Pielęgnacja obuwia z nubuku - jest prostsze, niż tobie się wydaje

pielęgnacja obuwia z nubuku

We wszystkie czasy- jak za czasów dawnych, tak i w nasze dni, do produkcji odzieży i obuwia największą wartość przedstawiają naturalne materiały. I jeśli do szycia garniturów i sukienek jest potrzebny przeważając len, bawełna, jedwab i wełna, to do stworzenia wygodnych i pięknych butów i botek - dobrze wyprodukowana cielęca skóra. A najbardziej elitarnym i eleganckim, uważa się obuwie z weluru, zamszu i nubuku. Oto właśnie o ostatnim z wspomnianych wariantówbędzie mowa dzisiaj. Rozpatrzymy podstawowe zasady eksploatacji i pielęgnacji obuwia z nubuku, żeby ich nieznajomość nie powstrzymała ciebie przed zakupem upatrzonej sobie pary.

Obuwie z nubuku - zalety i wady

Nubuk - to skóra bydła rogatego, z przodowej strony obrobiona materiałami ściernymi, które nadają jej charakterystyczną szorstką ,mechatą powierzchnię. Trzeba oddznaczyć, że na produkcje wyrobów idzie tylko skóra młodych zwierząt wiekiem od 6 miesięcy do 1,5 roku. Pomimo faktu, że cielęca skóra w szyciu obuwia wykorzystuje się od niepamiętnych czasów, botki, buty i kozaki z nubuku na obuwniczym rynku pojawiły się nie tak dawno temu. Jednak obuwie z tego naturalnego i trwałego materiału szybko przypadło do serca konsumentów. Do zalet obuwia z nubuku odnosi się to, że one są bardzo lekkie, trwałe i wytrzymałe. Stopy w nich nie marzną zimą i nie pocą się latem, ponieważ ich porowata struktura pięknie zachowuje ciepło i daje dobrą wentylacje. Do wad tego materiału można odnieść to, że on nie lubi wilgoci i wymaga szczególnego traktowania i pielęgnacji. Dlatego należy wyraźnie znać, jak poprawnie dbać, myć i czyścić obuwie z nubuku.

Jak poprawnie czyścić obuwie z nubuku?

Zgodnie z zasadami pielęgnacji botków i butów z nubuku, czyścić ich należy codziennie, jak ranem, tak i wieczorem. Niestety czyścić obuwie z nubuku zwyczajnymi środkami dla gładkiej skóry nie wolno, one po prostu zgubią wyrób, dlatego stosują specjalne szczotki i środki dla czystki tego materiału. Kupić je trzeba jednocześnie z zakupem obuwia z nubuku i śledzić, żeby one zawsze były pod ręką.

Więc przed tym jak przystąpić do czystki obuwia z nubuku, należy go dobrze wysuszyć. Potem specjalną szczotką z wierzchu i boków, i flanelową tkanką z obcasa i podeszwy wydalamy kurz i brud. Jeśli na butach pojawiły się białe linie i plamy, to one łatwo usuwają się za pomocą wilgotnej szmaty. Dalej trzeba nanieść na gąbkę farbę w odpowiednim kolorze z wodoodpornym efektem, pokrywamy nią całą powierzchnię obuwia. Przymocowujemy wynik specjalnym wodoodpornym środkiem. I to już wszystko, zabieg czyszczenia jest zakończony.

Jak myć obuwie z nubuku?

Przy pielęgnacji obuwia z nubuku często powstaje pytanie- a czy można takie botki, buty i kozaki myć, i jeśli tak to jak? Odpowiedź jest następna. W dosłownym sensie, jak przyzwyczailiśmy się przeprowadzać ten zabieg z obuwiem z innych materiałów, nie wolno. Obuwie z nubuku nie lubi wody, od tego one będą szorstkie, nieelastyczne i szybko stają się nieprzydatne. Lecz jeśli już jest duża konieczność w wilgotnej obróbce, to postąpić lepiej tak. Nalej do miedniczki niewielką ilość ciepłej wody i kapnij niewielką ilość amoniaku. Następnie umaczaj w tym rozczynie miękką flanelową szmatkę, dobrze ją wyciśnij i akuratnie obetrzyj obszar, który jest zanieczyszczony. Po tym specjalną gumową szczotką "rozczesz" włos i jak oczyścić obuwie z nubukudaj obuwiu wyschnąć. A na zakończenie zabiegu nie zapomnij nanieść ochronną warstwę z wodoodpornej farby czy środku wodoodpornego.

Jak odnowić obuwie z nubuku?

Ale bez względu na to ,jak silnie my dbaliśmy o swoje ulubione buciki i buty, w miarę noszenia one stopniowo przychodzą do zużytego i wytartego stanu. Co można zrobić, czy potrzeba już je wyrzucić?Przecież zapłaciliśmy za nie takie pieniądze i chodziłaś w nich tylko jeden sezon? Obuwie z nubuku można reanimować lub przynajmniej spróbować to zrobić. Wiadomo na przykład, że zamsz pięknie ponawia się parą wodną. A ponieważ nubuk jest krewnym zamszu, to i do niego można spróbować ten zabieg. Więc potrzymaj but z nubuku nad wrzącym czajnikiem, a potem wysusz, "uczesz" włos i pokryj go wodoodporną farbą odpowiedniego koloru.Jeśli natomiast domowe sztuczki nie pomogły, skontaktuj się z pralnią chemiczną. I pamiętaj, że mamy tylko jedno życie.Kochaj siebie i nie bój się robić dla siebie drogie prezenty pod postacią pięknych ubrań, pachnących perfum czy obuwia z nubuku. Zasługujesz na to!

 
Powiązane artykuły:
Pielęgnacja zamszowego obuwia – najlepsze rady jak dbać o ulubione buty
Modne obuwie z takiego wybrednego i wymagającego szczególnej uwagi materiału jak zamsz trzeba poprawnie eksploatować. Także warto uwierzyć tym, kto mówi, że zamsz – to bardzo arystokratyczny materiał.
Jak pozbyć się  zapachu z butów sportowych?
Wiele osób oddaje przewagę takiemu wygodnemu uniwersalnemu obuwiu, jak adidasy czy buty sportowe. Jednak one mają istotną wadę - w dowolnych adidasach pojawia się nieprzyjemny zapach. Jak pozbyć się zapachu w adidasach, czytamy dalej.
Co robić, jeśli obuwie jest za duże?
Wielu z nas znajoma jest sytuacja, kiedy kupiona para obuwia okazuje się o rozmiar większa niż należy. Nie musicie zasmucać się, w artykule opowiemy o sposobach zmniejszenia rozmiaru obuwia. Czytajcie nasze pożyteczne porady i wykorzystujcie w życiu.
Obuwie obciera pięty – co robić?
Często radość kupna nowego obuwia, szybko zasnuła się obtartymi piętami. Co robić w takim wypadku i dlaczego nowe obuwie obciera piętę? Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby obuwie nie ocierało, opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty