Olej słonecznikowy dla włosów i jego właściwości lecznicze

Olej z nasienia słonecznika – naturalny produkt, bez którego zapewne nie obejdzie się przygotowanie żadnej potrawy. Natomiast o korzyściach oleju słonecznikowego dla włosów wiedzą niewielu, chociaż kosmetolodzy dawno ocenili bogaty skład i lecznicze właściwości tego produktu.
W czym korzyść oleju słonecznikowego dla włosów?
W skład oleju wchodzi szeroki spektrum następnych substancji, pożytecznych dla włosów:
- Retinol – witamina A, co odpowiada za wygląd zewnętrzny skóry, wzrost i rozwój organizmu.
- Tokoferol – witamina Е, co zwalnia procesy starzenia i normalizuje potok krwi.
- Kalcytrol – witamina D, regulująca mineralną przemianę materii.
- Lenolijowy i linolijowy kwas – witamina F, niezwykle cenne i niezastąpione substancje (postępują wyjątkowo z zewnątrz, ponieważ nie syntetyzują się organizmem), normalizują lipidową wymianę.
Olej słonecznikowy stosuje się dla stymulacji wzrostu włosów, pomagając przy tym w następnym:
- przyśpieszyć procesy regeneracji i gojenia na skórze głowy;
- normalizować sekrecję łojowych gruczołów;
- usunąć łupę i świerzb;
- nadać włosom blask i siłę.
Jak działa olej słonecznika?
Kosmetolodzy klasyfikują wszystkie oleje dla włosów na dwa rodzaje: dobrze przenikające i słabo przenikające do środka włosa. Słonecznikowy należy do drugiej kategorii, ponieważ molekuły jego są zbyt duże, a to oznacza, że one nie zdolne są "przedrzeć" się przez łuski włosa i trafić do środka. Toż olej słonecznikowy zaledwie stwarza błonę na powierzchni włosów – to broni od straty wilgoci, zabezpieczając efekt zwilżenia. A oto przenikające oleje (kokosowe na przykład) dla zwilżenia są daremne, lecz bronią włosy "od wewnątrz", nie dając im rozszerzać się podczas mycia.
Przepisy masek
- Olej słonecznikowy (nierafinowany) wykorzystują jak komponent maski dla włosów albo w czystym wyglądzie. Doprowadzimy najbardziej proste przepisy.
- 1 łyżka soku cytryny, 2 łyżki oleju. Ten skład pomaga pozbyć się od łupy i zbędnej suchości skóry głowy.
- Świeży korzeń łopianu (rzepu) w ilości 100 g szklanki oleju. Komponenty mieszają się, nalegają w ciągu 24 godzin w ciepłym miejscu. Potem 20 minut grzeją na wodnej łaźni, ostudzają, przecedzają. Taka maska zmniejsza przecięcie włosów, czyni je mocniejszymi.
- Miód (1 łyżka), cebula średniego rozmiaru, 2 łyżki oleju. Cebulę kroimy, mieszamy z innymi komponentami. Taka maska stymuluje wzrost włosów i czyni je gęstymi.
Technika naniesienia masek
Przygotowane według opisanych powyżej przepisów maski nanoszą masażowymi ruchami na skórę głowy i rozdzielają po włosach. Z góry zakładają polietylenowy czepek, nakrywają głowę ręcznikiem.
Nie zapominajcie o tym, że olej słonecznikowy lepiej nanosić na suche i nieumyte włosy.
Jeśli opisanych powyżej składników nie macie się pod ręką, można wykorzystać produkt w czystym wyglądzie, lecz warto uwzględnić, że rafinowany olej słonecznikowy dla włosów jest absolutnie daremny, toż przed przeprowadzeniem procedury należy ugotować domowy olej z charakterystycznym zapachem, który otrzymują przez zimne wyciskanie.
Zmywają maski z włosów po 30 - 70 minutach, wykorzystując miękki szampon i wodę, do której dodajemy octową esencję. W całości zdjąć tłustość nie jest prosto, toż po pierwszym myciu włosy mogą wyglądać ciężkimi i niechlujnymi.
Jak często nanosić maski?
Dla normalnych włosów podobne procedury przeprowadzają nie częściej niż jeden raz w tygodniu.
Jeśli włosy bardzo są suche, łamliwe, z porowatą strukturą, maskę można nanosić na umyte, wilgotne loki w jakości środka, nie wymagającego zmywania. Zwłaszcza pożytecznie w tym wypadku jest olej słonecznikowy dla koniuszków włosów.
Nie będzie zbędnie odznaczyć, że dla tych u których skóra głowy posiada podniosłą sekrecję, stosowanie opisanych powyżej masek – pytanie jest sporne. Z jednej strony olej pomaga nawiązać pracę łojowych gruczołów, lecz zmyć go będzie problematycznie.