Oszczędzanie czasu – jak skutecznie zarządzać czasem?

oszczędzanie czasu

Ludzkość codziennie rozwiązuje zagadnienia efektywnego podziału ograniczonych zasobów. Lecz żaden z nich nie oznacza tak wiele dla oddzielnie wziętego człowieka, jak czas. Prędzej czy później każdy zderza się z brakiem czasu i uświadamia utracone w związku z tym możliwości. Jak nauczyć się oszczędzać czas, żeby jego na wszystko wystarczało – będziemy szukać odpowiedzi w artykule.

Czas – to nie tylko pieniądze. To młodość, relacje i zdrowie – żadna z tych kategorii nie zyska swojego maksimum bez włożonego czasu. Lecz często priorytetem numer jeden staje się praca i właśnie jej poświęca się duża część czasu. Odpowiednio pytanie należy zaczynać rozwiązywać z oszczędzania roboczego czasu.

Zasada oszczędzania czasu

Chodzi o ogólnej ekonomicznej zasadzie, pojęcie której wprowadził К. Marks. W podstawie zasady leży twierdzenie, że czas to zasadniczy zasób dla dowolnych relacji ekonomicznych. Odpowiednio dowolne oszczędzanie sprowadza się zresztą do oszczędzania czasu.

Formuła zasady oszczędzania roboczego czasu

Formuła włącza takie pojęcia:

  • ZP – Zeszła Praca – jej zeszłe koszty na produkcję, czy konsumpcję dóbr;
  • PP – Przyszła Praca – koszty pracy na przyszłą produkcję, czy konsumpcję dóbr;
  • ŻP – Żywa Praca – koszty na opłatę pracy na potocznej fazie produkcji plus dochód na tej fazie;
  • SK – Sumaryczna Korzyść – pożyteczny odrzut dobra u konsumenta za cały termin jego służby.

Więc:

(ZP+ ŻP+ PP)/ SK => oszczędzanie.

  • możliwość łączenia spraw;
  • samodyscyplina;
  • wyznaczenie i likwidacja momentów przestoju;
  • rozwój umiejętności profesjonalnych;
  • wykorzystanie nowych technologii.

W warunkach wolnorynkowych takie oszczędzanie traci się na tle jego pobocznych produktów pod postacią nieuniknionego bezrobocia i wąskich ramek efektywności produkcji, dyktowanych prywatnymi interesami właścicieli. Najbardziej efektywnie zasada przejawia się w socjalistycznej formie zagospodarowania – kiedy wszystkie gospodarczo-ekonomiczne relacje są zarządzane w sposób systematyczny

.
 
Powiązane artykuły:
Rekomendacje jak sobie radzić ze stresem w pracy
Słowo stres dziś tak często brzmi z ekranów telewizora i z ust ludzi, że zdaje się że on błyskawicznie wchodzi do mody. Naprawdę, powszednie sprawy bądź kogo zdolne zrobić nerwową i drażliwą. Główne źródło stresu – praca stała, nie zawsze ulubiona i nieunikniona.
5 przyczyn nie spać w nocy
Przyrodę tak pojmowano, że prawie wszystko co jest żywe, co jest na ziemi zanurza się do snu z nadejściem nocy. Jednak oprócz nich jest jeszcze i człowiek, u którego obowiązkowo znajdą się przyczyny, żeby nie spać.
 Jak cofnąć czas, czy to jest w ogóle możliwe?
Jakby było dobrze wrócić wstecz i skorygować wszystkie błędy, żeby polepszyć swoje życie. W tym artykule opowiada się o tym, czy jest możliwość przywrócić czas, toż i którymi magicznymi sposobami to można zrobić.
Przyjazny żeński zespół – jak nawiązać dobre stosunki w pracy?
Mało kto może pochlubić się sukcesami w żeńskim zespole. Daleko nie wszyscy z nich są zadowoleni swoim życiem i dlatego są poirytowani na cały świat. Jak pogodzić się w żeńskim zespole i czy istnieje przyjazny żeński zespół? O tym dowiadujecie się dalej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty