Oliver Stone: 8 faktów z życia reżysera i dziennikarza

Kontrowersyjny dziennikarz i scenarzysta, zdobywca trzech Oscarów, odznaczony medalem Purpurowe Serce za rany odniesione podczas wojny w Wietnamie. Jego życie to świetna baza na scenariusz do filmu.
Oliver Stone

Oliver Stone jest jednym z najbardziej znanych reżyserów i dziennikarzy świata. Znany jest ze swojego podziwu dla Fidela Castro, Hugo Chaveza i usprawiedliwiania zbrodni Hitlera i Stalina. Kim jest kontrowersyjny dziennikarz i reżyser?

1. Reżysera wychowywał ojciec, z którym miał bardzo dobre relacje

Oliver Stone 2

Oliver Stone urodził się 15 września 1946 roku. Ojciec Stone’a Louis Silverstein był brokerem giełdowym, zaś matka Jacqueline Goddet artystką. Rodzice reżysera zdecydowali się na dziecko w późnym wieku. Dla kariery wojskowej i finansowej ojciec Stone’a zmienił żydowskie nazwisko na Stone. Syn nigdy nie przyjął imienia rodowego i podobnie, jak jego ojciec, buntował się przeciwko judaizmowi.

Kiedy Stone skończył 16 lat, jego rodzice się rozwiedli. Chłopak, który studiował w innym mieście, bardzo boleśnie zareagował na tę wiadomość. Po długim zastanawianiu się zdecydował się na zamieszkanie z ojcem. Później w swoich filmach Stone wielokrotnie podejmował problem relacji ojca z synem. W ciągu całego swego życia reżyser przysłuchiwał się do porad swego ojca i szanował go za profesjonalizm.

2. Zawsze był szczery i uczciwy w stosunku do swoich żon

Oliver Stone 3
Oliver Stone syn

Oliver Stone trzykrotnie był żonaty. Jego pierwszą żoną była piękna Libijka Najwa Sarkis. Drugą Elizabeth Cox, z którą ma 2 dzieci – Michael Stone i Sean Stone. Od 1996 jest w związku z Sun-jung Jung, z którą wychowuje córkę. W relacjach ze swoimi żonami zawsze był szczery, uczciwy, nigdy nie udzielał wywiadów, w których by poniżał lub oczerniał swoje były małżonki, nie brał głośnych rozwodów i nie był bohaterem skandali seksualnych.

3. Nie boi się ryzykować

Stone

Mając wsparcie ojca i bliskich, Oliver Stone w wieku 17 lat, będąc jeszcze studentem, założył firmę, sprzedającą w Paryżu kawę, cukier, kakao. Oprócz tego uczył się języka francuskiego. Studiował w Yale, ale w 1965 roku porzuca studia i wyrusza do Południowego Wietnamu jako nauczyciel języka angielskiego. Później chłopak podróżował po Meksyku i USA, nawet zatrudnił się do sprzątania na statku wojskowym. Gdy powrócił w Yale, zaczął marzyć o karierze pisarskiej, więc nauka zeszła na drugi plan. W książce autobiograficznej pt. "A Child's Night Dream" opowiedział o powodach, dla których tak często zmieniał swoje życie.

4. Został odznaczony medalem Purpurowe Serce

Oliver

W 1967 roku Oliver Stone zaciągnął się do wojska, by walczyć na wojnie w Wietnamie. Został odznaczony medalem Purpurowe Serce i Brązową Gwiazdą. Po powrocie z wojny ostatecznie zrozumiał, kim chce zostać i podjął naukę w New York City Film School. Odwiedzał kurs prowadzony przez Martina Scorsese. Po studiach nakręcił swój pierwszy film pt. "Last Year in Viet Nam", w którym opowiedział o wojnie w Wietnamie.

5. Jest działaczem antywojennym

Oliver Stone film

Stone zawsze podkreślał, że w swoich filmach pokazywał tylko to, w czym był pewny na 100% i czego osobiście doświadczył. Właśnie dlatego jego Wietnamska Trylogia, w skład której wchodzą filmy: "Pluton", "Urodzony 4 Lipca" i "Pomiędzy niebem a ziemią" została ciepło przyjęta przez krytyków filmowych. Stone’a okrzyknięto najlepszym reżyserem, który w realistyczny sposób eksponuje wydarzenia wojenne. Ostre problemy społeczne zawsze gwarantowały sukces i zdobycie nagród.

6. Przyjaźni się z Angeliną Jolie i jest zaangażowany w jej działalność charytatywną

Oliver Stone Jolie

Oliver Stone i Angelina Jolie poznali się na planie filmu "Aleksander". Nie zważając na to, że film, w którym poruszono temat biseksualizm Aleksandra Macedońskiego, nie odniósł sukcesu finansowego, Stone zaprzyjaźnił się z Angeliną Jolie i wspiera finansowo jej działalność charytatywną.

7. Oliver Stone odmawia kręcenia filmów z gatunku Disney

Oliver Stone 4

Reżyser zawsze nawołuje do szczerości i uczciwości. Uważa, że amerykańskie media poruszają banalne i nieciekawe tematy. W jednym z wywiadów powiedział, że kręcenie filmów z gatunku Disney w świecie, w którym panuje przemoc i leje się krew, jest podłe i nieuczciwe.

8. "Szanuję znane osobowości i ich prawo do tego, aby świat o nich usłyszał"

oliver stone

Na koncie Olivera Stone’a mnóstwo filmów dokumentalnych, których bohaterami są kontrowersyjni działaczy polityczni. Sama lista osób, które są bohaterami tych filmów, musi dać wiele do myślenia: Jaser Arafat, Fidel Castro, Hugo Chavez, Władimir Putin, Edward Snowden, Binjamin Netanjahu – jednak to nie cała lista osób, które według reżysera są godne podziwu. Jeśli chodzi o Donalda Trumpa, to Stone powiedział, że jest bardzo niebezpieczny i niekonsekwentny.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty