Olej słonecznikowy dla włosów i jego właściwości lecznicze

olej słonecznikowy dla włosów

Olej z nasienia słonecznika – naturalny produkt, bez którego zapewne nie obejdzie się przygotowanie żadnej potrawy. Natomiast o korzyściach oleju słonecznikowego dla włosów wiedzą niewielu, chociaż kosmetolodzy dawno ocenili bogaty skład i lecznicze właściwości tego produktu.

W czym korzyść oleju słonecznikowego dla włosów?

W skład oleju wchodzi szeroki spektrum następnych substancji, pożytecznych dla włosów:

 1. Retinol – witamina A, co odpowiada za wygląd zewnętrzny skóry, wzrost i rozwój organizmu.
 2. Tokoferol – witamina Е, co zwalnia procesy starzenia i normalizuje potok krwi.
 3. Kalcytrol – witamina D, regulująca mineralną przemianę materii.
 4. Lenolijowy i linolijowy kwas – witamina F, niezwykle cenne i niezastąpione substancje (postępują wyjątkowo z zewnątrz, ponieważ nie syntetyzują się organizmem), normalizują lipidową wymianę.

Olej słonecznikowy stosuje się dla stymulacji wzrostu włosów, pomagając przy tym w następnym:

 • przyśpieszyć procesy regeneracji i gojenia na skórze głowy;
 • normalizować sekrecję łojowych gruczołów;
 • usunąć łupę i świerzb;
 • nadać włosom blask i siłę.

Jak działa olej słonecznika?

Kosmetolodzy klasyfikują wszystkie oleje dla włosów na dwa rodzaje: dobrze przenikające i słabo przenikające do środka włosa. Słonecznikowy należy do drugiej kategorii, ponieważ molekuły jego są zbyt duże, a to oznacza, że one nie zdolne są "przedrzeć" się przez łuski włosa i trafić do środka. Toż olej słonecznikowy zaledwie stwarza błonę na powierzchni włosów – to broni od straty wilgoci, zabezpieczając efekt zwilżenia. A oto przenikające oleje (kokosowe na przykład) dla zwilżenia są daremne, lecz bronią włosy "od wewnątrz", nie dając im rozszerzać się podczas mycia.

Przepisy masek

 1. Olej słonecznikowy (nierafinowany) wykorzystują jak komponent maski dla włosów albo w czystym wyglądzie. Doprowadzimy najbardziej proste przepisy.
 2. 1 łyżka soku cytryny, 2 łyżki oleju. Ten skład pomaga pozbyć się od łupy i zbędnej suchości skóry głowy.
 3. Świeży korzeń łopianu (rzepu) w ilości 100 g szklanki oleju. Komponenty mieszają się, nalegają w ciągu 24 godzin w ciepłym miejscu. Potem 20 minut grzeją na wodnej łaźni, ostudzają, przecedzają. Taka maska zmniejsza przecięcie włosów, czyni je mocniejszymi.
 4. Miód (1 łyżka), cebula średniego rozmiaru, 2 łyżki oleju. Cebulę kroimy, mieszamy z innymi komponentami. Taka maska stymuluje wzrost włosów i czyni je gęstymi.

Technika naniesienia masek

Przygotowane według opisanych powyżej przepisów maski nanoszą masażowymi ruchami na skórę głowy i rozdzielają po włosach. Z góry zakładają polietylenowy czepek, nakrywają głowę ręcznikiem.

Nie zapominajcie o tym, że olej słonecznikowy lepiej nanosić na suche i nieumyte włosy.

Jeśli opisanych powyżej składników nie macie się pod ręką, można wykorzystać produkt w czystym wyglądzie, lecz warto uwzględnić, że rafinowany olej słonecznikowy dla włosów jest absolutnie daremny, toż przed przeprowadzeniem procedury należy ugotować domowy olej z charakterystycznym zapachem, który otrzymują przez zimne wyciskanie.

Zmywają maski z włosów po 30 - 70 minutach, wykorzystując miękki szampon i wodę, do której dodajemy octową esencję. W całości zdjąć tłustość nie jest prosto, toż po pierwszym myciu włosy mogą wyglądać ciężkimi i niechlujnymi.

Jak często nanosić maski?

Dla normalnych włosówolej słonecznikowy dla wzrostu włosów podobne procedury przeprowadzają nie częściej niż jeden raz w tygodniu.

Jeśli włosy bardzo są suche, łamliwe, z porowatą strukturą, maskę można nanosić na umyte, wilgotne loki w jakości środka, nie wymagającego zmywania. Zwłaszcza pożytecznie w tym wypadku jest olej słonecznikowy dla koniuszków włosów.

Nie będzie zbędnie odznaczyć, że dla tych u których skóra głowy posiada podniosłą sekrecję, stosowanie opisanych powyżej masek – pytanie jest sporne. Z jednej strony olej pomaga nawiązać pracę łojowych gruczołów, lecz zmyć go będzie problematycznie.

 
Powiązane artykuły:
Olej
Czasami jesteśmy gotowe oddać wszystkie pieniądze na nietanie preparaty po odejściu za kosztownymi lokami. Poznajcie jak przygotować środki na podstawie olejku eterycznego "bej", zaoszczędziwszy swoje pieniądze.
Które oleje są pożyteczne dla włosów?
Systematyczne stosowanie olejów dla włosów istotnie polepsza ich strukturę i wygląd zewnętrzny. Które naturalne oleje najlepiej wpływają na stan włosów? O tym dowiadujecie się z artykułu.
Olej lawendy dla włosów – przyjemny aromat i pożyteczne właściwości
Lawendowy olej nie tylko pięknie sprzyja snowi i zdejmuje tremę, ale to przyrodniczy antyseptyk, który zdolny przynieść korzyść i skórze i włosom. O wpływie oleju lawendy na włosy możecie dowiedzieć się z artykułu.
Oleje przeciw wypadania włosów, wchodzące w liczbę bardzo efektywnych środków
Problem wypadania włosów najczęściej można rozwiązać wykorzystując przy odejściu za fryzurą oleje roślinne i eteryczne. W porę podjęte miękkie leczenie pomoże uniknąć stosowania medykamentów.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty