Opuchlizna po operacji cięcia cesarskiego

opuchlizna po operacji cięcia cesarskiego

Czasami młode mamy od razu po przeprowadzeniu cesarskiego cięcia borykają się z problemem opuchlizny. Podobne zjawisko z zasady świadczy o obecności w organizmie naruszenia. Żeby kobiecie samodzielnie wyznaczyć, czy to jest właśnie opuchlizna, wystarczy kciukiem ucisnąć skórę nogi w obszarze kości piszczelowej. Jeśli po tym powstał dołek, który w ciągu 5 sekund nie znika, to znaczy, że jest obrzęk.

Przyczyny obrzęku?

Kobiety często pytają, dlaczego po cesarskim cięciu puchną nogi i jakie są przyczyny tego zjawiska? Do tego w większości przypadków zalicza się:

  • żylaki;
  • niedobór białka;
  • choroby serca i pogorszenia czynności wydalniczej nerek;
  • zaburzenia w działaniu układu hormonalnego.
Co począć w przypadku wystąpienia obrzęków po cesarskim cięciu?

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w takich sytuacjach będzie zgłoszenie się do lekarza. Bo bardzo ważne,aby prawidłowo ustalić przyczynę, która spowodowała tę sytuację.

Po przeprowadzonej diagnostyce przystępują do leczenia obrzęków nóg, które pojawiają się po cesarskim cięciu.

Farmakologiczne leczenie w takich przypadkach obejmuje leki moczopędne i kontrolę ilości płynu zużywanego codziennie przez mamę. Należy także przestrzegać pewnych zasad, które dotyczą głównie diety, związanej ze spożywaniem soli. Mówiąc innymi słowy – mama powinna jak najmniej używać soli kuchennej i w miarę możliwości w ogóle z niej zrezygnować.

Również świetnie pomaga w walce z obrzękami kończyn podwyższona pozycja nóg. W tym przypadku kobieta powinna codziennie po 15 minut trzymać nogi tak, aby stopy unosiły się powyżej linii całego ciała – położyć się na plecach i podłożyć pod nie kilka dużych poduszek.

Często lekarze zalecają w takich sytuacjach specjalną ściągającą bieliznę i owinięcie nóg bandażem elastycznym. Po tym następuje poprawa napięcia naczyń krwionośnych, co ostatecznie prowadzi do zmniejszenia obrzęków.

 
Powiązane artykuły:
Kiedy można wziąć kąpiel po cięciu cesarskim?
Której kobiecie nie chce poleżeć się w ciepłej kąpieli, zwłaszcza, kiedy za nią taki niełatwy okres ciąży i porodu? Lecz wznowienie organizmu jeszcze trwa i należy ostrożnie stosować się do higienicznych procedur, zwłaszcza, jeśli miałyście przeprowadzane cięcie cesarskie.
Jak długo nosić bandaż po cięciu cesarskim?
Noszenie bandaża po cięciu cesarskim związane jest z pewną koniecznością.W szczególności pomaga on kobiecie szybciej przejść proces wznowienia po operacji. Wiele mamuś interesuje pytanie- jak długo go należy nosić? Czytajcie o tym dalej.
Awaryjne cesarskie cięcie – przyczyny i konsekwencje
Oprócz planowego cesarskiego cięcia, w trakcie skomplikowanych przyrodniczych porodów,lekarze zderzają się z koniecznością awaryjnej operacji. Istnieje spis przyczyn do przeprowadzenia porodów taką drogą. Będzie o tym mowa w naszym artykule.
Czy można rodzić samej po cesarskim cięciu?
Wcześniej jeśli u kobiety przeprowadzane były pierwsze porody jako cięcie cesarskie, nawet nie było mowy o naturalnych porodach przy kolejnych ciążach. Dziś to jest realne, i jeśli kobieta życzy sobie rodzić siłami natury to może to zrobić.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty