Osobowość INFJ: cechy charakterystyczne najrzadziej występującego typu osobowości

Każdy człowiek jest unikalny. Istnieją jednak podstawowe typy osobowości, więc każdy z nas na podstawie posiadających cech do jednego z nich należy. Stworzono wiele różnych testów, dzięki którym możesz sprawdzić, do którego typu należysz. W niniejszym artykule słów kilka o osobowości Rzecznika (INFJ), która jest bardzo rzadka.

W pierwszej połowie XX wieku Carl Gustav Jung – szwajcarski psychiatra, psycholog stworzył teorię osobowości, na podstawie której powstała typologia Myers-Briggs. W USA i krajach europejskich około 70% absolwentów szkół średnich przechodzi określanie rodzaju osobowości, używając MBTI do wyboru przyszłego zawodu.

Wskaźnik typu Myers-Briggs służy do identyfikacji jednego z 16 typów osobowości. Według Myers i Briggs różnice w ludzkim zachowaniu można opisać przez cztery wymiary:

  • Ekstrawersja i introwersja.
  • Poznanie i intuicja.
  • Myślenie i odczuwanie.
  • Osądzanie i obserwacja.

INFJ to introwertyk intuicyjny, uczuciowiec osądzający. Musisz rozwiązać test na osobowość, by się dowiedzieć, do jakiego typu osobowości należysz. Być może jesteś Rzecznikiem (INFJ)? INFJ są introwertykami, którzy mają poczucie moralności i są idealistami. Najlepiej sprawdzają się w zawodzie artysty.

Cechy INFJ

Rzecznik wyróżnia się na tle innych, gdyż inaczej odbiera i traktuje rzeczywistość. Rzeczników charakteryzuje bardzo specyficzne połączenie cech. Oto one:

1. Jest trochę inny

ból

Rzecznik czuje się głęboko niezrozumiały. Jest zamknięty na inne osoby, ma trudności z komunikacją, bo należy do osób, których świat nie rozumie. Rzecznik to samotnik, wnikliwy obserwator i znakomity słuchacz. Nie okazuje emocji i nie dąży do konfrontacji.

2. Umiarkowana ciekawość

roymowa

Często pytamy swoich znajomych, jak się mają, nawet nie zastanawiając się nad tym, czy tak naprawdę nas to interesuje. Robimy to raczej z grzeczności. Rzecznik natomiast nigdy nie zadaje tego typu pytań wyłącznie z grzeczności. Jeśli o to pyta, to oznacza, że naprawdę chce wiedzieć, co się dzieje w twoim życiu, gdyż INFJ są niezwykle wrażliwi na uczucia innych.

3. INFJ przyciąga ludzi jak magnes

koleżanki

Nawet nie zważając na to, że Rzecznik ma problemy z komunikacją i jest samotnikiem, jednak znajomi i bliscy lubią przebywać w jego towarzystwie. INFJ przyciąga ludzi jak magnes. Posiada silny urok osobisty, któremu nikt nie może się oprzeć. Jest osobą nadzwyczaj odpowiedzialną, na której zawsze można polegać.

4. Konstruktywna rozmowa

praca

Rzecznik woli rozmowy konstruktywne niż pogawędki i plotki. Rozmowa powinna być pozbawiona wszelkich emocji, racjonalna, przemyślana i wnosząca coś nowego. Rzecznik nigdy nie będzie tkwił w toksycznym związku, gdyż nie lubi być wykorzystywany. INFJ nie dąży do konfrontacji, unika konfliktów i zawsze szuka kompromisu.

5. Nie lubi hałasu i zamieszania

urodziny

Rzecznik jest zwolennikiem harmonii i przytulności. Rozmowa powinna przebiegać w spokojnej, kameralnej atmosferze. INFJ nie znosi zamieszania i hałasu. Komunikacja z innymi ludźmi powinna dostarczać pozytywne emocje i satysfakcję. Rzecznik nie lubi nieproszonych gości, głośnej muzyki, hucznych zabaw.

6. Człowiek empatyczny

wsparcie

Rzecznik jest empatyczny. Jest niezwykle wrażliwy na uczucia innych, współodczuwa i rozumie inną osobę. Zawsze służy ramieniem, nigdy nie odmówi pomocy, cierpliwie wysłucha i doradzi. Doskonale radzi sobie z odczytywaniem emocji u innych, więc może z łatwością uniknąć przykrych rozmów z osobą negatywnie nastawioną czy agresywną.

7. Niestrudzenie dąży do celu

życie

Cały świat usuwa się z drogi Rzecznikowi, który wie, dokąd zmierza – zdanie, które najlepiej określa stosunek INFJ do życia. Rzecznik jest zdecydowany i niestrudzenie dąży do celu, nigdy nie rezygnując w obliczu niepowodzeń. Dokładnie analizuje każde swoje posunięcie i chociaż zawsze ma w głowie mnóstwo różnych pomysłów, dobrze się zastanowi, zanim zabierze się do realizacji któregoś z nich. Może pracować 24\7, by osiągnąć cel. Dzięki zapałowi i zaparciu zawsze osiąga sukces.

8. Człowiek intelektu

muzyka

Istnieje przekonanie, że Rzecznik nie potrafi zrozumieć współczesnych filmów. Nie rozumie, dlaczego podczas oglądania komedii ludzie się śmieją, czy płaczą, kiedy oglądają melodramaty. Nie podążą za szarą masę. Uwielbia klasyczną muzykę, sztukę, z reguły dobrze rysuje, gra na jakimś instrumencie muzycznym. Jest osobą wszechstronnie rozwiniętą, która niestety nie może czerpać zadowolenia z prostych ogólnie dostępnych rzeczy i rozrywek.

9. Zwolennik zdrowego trybu życia

sport

Rzecznik nie chodzi, co piątku do pubu na małe piwko. Nie rozumie osób, które nie uprawiają sportu i nie prowadzą zdrowego trybu życia, ale akceptuje to. Nigdy nie prawi kazań i nie przekonuje do swoich racji. INFJ rano je kaszę owsianą, pije sok, medytuje i bierze naprzemienny prysznic. Główne motto życiowe Rzecznika: "Przede wszystkim nie szkodzić sobie".

10. Mądry człowiek

pracowniki

Rzecznika cechuje mądrość, która jest cechą wrodzoną. W INFJ żyje jednocześnie kilka typów osobowości. Dziś to introwertyk, a jutro – wygadany ekstrawertyk. Może być optymistą i jednocześnie pesymistą, realista i marzyciel. Brzmi nieprawdopodobnie, ale 1% populacji posiada taki typ osobowości.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty