Pielęgnacja skórzanej kurtki - porady Pani domu
Wygodne skórzane wyroby nosiły nasi dalecy przodkowie, którzy pierwsi ocenili przewagi takiego ubrania. Taka odzież bardzo wygodna, prawie nieprzemakalna, łatwo się myje i mało się brudzi – zalety można wymieniać długo. Ponadto ona dobrze pasuje do dżinsów i innych materiałów. Z ułożeniem udanego kompletu ze skórzaną kurtką lub spodniami, dobra modnisia nie będzie miała żadnych trudności. Lecz musicie dotrzymywać się reguł i niektórych środków ostrożności, żeby nie zepsuć drogą i stylową rzecz. Czy można prać i prasować skórzaną kurtkę, w jakich warunkach ją chronić? Spróbujemy krótko odpowiedzieć na te rozpowszechnione pytania.
Jak prać skórzaną kurtkę?
Rzucać jej do zwykłej pralki nie wolno. Nawet delikatny tryb może ją zepsuć. Jeśli nie ma wyjścia to trzeba oczyszczać ręcznie lub oddać do prania chemicznego. Brudne plamy z powierzchni wydalajcie zwykłą lub mydlaną wodą. Benzyna i rozpuszczalnik odtłuszczają skórę, lepiej z nich zrezygnować. Nadmiernie trzeć plamę nie należy, żeby nie zaszkodzić materiałowi. Jeśli to nie pomoże to można kupić gotowy wywabiacz do skórzanych wyrobów. Pielęgnacja skórzanej kurtki to nie taka już łatwa rzecz, lecz wam może pomóc gliceryna. Jeśli tym środkiem od czasu do czasu wycierać kołnierz i mankiety, to on doda im efektownego blasku.
Kurtka może namoknąć jeśli przypadkiem traficie pod deszcz. Najpierw trzeba rzetelnie otrzeć skórę kawałeczkiem miękkiej tkanki, a potem rozwiesić odzież na wieszaku. Schnąć ona powinna stopniowo przy zwykłej temperaturze pokojowej.
Szybkie wysychanie za pomocą urządzenia grzewczego może zaszkodzić skórze. Specjalne odtrącające wilgoć spray i impregnaty pomogą przedłużyć życie waszej kurtce.
Jak prasować skórzaną kurtkę?
W pralniach chemicznych, atelierach krawieckich i w innych przedsiębiorstwach do tego celu wykorzystują specjalistyczne toppery, prasę i żelazka. Zwykłe urządzenie należy wykorzystywać bardzo ostrożnie. Prasować należy z lewej strony i wyłącznie przez cienką tkaninę, ustawiwszy tryb „wełna”. Nie wolno trzymać w szafie kurtki, która jeszcze nie całkiem wyschła. Wieszaki wykorzystajcie szerokie, żeby skóra się nie zniekształciła. W szafie skórzana kurtka musi oddychać. Więc zrezygnujcie z różnych worków polietylenowych lub hermetycznych pokrowców. Spodziewamy się, że nasze rekomendacje pomogą wam pielęgnować wyroby z naturalnej skóry.