Olejek z mięty pieprzowej – właściwości i zastosowania

olejek z mięty pieprzowej właściwości i zastosowania

Olejek z mięty pieprzowej – to jest jeden z samych niedrogich i dostępnych olejków eterycznych, co wyjaśnia się rozpowszechnieniem tej rośliny we wszystkich państwach świata. On jest zielonkawym płynem, mającym aromat mentolu z nutką kamfory. W aromatycznych kompozycjach jego zapach dominuje nad zapachem większości innych olejków eterycznych. Otrzymują dany olej z świeżej, czy suszonej naziemnej części rośliny metodą parowej destylacji.

Miętowy olej szeroko stosuje się w spożywczym przemyśle, farmakologii, perfumerii, ludowej medycynie i kosmetologii. Jego skład i właściwości dość dobrze są zbadane, lecz warto uwzględniać, że zależnie od gatunku mięty i miejsca jej wzrostu charakterystyki mogą trochę różnić się. Rozpatrzymy właściwości, które właściwe są wszystkim rodzajom oleju mięty i omówimy niektóre sposoby jego wykorzystania w domu.

Pożyteczne właściwości olejku eterycznego mięty

Olejek eteryczny mięty zdolny dawać na organizm człowieka następne działania:

 • przeciwbólowe;
 • przeciwskurczowe;
 • uspokajające;
 • od oskrzeli;
 • żółciopędne;
 • moczopędne;
 • przeciwgorączkowe;
 • rozstrzygające
 • jako antyoksydant;
 • tonizujące;
 • odpornościowe;
 • przeciwzapalne, itp.

Sposoby zastosowania olejku miętowego

 1. Przy bólowych odczuciach trzeba zmieszać olejek eteryczny mięty z dowolnym tłustym olejem (5 kropli oleju mięty na łyżeczkę tłustego oleju) i wcierać do działek lokalizacji bólu na skórze (na przykład do okolicy skroniowej, brzucha, stawów, mięśni). 2. Żeby pozbyć się od złego zapachu z ust trzeba dodawać ten olej przy myciu zębów, do pasty (jedna kropli wystarczy).
 2. Przy opryszczce, dla usunięcia świerzbu i bólu, do szybkiego gojenia rekomenduje się punktowo nanosić czysty olej mięty na pęcherzyki.
 3. Przy nieprzytomności ten olej można wykorzystać w zamian amoniaku dla przywiedzenia poszkodowanego do uczucia, kapnąwszy kilka kropli środka na serwetkę i podniósłszy do jego nosa.
 4. Inhalacje z olejem za pomocą kominka do olejków pożytecznie robić przy przeziębieniu, chorobach układu oddechowego, zawrotach głowy, zmęczeniu emocjonalnym i umysłowym olejek z mięty pieprzowej właściwości napięciu, nudności, niepokoju, tachykardii.
 5. Olejem mięty można wzbogacać kosmetologiczne środki do pielęgnacji skóry twarzy przy zmarszczkach, rozszerzonych porach, podniosłej zawartości tłuszczu skóry. Dodawać go trzeba w ilości nie więcej 2 kropli na łyżkę stołową środka bazowego.
 6. Przy zastosowaniu do włosów olej mięty przejawia właściwości dobrego środka do blasku i aktywacji wzrostu, trwałego odczucia świeżości, pozbawienia od łupieżu. Bardzo prosto dodawać go do gotowych masek i odżywek dla włosów, zawczasu rozwodząc w dowolnym oleju bazowym (1 kropla olejku miętowego z łyżeczką oleju bazowego).
 
Powiązane artykuły:
Olejek rozmarynowy – właściwości i zastosowania
Olejek eteryczny rozmarynu ma wyrażone tonizujące, antyseptyczne, przeciwbólowe działanie. Jak i w których branżach jego można stosować? O tym opowiemy w naszym nowym artykule.
Olejek migdałowy na rzęsy – poprawne wykorzystanie
Chcecie długie i gęste rzęsy? Migdałowy olej ucieleśni wasze marzenia. On posiada dużo pożytecznych właściwości, jedno z których - aktywacja wzrostu włosów. Dosłownie za kilka tygodni on odnowi cienkie i łamliwe rzęsy.
Olej z kiełków pszenicy – właściwości i zastosowania
Olej kiełków pszenicy przygotowuje się ze świeżych kiełków. On jest studnią witamin, minerałów i innych bardzo ważnych biologicznie aktywnych substancji. Czym właśnie jest pożyteczny ten naturalny środek? O tym czytajcie w naszym artykule.
Olejek bergamotowy – właściwości i zastosowanie
Olejek bergamotowy ma intensywny słodki aromat. Dzięki temu jego często stosują w perfumerii. Czytajcie nasz artykuł i dowiadujecie się, w których jeszcze dziedzinach i dlaczego wykorzystują olejki eteryczne bergamotowe.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty