Pięciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch – etapy rozwoju niemowlęcia

pięciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch

Młoda mama czuwa nad właściwym przebiegiem rozwoju malucha. Istnieją określone ramy czasowe, kiedy dziecko powinno opanować pewne umiejętności. Odchylenia od normy niepokoją troskliwych rodziców. Trzeba rozumieć, że te wskaźniki są względne, bo tempo rozwoju każdego dziecka jest indywidualne. Dlatego jeżeli powstają jakieś pytania, trzeba iść do pediatry. On zweryfikuje ogólny stan zdrowia małego pacjenta i w porę wykryje problem, jeśli on istnieje. Niektórych rodziców niepokoi sytuacja, kiedy pięciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch. Jak należy postąpić w tym przypadku?

Dlaczego dziecko nie odwraca się z pleców na brzuch?

Istnieje kilka wyjaśnień tego faktu, przy czym one wcale nie świadczą o jakichkolwiek naruszeniach.

Wszyscy ludzie różnią się ze względu na temperament od wczesnego dzieciństwa. Bardziej aktywne dzieci potrzebują ruchu, opanowania nowych umiejętności. Inne są spokojne, powolne i odczuwają lęk przed nieznanym. Mogą one opanować umiejętność ruchu przewracania się na brzuch później od rówieśników.

Jeśli twoje dziecko skończyło już 5 miesięcy, ale się odwraca na brzuch, to trzeba zwrócić uwagę na jego budowę ciała. Jeśli maluch jest pyzaty, to mu jest trudniej się poruszać. Dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie się obracać później niż inne dzieci.

Warto pamiętać, że dzieci przedwcześnie urodzone rozwijają się nieco wolniej. Dlatego jeśli dziecko urodziło się przed terminem, jego tempo rozwoju jest opóźnione w stosunku do rówieśników. Ale z czasem takie dzieci w pełni nadążają do niemowląt urodzonych we właściwą porę. Również mamy powinny pamiętać, że chłopcy zwykle wyprzedzają dziewczyny w rozwoju fizycznym.

Czasami przyczyną są problemy z napięciem mięśni. Ale doświadczony lekarz powie mamie jak poprawić sytuację.

Co robić, jeśli pięciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch?

Jeśli mamusię coś niepokoi w zachowaniu niemowlęcia, to najlepiej porozmawiać z pediatrą. On podpowie jak rozwiązać problem. W razie potrzeby zaleci odwiedzanie innych specjalistów, ale nawet samodzielnie rodzice mogą zrobić niemało.

Jeśli pięciomiesięczne dziecko nie chce się przewracać to można skorzystać z następujących porad:

pięciomiesięczne dziecko nie obraca się
  • trzeba kłaść zabawki obok dziecka, aby próbowało samodzielnie obrócić się do nich;
  • powierzchnia, na której leży dziecko powinna być płaska, dość sztywna;
  • aby pomóc niemowlęciu opanować obracanie, trzeba prawą nogę malucha przełożyć na lewą, dalej lekko i powoli obrócić (przetoczyć) dziecko na brzuch.

Jeśli dziecko nie chce wykonywać ćwiczenia, to nie warto je zmuszać, lepiej poczekać na bardziej odpowiedni moment.

 
Powiązane artykuły:
Objawy autyzmu u dzieci do pierwszego roku – czy można autyzm wykryć wcześniej?
Autyzm – poważna choroba, którą dosyć skomplikowanie ujawnić we wczesnym wieku. Jednak rodzicom uda się posądzić niedobre, przecież im wcześniej ujawnić chorobę, tym lepszych wyników można dosięgnąć w leczeniu.
Sześciomiesięczne dziecko nie obraca się z pleców na brzuch – czy warto bić na alarm?
Indywidualne tempo rozwoju waszego dziecka może trochę różnić się w porównaniu do ogólnie przyjętego. Często przyczyna kryje się tylko w niecierpliwości rodziców. Jednak czasami problem rzeczywiście jest i ona jest całkiem realna.
Sześciomiesięczne dziecko spadło z łóżka – postępowanie w nagłych wypadkach
Do wieku 4-6 miesięcy dzieci nauczywszy się przewracać, stają się aktywniejsze, przetaczają się w potrzebnym im kierunku, z jednej strony do innej. Teraz za nimi należy śledzić, przecież mogą łatwo potoczyć się z kanapy,czy łóżka.
Poznawanie problemu karmienia – dlaczego dziecko obficie ulewa?
Ulewanie dziecka jest uważane za normę, jednak jeśli ono podobnie więcej do silnych wymiotów, rodziców to może mocno przerazić. Dalej zorientujemy się w przyczynach takiego stanu i spróbujemy zrozumieć, dlaczego dziecko obficie ulewa.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty