowane współcześnie

Tortury często kojarzą się ze średniowieczem i wymyślnymi narzędziami, które można zobaczyć w muzeach. Okazuje się jednak, że w wielu krajach bicie, przypalanie papierosami, czy rażenie prądem zdarza się nadal. W niniejszym artykule 22 narzędzia tortur stosowane współcześnie.

1. Niemieckie krzesło

krzesło

W Syrii przez długi czas trwała wojna domowa, a wiadomo, że podczas wojen pojmani żołnierze walczący po stronie wroga są torturowani. Ulubioną metodą tortur w tym kraju jest tak zwane niemieckie krzesło. Pojmanym przywiązuje się ręce i nogi do krzesła, a następnie przechyla oparcie w stronę podłoża, co powoduje wygięcie pleców pod niesamowitym kątem. Uszkodzeniu również ulegają kończyny i kark. Często kończy się to trwałym uszkodzeniem lub po prostu złamaniem kręgosłupa i śmiercią.

2. Biała tortura

biała

Najgorsze są tortury, które niszczą nie ciało, ale psychikę. Jedną z nich jest zamykanie więźniów w pomieszczeniach bez okien, pomalowanych na biało, oświetlonych jasnym światłem 24 godziny na dobę. Umieszczona w nich osoba nie wie, co się dzieje, traci poczucie czasu, nie może się wyspać.

3. Shuanggui

Shuanggui

Shuanggui to nieprawna forma karania używana przez partię komunistyczną w stosunku do ludzi, którzy są podejrzani o korupcję i działania na szkodę państwa. Shuanggui to odosobnione miejsce, w którym przetrzymuje się podejrzanych, odmawiając im jakichkolwiek kontaktów z rodziną czy prawnikiem.

4. Syryjska komnata tortur

Syryjska komnata

Tortura ta, stosowana przez rząd syryjski, to krótko mówiąc zamykanie więźniów w ciasnych pomieszczeniach. Skazaniec wkładany jest do pudła, w którym musi przebywać w pozycji leżącej, ale pudło jest tak małe, że nie może się wyprostować. Następnie pudło przechyla się na bok i unosi z jednej strony.

5. Tortura łóżkowa

łóżko

Okazuje się, że w niektórych krajach azjatyckich stosuje się karę, która może wywołać okropny ból. Tortura ta polega na tym, że nogi więźnia są przywiązane do boków łóżka, a ręce są zakute w kajdanki rozpostarte na boki. Ciało ułożone w tej pozycji jest napięte do granic możliwości, ciasno przykute do boków łóżka, bez możliwości jakiegokolwiek poruszenia się. W takiej pozycji więzień przebywa kilka dni, co doprowadza do zaniku mięśni. Stosowana jest wobec więźniów politycznych.

6. Tortura wodna

woda

Człowieka umieszcza się w klatce, która czasami była uzbrojona w szpikulce, aby ograniczyć poruszanie się. Następnie klatkę zanurzają do wody lub błota, w taki sposób, aby głowa człowieka unosiła się nad powierzchnią wody. Tortura ta jest szeroko stosowana wobec praktykujących Falun Gong.

7. Ławka tygrysa

tortury

Jednym z najsłynniejszych narzędzi tortur jest tak zwana ławka tygrysa. Więźnia umieszcza się na długiej ławce, plecy i głowa opierają się pionowo o deskę. Następnie przywiązuje się osobę torturowaną do desek i stopniowo podkłada pod nogi cegły, do momentu, gdy albo pękną wiązania, albo złamią się nogi przesłuchiwanych.

8. Rażenie prądem

Rażenie prądem

Pałki policyjne, będące pod wysokim napięciem prądu są powszechnie używane wśród policjantów oraz strażników więziennych. Stosowane są one do rażenia wrażliwych i intymnych części ciała osób, takich jak: usta, piersi i genitalia.

9. Waterboarding

wodne

Skrępowanego więźnia przywiązuje się do ławki. Jego głowę umieszcza się poniżej poziomu stóp, twarz przykrywa się celofanem, mokrą lub suchą szmatą, a następnie polewa się wodą. Więzień zaczyna się dławić i kopać nogami. Poddany tej torturze odnosi wrażenie, że tonie i dusi się.

10. Zimna cela

chłód

CIA ma sześć dopuszczalnych technik przesłuchiwania, a jedna z nich to tak naprawdę tortura. Zimna cela nazywana jest udoskonaloną techniką przesłuchiwania, a polega na przetrzymywaniu rozebranych więźniów w celi, w której włącza się klimatyzator. Przesłuchiwani przebywają w tym pomieszczeniu przez kilka godzin, dni, a nawet lat.

11. Karmienie na siłę

jedzenie

Tortura ta jest często używana wobec więźniów, którzy przeszli na strajk głodowy. Polega na wsuwaniu przez nos lub jamę ustną plastikowej tuby, przez którą wlewany jest pokarm.

12. Wahadło

Wahadło

Wahadło było chętnie używane w czasie Renesansu, ale ostatnio wróciło do łask. Torturowanej osobie związuje się ręce z tyłu, przez pęta przewiązuje linę, którą przeciąga się przez przymocowany do sufitu hak. Gdy oprawca podciąga wolny koniec liny, ręce torturowanego zaczynają wyginać się w stronę pleców. Powolna tortura powoduje nieopisany ból oraz stopniowe wyskakiwanie kości ze stawów i pękanie ścięgien.

13. Pogrzebanie żywcem

Pogrzebanie żywcem

Okrutna kara, która może doprowadzić do obłędu. Człowieka umieszcza się w wykopanym dole i grzebie się żywcem. Czasami osoba pogrzebana żywcem może dostać rurkę, za pomocą której może oddychać.

14. Bolesne skucie kajdankami

Bolesne skucie

W tej torturze ręce praktykującego są skute z tyłu za plecami, natomiast człowiek cały czas siedzi w kucki. Nie może wyprostować nogi. W takiej pozycji przebywa od kilku dni do kilku tygodni. Również w tym miejscu, gdzie są pięty więźnia, umieszcza się gwoździe, więc cały czas musi mieć je uniesione.

15. Zakuwanie w kajdany

Zakuwanie

Więźnia zakuwa się w kajdany, które połączone są stalowym prętem, który wywiera ogromny nacisk na ramiona. Człowiek nie może normalnie siedzieć, chodzić, jeść.

16. Gąsior

Gąsior

Składa się z dwóch słupków i dwóch desek zamykanych pomiędzy nimi. W deskach wycięte otwory na ręce i szyję. Człowieka zamyka w gąsiorze na godzinę lub dłużej w takiej postawie, jakby chodził po ziemi na czworakach.

17. Wyrywanie paznokci

Wyrywanie paznokci

Tortura stosowana przez różne gangi. Do wyrywania paznokci używa się obcęgów, a palce u rąk i nóg miażdży się ciężkimi metalowymi przedmiotami.

18. Nękanie muzyką

muzyka

Podejrzanemu puszcza się bardzo głośną muzykę w słuchawkach i zostawia go w małym pomieszczeniu. Lecące w kółko te same utwory (zazwyczaj Hard Rock) potrafią doprowadzić do obłędu, do tego stopnia, że oskarżony jest w stanie przyznać się do wszystkiego.

19. Kot o dziewięciu ogonach

Kot

Przerażające narzędzie tortur zwane kotem to rodzaj bicza z dziewięcioma rozgałęzieniami. Bicie nim powoduje głębokie i bolesne rany. Na końcu każdego „ogona” zamocowana jest metalowa kulka z kolcami, które to kolce wyrywają kawałeczki ciała.

20. Deprywacja snu

Deprywacja snu

Bezsenność wprowadza ofiarę w stan psychozy i nieskończonej uległości. Deprywacja snu ma na celu utratę pamięci w trakcie przesłuchania i wywołania halucynacji, co wspomaga proces przesłuchań.

21.

Zgniatacz kciuków

palce

Tortura stosowana jeszcze w Średniowieczu. Dziś jest przeważnie stosowana przez różne gangi. Narzędzie tortur, składające się z dwóch żelaznych płyt połączonych śrubami. Nierówna powierzchnia płyt wbijała się w ciało i łamała kości w miarę dokręcania śrub.

22. Szczucie psami

pies

Czas od czasu w mediach pojawia się informacja o tym, że niektóre kraje stosują metodę szczucia psami. Ofiara jest zamykana w komorze tortur, do której wbiegają atakujące psy, które mogą nawet zagryźć na śmierć.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty