Ostrzeżony – uzbrojony: 25 błędów podróżnika związanych z niewiedzą kultury kraju

Nieczęsto się nad tym zastanawiamy, ale w niektórych krajach to, co robimy na co dzień i uważamy za oczywiste, jest uznawane za niedopuszczalne. Zanim wyruszysz w podróż należałoby zbadać cechy kultury lokalnej.

Jesteśmy gotowi w tym pomóc. Poniżej skupimy się na 25-u błędach, które popełniając, podróżny może urazić mieszkańców pewnego kraju. Trzeba pamiętać, że nawet w obrębie jednego kraju kultura może się znacznie różnić. Dlatego, mówiąc "Brazylia", mamy na myśli tylko oddzielny obszar, a nie całe terytorium państwa.

Więc, czego i w jakich krajach lepiej nie robić. Spróbujmy to zrozumieć.

1. Wskazywanie nogami na ludzi (Południowo-Wschodnia Azja)

nogi

Nawet jeśli nigdy sobie na to nie pozwalasz, lepiej o tym pamiętać. W niektórych regionach Tajlandii i Laosu nogi są uważane za najbrudniejszą część ciała. Po części dlatego, że niektórzy gospodarze proszą o zdejmowanie butów wszystkich wchodzących w ich dom.

2. Dotykanie głowy (poszczególne regiony Azji)

historia

Natomiast głowa w Południowo-Wschodniej Azji odwrotnie jest uważana za świętą część ciała. I możesz nawet nie wiedzieć, ile i jakich śmiertelnych grzechów popełniłeś, dotykając jej.

3. Szybki uścisk dłoni (Fidżi)

uścisk dłoni

Gdy zapoznasz się z kimś na Fidżi, przygotuj się na to, że rozmówca może nie puścić ręki w ciągu całej rozmowy. Po prostu szybka wymiana uścisków dłoni jest uważana nie do przyjęcia.

4. Przestępowanie przez innych ludzi (Nepal)

taniec

Nawet jeśli Nepalczyk siedzi, wyciągnąwszy nogi przez całą drogę, lepiej poświęcić kilka dodatkowych sekund i znaleźć sposób na jego ominięcie. W przeciwnym razie dana osoba może postrzegać ten gest jako najgorszą możliwą zniewagę.

5. Uścisk dłoni przez próg (Rosja)

drzwi

Przez próg w ogóle lepiej nic nie robić. Tym bardziej, podawać sobie ręce. Niektórzy Rosjanie uważają, że to wróży kłopoty, dlatego oni albo zaproszą człowieka do domu, albo sami wyjdą za próg.

6. Nierozumienie pochwały lub komplementu (Indie)

język

Jeśli nagle zobaczysz w Indiach człowieka, który zbliża się do ciebie z językiem, zaciśniętym między zębami, i wykonuje dziwne ruchy, nie bój się. Niektórzy lokalni mieszkańcy w ten sposób wyrażają swoją przychylność i komplementy.

7. Znak Victoria (Wielka Brytania i inne państwa Wspólnoty)

ok

To, co dla większej części ludności świata jest znakiem zwycięstwa, w Wielkiej Brytanii i państwach Wspólnoty może być postrzegane negatywnie. "V" jest uważane za obraźliwy gest, gdy zewnętrzna strona dłoni jest skierowana do rozmowcy.

8. Szybkie powitanie (Maroko)

przywitanie

W Maroku za brak szacunku uważane jest pozdrowienie krótkim "Cześć!" człowieka na ulicy. Mieszkańcy podczas spotkania lubią porozmawiać o życiu, rodzinie, dzieciach, zdrowiu, najnowszych wiadomościach – w sumie o wszystkim, tylko trochę dłużej i trochę przyjaźniej.

9. Ukłon w znak umowy (Bułgaria)

Bułgaria

W Bułgarii wszystko jest odbierane trochę inaczej. "Tak" tutaj znaczy "Nie" i na odwrót. Czyli, aby pokazać swoją zgodę, głową trzeba machać z lewa na prawo. Jeśli skinąć głową, lokalni mieszkańcy mogą potraktować ten gest jako zaprzeczenie i odrzucenie.

10. Kciuk w górę (Iran)

super

W Iranie i wielu innych krajach na Bliskim Wschodzie ten gest jest uważany za zniewagę, dlatego turystom lepiej wypowiadać się werbalnie. I robić to bardzo ostrożnie.

11. Uścisk dłoni lub wręczanie prezentów lewą ręką (Indie, Bliski Wschód)

uściski dłoni

W tych krajach lewej ręki lepiej w ogóle nie używać, bo ona jest uważana za brudną (częściowo z powodu tego, że ludzie myją się nią i podmywają).

12. Uścisk dłoni kobiety (Bliski Wschód)

witanie

W świecie muzułmańskim to jest nie do przyjęcia. I aby uniknąć problemów, lepiej w ogóle nie wchodzić w interakcje z lokalnymi przedstawicielkami płci przeciwnej.

13. Publiczne przejawy miłości (Arabia Saudyjska)

razem

Nie warto trzymać się za ręce, całować siebie, a nawet się przytulać. W przeciwnym razie kochać się będziecie pod nadzorem lokalnych policjantów.

14. Pokazywanie znaku "OK" (Brazylia)

tak

Niektórzy Brazylijczycy ten gest postrzegają tak, jak w Europie Wschodniej pokazywanie środkowego palca.

15. Kierowanie na człowieka rozłożonej dłoni (Grecja)

ręka

Gorzej tego niezwykle obraźliwego dla Greków gestu może być tylko podwójna mydza (tak Grecy nazywają otwartą dłoń) – gdy jedną dłoń z rozstawionymi palcami przybijamy inną (przybicie piątki).

16. Zostawianie pałeczek w naczyniu z jedzeniem (Azja)

jedzenie

W ten sposób dania są podawane na pogrzebie. Dlatego gościnny gospodarz może się zdenerwować, jeśli zobaczy coś takiego.

17. Obrażanie króla (Tajlandia)

król

Nikt nie może obrażać króla. Nawet negatywny post w sieci o monarsze może stać się powodem wsadzenia człowieka do więzienia. Co już mówić o wypowiedzeniu swojego niezadowolenia głośno…

18. Posiadanie narkotyków ( Południowo-wschodnia Azja)

tabletki

Przy czym za narkotyki tu uważane nawet te leki, które w swoim kraju człowiek może kupić swobodnie. Tak więc udając się do południowo-wschodnich krajów lepiej wziąć apteczkę i ułożyć z niej większość leków. A najlepiej zostawić leki w domu i w razie potrzeby kupić wszystko na miejscu.

19. Guma do żucia (Singapur)

gumki

Gumy nie wolno tu ani żuć, ani nawet mieć przy sobie. Więc jeśli nie chcesz być potraktowany jako przemytnik i dochodzić swoich praw w sądzie, przed wjazdem do Singapuru lepiej dokładnie sprawdzić wszystkie kieszenie i torby.

20. Znajdowanie się w miejscach publicznych w Ramadan (Arabia Saudyjska)

ramadan

Za to można być obrzuconym nienawistnym spojrzeniem przez każdego przechodzącego obok głodnego mieszkańca. Ale przerażające jest to, że za jedzenie w miejscu publicznym podczas świętego miesiąca przewidziane są kary.

21. Przerywanie rozmowy dla połączenia telefonicznego (Brazylia)

dzwonek

Lokalni mieszkańcy łatwo mogą uciąć zdanie na środku i odebrać połączenie lub SMS. Po prostu w niektórych regionach za aroganckie zachowanie jest uważane właśnie ignorowanie telefonu, a przerwy w osobistej rozmowie są normalnym zjawiskiem.

22. Pominięcie kogoś podczas przywitania się "przez rękę" (Austria)

karta

Z uściskami dłoni wiąże się wiele tradycji. W Austrii, na przykład, nie można wejść do pomieszczenia i nie przywitać się z każdym z obecnych. Mogłoby to być potraktowane jako brak szacunku.

23. Wręczanie człowiekowi parzystej liczba kwiatów (Rosja i wiele krajów postsowieckich)

kwiaty

Bo parzysta liczba kwiatów przynosi się na pogrzeb i grób.

24. Zjadanie porcji do końca (w niektórych częściach Azji)

talerz

Jeśli zjesz wszystko, właściciel uzna, że dał mało jedzenia gościowi i będzie się martwić z tego powodu.

25. Bekanie przy stole (w niektórych częściach Azji)

oopps

Dojadać posiłku tu nie wypada, ale bekanie przy stole jest akceptowane. Co więcej, gospodarze uznają to za komplement i będą zadowoleni.

źródło:List25
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty