Osłonki na piersi do karmienia – zasady użytkowania nakładek na piersi

Osłonki na piersi do karmienia – to specjalne akcesoria lateksowe lub silikonowe, mają za zadanie ułatwić karmienie piersią.
Wskazania do stosowaniaOchronne kapturki na piersi (a raczej na sutki) mają szeroką podstawę i stożkowate wgłębienie (sztuczny sutek). Są one wykorzystywane:
- przy zapalaniu i pęknięcia sutków;
- w przypadku ich nieprawidłowej budowy (płaskie lub odwrócone sutki);
- w przypadku przejścia ze sztucznego karmienia na karmienie piersią;
- w przypadku niezgodności dużego sutka matki i małych ust dziecka;
- gdy noworodek ma neurologiczne problemy, poporodowe urazy lub wcześnie się urodził, czego wynikiem jest słabe i nieudolne ssanie.
Osłonki na piersi Avent, Medela Świat Dzieciństwa i inne – jakie wybrać?
Duża różnorodność ochronnych osłonek na piersi od różnych producentów (Avent, Medela, Camera, Chicco, Pigeon, Lubby, Świat dzieciństwa i innych) wprawi w kłopot nawet doświadczoną mamę. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę pewne szczegóły:
- Większość osłonek na piersi (Avent, Medela, Chico) różnią się wielkością (S – średnica sutka jest mniejsza niż 1 cm, M – średnica 1 cm, L – średnica większa niż 1 cm).
- Należy zwrócić uwagę również na kształt podstawy kaptura, jeśli jest z jednym wgłębieniem (jak osłonki Medela) lub z dwoma wgłębieniami (jak nakładkina piersi Avent), wtedy nosek dziecka może poczuć matczyną pierś.
- Spójrz na wysokość sztucznego sutka, powinna znacznie przekraczać wysokość twojego sutka. Podczas karmienia on zwiększy się i mocno przylgnie do górnej części osłonki.
- Obecnie do karmienia częściej używane są silikonowe osłonki na piersi, są najbardziej cienkie, hipoalergiczne, mają neutralny zapach.
- Jeśli możliwości finansowe są ograniczone, można spróbować tanich opcji, na przykład osłonek na piersi ”Świat dzieciństwa” lub ”Kamera”.
- Opinie kobiet na temat korzystania z tego narzędzia nie zawsze są jednoznaczne. Najbardziej odpowiadają kobietom kapturki na piersi ”Medela”.
Jak karmić przy pomocy osłonek?
Jak karmić przy pomocy kapturka? To żaden kłopot! Na początku trzeba je prawidłowo założyć:
- Dla lepszego zamocowania na skórze przed założeniem wewnętrzną część nakładki można nasączyć przegotowaną wodą lub mlekiem.
- Po czym wykręcić krawędzi na zewnątrz i wprowadzić sutek do specjalnego wgłębienia.
- Mocno docisnąć i wyrównać krawędzie na piersi w taki sposób, aby pod nimi nie było powietrza.
- Upewnić się, że osłonka zajmuje właściwą pozycję i nie przesuwa się w różne strony.
Karmienie przez ochronne nakładki na piersi odbywa się na tej samej zasadzie jak i bez nich. Poczekaj, aż dziecko szeroko otworzy usta, włóż do nich sutek w kierunku od dołu do góry (do dziąseł). Po karmieniu należy umyć nakładki wodą z mydłem, dokładnie opłukać i wysuszyć. Przed każdym kolejnym karmieniem zaleca się ich gotowanie.
Warto mieć na uwadze, że mimo wszystkich wysiłków mamy niektóre dzieci kategorycznie odmawiają ssania piersi, jeśli na niej jest nakładka.
Plusy i minusy korzystania z osłonek
Nakładki na piersi do karmienia są dość kontrowersyjnym wynalazkiem. Opinie ekspertów w zakresie konieczności i celowości ich wykorzystania się rozchodzą.
Tak więc opierając się na liczne badania Światowej Organizacja Zdrowia, eksperci w zakresie karmienia piersią twierdzą, że ochronne osłonki na piersi nie tylko nie chronią uszkodzonych sutków, ale i pogłębią istniejący problem, a przy niewłaściwym używaniu znacznie uszkadzają skórę i prowokują występowanie wewnętrznych obrażeń piersiowych. Ponadto nakładki na piersi do karmienia stają się przyczyną gwałtownego zmniejszenia ilości przepływu i produkcji mleka i tym samym przedwczesnego zakończenia karmienia piersią, rezygnacji dziecka z piersi po zaprzestaniu ich stosowania.
Tymczasem jak druga część ekspertów uważa, że wszystkich wymienionych wyżej skutków można uniknąć, jeśli używać osłonek na piersi do karmienia przez krótki czas.