Olejek rozmarynowy – właściwości i zastosowania

Olejek eteryczny rozmarynowy otrzymują z liści, kwiatów i młodych gałęzi tej rośliny metodą parowej destylacji. Olej jest bezbarwny, albo ma blado-żółty odcień, z silnym trawiasto-balsamowym, korzennym, gorzkawym aromatem. Olejek eteryczny rozmarynowy ma szeroki zakres pożytecznych właściwości i znajduje stosowanie jak w ludowej medycynie, tak i w kosmetologii.
Właściwości i stosowanie olejku rozmarynowego w medycynie
Olejek eteryczny rozmarynowy sprzyja poprawie krwiobiegu, podwyższeniu ciśnienia tętniczego, zmniejszeniu obrzęku żylaków. Pod postacią inhalacji wykorzystuje się do rozcieńczenia wydzieliny i poprawy odkaszliwania przy przeziębieniu. Stymuluje mózgową działalność, pomaga walczyć ze zmęczeniem i polepsza koncentrację.
Zewnętrznie olej stosuje się w jakości środka dezynfekującego i środka przeciwzapalnego przy skórnych wysypkach, egzemie, a także wykorzystuje się pod postacią okładu, czy podczas masażu dla zdejmowania napięcia mięśni, mialgii, zapalenia stawów i chorobach reumatycznych.
Właściwości i zastosowanie olejku rozmarynowego w kosmetologii
Olejek eteryczny rozmarynowy stymuluje miejscowy krwiobieg, normalizację zamiennych procesów w komórkach i ich odnowę. Sprzyja on i zwężeniu pór, wygładza nierówności skóry, kosztem antybakteryjnego działania, pomaga walczyć z pryszczami i wągrami. Dzięki tym właściwościom olej rozmarynowy najczęściej wchodzi w skład środków przeznaczonych do tłustej, problematycznej i starzejącej się skóry. Poza tym on wykorzystuje się do poprawy stanu i wzmocnienia włosów.
Olejek rozmarynowy do skóry
Składniki:
- olejek bazowy (migdałowy lub czarny kminek) – 1 łyżka stołowa;
- olej eteryczny rozmarynowy – 3 krople.
Stosowanie
Maślane aplikacje nakładają na noc, do 3 razy w tygodniu. Aplikacje na podstawie oleju czarnego kminku sprzyjają walce z wągrami, a na podstawie migdałowego oleju są uważane za dobry środek do walki z rozstępami.
Maska z rozmarynem i gliną
Składniki:
- kosmetyczna glina (niebieska, czy zielona) – 1 łyżka stołowa;
- olejek eteryczny rozmarynowy – 4 krople;
- gotowana, czy mineralna woda bez gazu.
Przygotowanie i naniesienie
Glinę rozwodzą wodą do stanu gęstej śmietany, potem dodają olejek eteryczny. Maskę nanosi się na oczyszczoną skórę na 15 minut, potem zmywa się ciepłą wodą. Po jej stosowaniu koniecznie wykorzystać nawilżający środek. Maska daje tonizujące, oczyszczające i przeciwzapalne działanie.
Olejek eteryczny rozmarynu do włosów
Olej można dodawać w gotowe środki do włosów (szampony, odżywki) z rozliczenia 3–5 kropli na jedno użycie, a także dodawać do maślanych masek domowego przygotowywania. Tak więc od łupieżu efektywnym środkiem jest uważana maska z rzepakowego oleju (15 ml) i olejku eterycznego rozmarynowego (8 kropli).

Do suchych włosów w maskach rekomenduje się wykorzystać oliwę z oliwek, a do tłustych brać olejek migdałowy, czy olej z pestek winogron. Poza tym w celu wzmocnienia włosów rekomendują się rozczesywania z olejem rozmarynowym, kiedy kilka jego kropli nanoszą się na grzebień. Grzebień powinien być tylko z naturalnych materiałów (drzewa, szczeciny), ponieważ plastik przy kontakcie z olejkami eterycznymi może zacząć topić się.
Olejek rozmarynowy do ciała
Do ciała olejek eteryczny rozmarynowy w zasadzie wykorzystuje się przy antycellulitowych masażach i do kąpieli, mieszane z solą morską.