Olejek imbirowy - do czego się nadaje i jak go zrobić w domu?

olej imbirowy

Imbir - piękna roślina trawiasta z ognisto - żółtymi lub czerwiennymi kwiatami - rodzajem ze wschodnich tropików. Hodują ją też w naszym klimacie w warunkach cieplarnianych albo jako roślinę doniczkową. Wartość tej rośliny - w jej korzeniu. Dlatego i nazwa jest taka - jeżeli tłumaczyć z sanskrytu to imbir oznacza "rogaty korzeń".

Olejek imbirowy - stosowanie

Z korzenia imbiru przygotowują lekarstwa, herbaty, zupy i przyprawy do różnych potraw. Lecz najbardziej rozpowszechnionym produktem jest olejek imbirowy. Zakres jego stosowania jest bardzo szeroki. Olejek eteryczny imbirowy wykorzystują jako:

  • suplement diety;
  • środek kosmetyczny;
  • lek na wzmocnienie odporności;
  • środek przeciwbólowy i środek przeciwzapalny;
  • lek na uszkodzone stawy;
  • lek uspokajający.

Najpopularniejsze w naszych czasach stało się stosowanie olejku imbirowego na odchudzanie. Dodanie do dietetycznego jedzenia mieszanki miodu, kilku kropli olejku imbirowego i cytrynowego soku, pomoże ustalić procesy metaboliczne w organizmie i zrzucić zbędne kilogramy. A wcieranie masażowymi ruchami olejku imbirowego pozbawi od cellulitu i pomoże zapobiec rozstępom.

Również olejek imbirowy jest pożyteczny dla włosów. Jego mieszanka z oliwą z oliwek 1: 1 przy regularnym nanoszeniu na skórę głowy na 40 minut przed myciem, polepsza stan cebulek włosowych, przyśpiesza wzrost włosów i wygładza łuski włosów. W wyniku zabiegu włosy nabywają połysku, stają się podatne. Zauważalne zagęszczenie włosów obserwuje się po 2-3 miesiącach stosowania imbirowych maseczek.

W czystym składzie olejek imbirowy wykorzystują rzadko, ponieważ on bardzo aktywnie działa na organizm człowieka. Najczęściej maślany ekstrakt imbirowy rozcieńczają z oliwnym, lnianym, lawendowym, arachidowym czy cytrusowym olejem. Przy zakupie olejku eterycznego imbirowego, alergicy powinni być szczególnie ostrożni. Sam imbir rzadko wywołuje alergię, lecz obecne w składzie aptecznego olejku imbirowego, rozcieńczające składniki zdolne są wywołać niebezpieczne reakcje. W związku z tym, obowiązkowo trzeba zwracać uwagę na składniki leku. Najbardziej rozpowszechnionymi alergenami są olejki: arachidowy i paczuli.

Jak przygotować olejek imbirowy?

Korzeń imbiru zawiera niezbyt dużą ilość oleju. Przy wydobyciu 50 kg kłączy otrzymują zaledwie 1 kg oleistej substancji. Dlatego olejek eteryczny imbirowy swoją wartością jest niedostępny dla wszystkich. Ale można przygotować go samodzielnie. Oczywiście, taki domowy produkt nie jest tak skuteczny jak przemysłowy, ale korzyść z niego jednak jest bardzo duża. Korzenie imbiru można nabyć w aptece albo wyhodować w pokojowej doniczce. Główne warunki wzrostu imbiru - to ciepło, światło i wysoka wilgotność. Istnieją dwa sposoby przygotowywania olejku imbirowego. W wyniku pierwszej metody wychodzi olejek przydatny do celów kulinarnych, w wyniku drugiego - olejek do zabiegów kosmetycznych.

Spożywczy olejek imbirowy, przygotowują w domu przez trwałe nagrzewanie drobno pokrajanego korzenia imbiru w kukurydzianej czy słonecznikowej oliwie, dopóki kawałeczki imbiru nie nabędą ciemnego odcienia. olejek imbirowy jak zrobićPo tym oleistą część zlewa się do szklanego naczynia. Zachowywać ją należy w chłodnym ciemnym miejscu.

Kosmetyczny olejek imbirowy przygotowują w sposób następujący:

  1. Korzeń imbiru kroją na niewielkie kawałeczki i kładą do szklanego pojemnika.
  2. Zalewają pokrojony imbir olejem z najmniej wyraźnym zapachem. Idealnie nadaje się oliwa z oliwek.
  3. Mieszankę zostawiają do naciągnięcia w ciemnym miejscu, przez co najmniej 21 dni.
  4. Potem środek należy odcedzić i przelać olej do czystego szklanego naczynia do przechowywania.
 
Powiązane artykuły:
Olejek z awokado – stosowanie, pielęgnacja włosów, paznokci i skóry
Stosowanie oleju awokado stało się ostatnio bardzo popularnym w kosmetologii - wykorzystują go dla wzmocnienia włosów, blasku skóry, uzdrowienia organizmu i zazwyczaj dla poprawienia nastroju. Jak wykorzystać olej z awokado zgodnie z przeznaczeniem - czytajcie w tym artykule.
Olej rycynowy dla włosów - maseczki z olejkiem rycynowym
Olej rycynowy jest jednym z najważniejszych środków w opiece nad włosami. Ono robi je silnymi, świetnymi, doskonale walczy z łupieżem i świerzbem. O zastosowaniu oleju rycynowego do włosów możecie przeczytać w naszym artykule.
Olej lniany i jego pożyteczne właściwości
Lniany olej ma w sobie dużo pożytecznych właściwości, szeroko stosuje się go w kosmetologii i medycynie. Olej jest niezastąpiony w leczeniu zaburzeń trawienia i skórnych chorób, a także w walce ze zbędną wagą. Dokładniej o pożytecznych właściwościach lnianego oleju, możecie przeczytać w naszym artykule.
Eukaliptusowy olej – stosowanie
Eukaliptusowy olej jest doskonałym środkiem i przy zaziębieniu i w kosmetologii. On doskonale uspokaja podrażnioną skórę, dezynfekuje pomieszczenia. Dokładniej o stosowaniu oleju eukaliptusowego możecie przeczytać w naszym nowym materiale.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty