Opuchlizna po operacji cięcia cesarskiego

Czasami młode mamy od razu po przeprowadzeniu cesarskiego cięcia borykają się z problemem opuchlizny. Podobne zjawisko z zasady świadczy o obecności w organizmie naruszenia. Żeby kobiecie samodzielnie wyznaczyć, czy to jest właśnie opuchlizna, wystarczy kciukiem ucisnąć skórę nogi w obszarze kości piszczelowej. Jeśli po tym powstał dołek, który w ciągu 5 sekund nie znika, to znaczy, że jest obrzęk.
Przyczyny obrzęku?Kobiety często pytają, dlaczego po cesarskim cięciu puchną nogi i jakie są przyczyny tego zjawiska? Do tego w większości przypadków zalicza się:
- żylaki;
- niedobór białka;
- choroby serca i pogorszenia czynności wydalniczej nerek;
- zaburzenia w działaniu układu hormonalnego.
Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w takich sytuacjach będzie zgłoszenie się do lekarza. Bo bardzo ważne,aby prawidłowo ustalić przyczynę, która spowodowała tę sytuację.
Po przeprowadzonej diagnostyce przystępują do leczenia obrzęków nóg, które pojawiają się po cesarskim cięciu.
Farmakologiczne leczenie w takich przypadkach obejmuje leki moczopędne i kontrolę ilości płynu zużywanego codziennie przez mamę. Należy także przestrzegać pewnych zasad, które dotyczą głównie diety, związanej ze spożywaniem soli. Mówiąc innymi słowy – mama powinna jak najmniej używać soli kuchennej i w miarę możliwości w ogóle z niej zrezygnować.
Również świetnie pomaga w walce z obrzękami kończyn podwyższona pozycja nóg. W tym przypadku kobieta powinna codziennie po 15 minut trzymać nogi tak, aby stopy unosiły się powyżej linii całego ciała – położyć się na plecach i podłożyć pod nie kilka dużych poduszek.
Często lekarze zalecają w takich sytuacjach specjalną ściągającą bieliznę i owinięcie nóg bandażem elastycznym. Po tym następuje poprawa napięcia naczyń krwionośnych, co ostatecznie prowadzi do zmniejszenia obrzęków.