Oszałamiający list Marka Zuckerberga do swojej nowonarodzonej córki

Urodzenie dziecka wiele osób zmusza po nowemu spojrzeć na świat i zamyślić się o tym, na ile on jest dobry i bezpieczny. Mark nie jest wyjątkiem.
list Marka Zuckerberga

Założyciel Facebook Mark Zuckerberg przyjmuje gratulacje ze świetnym wydarzeniem: w najbliższych dniach u niego urodziła się córka, którą on z żoną Priscillą Chan nazwie Maks.

W Facebook on opublikował otwarty list do córki, gdzie obiecuje jej, że dołoży wszelkiego wysiłku, żeby zrobić świat lepiej. I to nie są po prostu słowa: Mark planuje stopniowo pozbyć się 99% akcji Facebook i przekazać pieniądze na cele charytatywne

My w naszej redakcji nieskończenie poważamy Marka za jego decyzję i publikujemy najważniejsze odcinki z jego listu. W całości tekst można przeczytać na stronie Zuckerberga w sieci społecznościowej.

– Droga Maks!

U nas z mamą jeszcze nie ma wystarczających słów, żeby opisać tę nadzieję, którą dałaś nam swoim pojawieniem się na świecie. Twoje życie jest pełne obietnic i bardzo spodziewamy się, że będziesz dorastać zdrową i szczęśliwą i potrafisz je zrealizować.

Jak i wszyscy rodzice chcemy, żebyś rosła w lepszym świecie. Gazety stale krzyczą o tym, jak wszystko jest okropnie, ale naprawdę świat rzeczywiście zmienia się. Zdrowi ludzi uzdrawiają się. Ubóstwo skraca się. Wiedza rośnie. Ludzie łączą się ze sobą. Technologiczny proces pomaga uczynić życie łatwiejszym i lepszym.

Ale teraz robimy za mało do rozstrzygnięcia tych problemów, z którymi w przyszłości zetknie się twoje pokolenie. To:

  • Choroby. Dziś ludzie najbardziej umierają z powodu chorób serca, raka, udaru mózgu, chorób neurodegeneracyjnych i chorób zakaźnych. I możemy osiągnąć szybszego postępu w ich leczeniu.
  • Nierówność i brak jedności. Czy możemy zniszczyć ubóstwo i głód? Czy możemy zabezpieczyć każdego człowieka na ziemi pomocą medyczną? Czy możemy zrobić tak, by wśród ludzi panowało dobro i rozumienie? Czy możemy domagać się pokoju między różnymi narodami? Tak, nasze pokolenie może wszystkiego tego osiągnąć, trzeba tylko mieć silne pragnienie i wysiłek.
  • Standardowe nauczanie. Nasze pokolenie urosło w klasach, gdzie wszyscy uczyli się tylko jednego i tego samego. Chcę, żeby wasze pokolenie stawiło przed sobą cele zależnie od tego, kim chcecie stanąć. Studenci potrafią zdobywać indywidualistyczne wykształcenie, nawet jeśli obok nie ma dobrej szkoły – przez internet. Już zaczęliśmy rozwijać taki system edukacji i pierwsze efekty są wiele obiecujące.
  • Dzieci, które rosną w okropnych warunkach. Technologie samodzielnie nie rozstrzygną naszych problemów – lepszy świat rozpoczyna się z budowy zdrowego społeczeństwa. To oznacza, że każde dziecko na ziemi – bez względu na kolor skóry i dostatku – musi uczyć się i rosnąć szczęśliwym. Twoja mama – lekarz i nauczyciel, i dla niej to pytanie jest najważniejsze.

My z twoją mamą zdecydowaliśmy poświęcić nasze życie rozwiązywaniu problemów, które ostro staną przed tobą i twoimi rówieśnikami. Będę kierować Facebookiem jeszcze wiele, wiele lat, ale wszystkie te pytania są zbyt ważne, żeby odkładać je do starości. O nich należy myśleć już teraz.

Dlatego uruchomiliśmy dobroczynny fundusz Chan Zuckerberg Initiative – chcemy wstać do szeregu tych ludzi, którzy rozwijają ludzki potencjał i starają się zrobić tak, by wszystkie dzieci na planecie mogły rosnąć zdrowymi i szczęśliwymi. Główne cele naszego funduszu – rozwój indywidualistycznego nauczania, leczenie chorób, zjednoczenie ludzi i stworzenie silnych wspólnot.

W ciągu życia stopniowo sprzedamy 99% naszych akcji Facebook – obecnie około $45 mld – i przekażemy pieniądze do naszego dobroczynnego funduszu. Wiemy, że to nie tak już dużo w porównaniu z wiedzą i talentami ludzi, którzy już pracują nad stworzeniem lepszego świata. Ale robimy co możemy.

Rozumiem, że u wszystkich, kto mnie teraz czyta, jest dużo pytań. My z Priscillą opowiemy dokładniej o wszystkim trochę później. A dopóki nie nawdychamy się naszym maleństwem nie możemy myśleć o niczym innym.

Maks, my tak cię kochamy. I jesteśmy pewni, że robić świat lepiej dla ciebie i wszystkich dzieci – to nasza odpowiedzialność. Życzymy ci życia, w którym będzie tyle miłości, nadziei i radości, ile dajesz nam. Marzymy zobaczyć, jaką staniesz się i co przyniesiesz do tego świata.

źródło:Facebook
 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty