Olejek geraniowy – właściwości i zastosowanie

olejek geraniowy

Olejek eteryczny geraniowy – płyn żółto-oliwnego koloru z przyjemnym aromatem, w składzie którego jest mnóstwo pożytecznych substancji. Toż jego stosują w ludowej medycynie, domowej i fachowej kosmetologii. Przed zakupem tego środka należy poznać z jakiego surowca był otrzymany olejek geraniowy – właściwości i zastosowanie tego produktu zależą od jego chemicznego składu. Lepiej wybierać ten, który zrobiony jest z listków, świeżych kwiatów i badyli tej rośliny.

Lecznicze właściwości olejku geraniowego

Olejek geraniowy ma ogromną ilość pożytecznych właściwości. On ma bakteriobójcze, antywirusowe, rozkurczowe, antyseptyczne, tonizujące, przeciwzapalne i przeciwbólowe działania. Ten środek pobudza krążenie krwi i limfy, a także za niewielki przedział czasu polepsza krwiobieg mały. Dzięki tym właściwościom stosowanie olejku eterycznego geraniowego jest pokazane przy niedokrwieniu i dowolnych naruszeniach rytmu serca.

Jego również należy wykorzystać dla leczenia silnych stresów i depresji, ponieważ ono zdolne usunąć uczucie lęku, naruszenia psychologiczno- emocjonalnego stanu i szybko zmniejszyć niepokój. Przy czym podczas jego stosowania znacznie zwiększa się koncentracja uwagi, fizyczna i umysłowa aktywność.

Do pożytecznych właściwości olejku eterycznego geraniowego również odnosi się to, że on:

 • ułatwia przeciekanie napięcia przedmiesiączkowego zespołu;
 • podwyższa aktywność macicy;
 • normalizuje cykl menstruacyjny.

Stosowanie olejku geraniowego w kosmetologii

Olejek geraniowy znalazł swoje stosowanie i w kosmetologii, ponieważ on ma właściwość:

 • zmniejszać wydzielania skórnego sadła;
 • przyspieszyć procesy metaboliczne w komórkach skóry;
 • usuwać zapalenia.

Z tym środkiem można zrobić krem do pielęgnacji skóry.

Przepis kremu

Składniki:

 • olejek z awokado – 10 ml;
 • olejek jojoba – 10 ml;
 • olejek z orzecha laskowego – 10 ml;
 • olejek z drzewa różanego, czy pomarańczy – 3 krople;
 • olejek geraniowy – 2 krople.

Przygotowywanie i stosowanie

Wszystkie oleje zmieszaj i umieść do pojemności zrobionej ze szkła, ze szczelną pokrywką. Korzystać takim kremem należy dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Masz suchą skórę rąk i mocno zgrubiałą powłokę łokci? Pomoże ci maska z olejem olejek geraniowy stosowanie geraniowym.

Przepis maski

Składniki:

 • śmietana (20%) – 50 g;
 • olejek geraniowy – 10 kropli;
 • olejek pomarańczowy – 5 kropli.

Przygotowywanie i naniesienie

W śmietanę, w pokojowej temperaturze, dodać oleje i dobrze wszystko wymieszać. Nanieść otrzymaną masę na nadgarstki i łokcie. Po 25 minutach spłukać ciepłą wodą.

 
Powiązane artykuły:
Olejek bergamotowy – właściwości i zastosowanie
Olejek bergamotowy ma intensywny słodki aromat. Dzięki temu jego często stosują w perfumerii. Czytajcie nasz artykuł i dowiadujecie się, w których jeszcze dziedzinach i dlaczego wykorzystują olejki eteryczne bergamotowe.
Olej z kiełków pszenicy – właściwości i zastosowania
Olej kiełków pszenicy przygotowuje się ze świeżych kiełków. On jest studnią witamin, minerałów i innych bardzo ważnych biologicznie aktywnych substancji. Czym właśnie jest pożyteczny ten naturalny środek? O tym czytajcie w naszym artykule.
Olejek z mięty pieprzowej – właściwości i zastosowania
Odświeżający aromat mięty, właściwy miętowym olejkom eterycznym, na pewno jest znajomy każdemu i wiele osób go lubi. Olej mięty dosyć szeroko stosuje się w tej liczbie w medycynie i kosmetologii. Poznajcie, które pożyteczne właściwości on ma.
Olejek rozmarynowy – właściwości i zastosowania
Olejek eteryczny rozmarynu ma wyrażone tonizujące, antyseptyczne, przeciwbólowe działanie. Jak i w których branżach jego można stosować? O tym opowiemy w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty