Pielęgnacja zamszowego obuwia – najlepsze rady jak dbać o ulubione buty

pielęgnacja zamszowego obuwia

Moda na rzeczy z naturalnych materiałów każdy sezon podnieca umysły piękności. Jednego roku jest uważane za super modne posiadanie futra z norki aż do ziemi, w drugim – torebkę z małpy, w trzecim białych, z błyskotkami, skórzanych dżinsów. Ale moda na zamsz, być może,jest wieczna. Zamszowe botki i buty były aktualne w latach 60 ubiegłego wieku, nie straciły one swojej elitarności i teraz. Ale wielu nie kupuje ich przez elementarną niewiedzę.Bo jak poprawnie myć i czyścić, suszyć i obronić od słońca, usunąć sól i odnowić ciemne i światłe zamszowe obuwie? Rozparzymy jak pokonać te wszystkie niuanse.

Zasady pielęgnacji nowego zamszowego obuwia

Mądrzy ludzie mówią, dbaj o sukienkę kiedy jest nowa, a o honor od młodości. Ta sama zasada rozprzestrzenia się i na zamszowe botki i buty. Pielęgnacja zamszowego obuwia, jak jasnego, tak i ciemnego, musi zaczynać się już od momentu kiedy je kupiłaś i dostarczyłaś do domu. Najpierw obuwie trzeba obetrzeć miękką szmatą od kurzu i obrobić specjalnym sprayem, który chroni przed wilgocią, brudem i solą. A potem wysuszyć je w ciągu 12 godzin daleko od grzejników. Taką obróbkę należy spełniać po każdej czystce obuwia.

Różnica pielęgnacji zamszowego obuwia zimą i latem

Natychmiast należy zauważyć, że deszcz, deszcz ze śniegiem i temperatury poniżej 30 stopni, a także trwałego pobytu na nogach w ciągu dnia, posłużą dla zamszu przyczyną szybkiej śmierci. Ładniutkie buty najlepiej podejdą dla spaceru po suchych parkowych dróżkach w jasny letni dzień lub na bankiecie. A zamszowe botki - dla świeckiego wyjścia. Jednym słowem zamsz to arystokrata i wymaga właściwego stosunku do siebie. Ale nie przestrasz się.W związku z szerokim asortymentem współczesnych czyszczących i myjących środków ,pielęgnacja zamszowego obuwia i zimą i latem jest bardzo łatwa. I oto do czego ono sprowadza się.

Zimą zamszowe botki wystarczy potrząsnąć od śniegu, obetrzeć miękką flanelą i postawić do wysuszenia, czym dalej od grzejnika. Jeśli one wymagają głębszego czyszczenia to skorzystaj ze specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem. Tylko przeprowadzaj ten zabieg delikatnie i ostrożnie, jakby głaszcząc kociaka. W przeciwnym wypadku rzecz utraci swoje "futro" i stanie się brzydką.

Pielęgnacja zamszowego obuwia latem jest bardziej skomplikowana. Po każdym spacerze z butów należy miękką szmatą czy szczotką wydalić przylepiony kurz, a jeśli one są wilgotne to najpierw dobrze przesuszyć. Z silniejszymi zabrudzeniami pięknie sprawiają się współczesne czyszczące środki, przedstawione w postaci pianek w opakowywaniu aerozolowym. Wystarczy z niewielkiej odległości rozpylić ich po powierzchni zamszu i równomiernie rozetrzeć flanelową czy jedwabną szmatką, a już przez minutę usunąć wraz z brudem. Po czym czyste obuwie pozostanie tylko przesuszyć.

Jeżeli nie ma specjalnej pianki w gospodarstwie, można skorzystać z podręcznych środków. Nalej do miedniczki trochę ciepłej wody, rozpuść w niej mały kawałeczek mydła gospodarczego czy parę szczypt proszku do delikatnego prania i dodaj trochę amoniaku. Następnie umaczaj w tym rozczynie miękką szmatkę i rzetelnie przetrzyj zanieczyszczone obuwie, przykładając szczególną uwagę do miejsca z plamami. I ostateczny ruch - szmatką umaczaną w czystej ,zimniej wodzie, usuń mydlaną pianę i postaw buty do suszenia.

A oto jak oczyścić zamszowe obuwie od plam. Weź zwykłą gumkę do ścierania i potrzyj nią zanieczyszczone miejsce. Plama szybko odejdzie, oprócz tego gumka podejmie i spulchni włos. Szczególnie ciężkie plamy i miejsca, które zatłuściły się pomoże wydalić amoniak. Umaczaj w nim niewielki kawałeczek waty i porządnie natrzyj nim wszystkie plamki. A potem daj obuwiu wyschnąć. Wynik będzie oszałamiający.

Jak reanimować zamszowe obuwie?

jak myć zamszowe obuwie

Cóż... Jeśli twoje ulubione buty czy botki przez długotrwałą eksploatację utraciły całą swoją arystokratyczność, można je spróbować przywrócić do życia za pomocą pary wodnej i specjalnych barwników. Wystarczy przytrzymać obuwie nad rondlem lub czajnikiem z wrzącą wodą przez kilka minut i pozostawić do wyschnięcia, a potem nanieś odpowiedni kolor farby w sprayu. Para pięknie spulchni i podejmie włos, co przywróci zamszu prezentujący i zadbany wygląd. A barwnik dokończy obraz. Ponadto on posłuży i dodatkową ochronną warstwą. Jednym słowem,obuwie uzyska drugie życie.

Jak widać pielęgnacja zamszowego obuwia nie jest zbyt pracochłonna. Trzeba tylko nie lenić się i twoje ulubione zamszowe buty będą cieszyły cię przez wiele lat.

 
Powiązane artykuły:
Pielęgnacja obuwia z nubuku - jest prostsze, niż tobie się wydaje
Idąc obok półek w obuwniczym sklepie, pogląd mimo woli pada na czarowne pantofle, buciki i pantofelki z materiału tego, co bardzo przypomina zamsz. Lecz przyjrzawszy się etykietki widzimy słowo "nubuk", a konsultant wyraźnie objaśnia, że ten materiał i jest jeden z najbliższych krewnych zamszu. Jak ucieszyć się nówką czy za nią ciężko opiekować się?
Jak pozbyć się  zapachu z butów sportowych?
Wiele osób oddaje przewagę takiemu wygodnemu uniwersalnemu obuwiu, jak adidasy czy buty sportowe. Jednak one mają istotną wadę - w dowolnych adidasach pojawia się nieprzyjemny zapach. Jak pozbyć się zapachu w adidasach, czytamy dalej.
Co robić, jeśli obuwie jest za duże?
Wielu z nas znajoma jest sytuacja, kiedy kupiona para obuwia okazuje się o rozmiar większa niż należy. Nie musicie zasmucać się, w artykule opowiemy o sposobach zmniejszenia rozmiaru obuwia. Czytajcie nasze pożyteczne porady i wykorzystujcie w życiu.
Obuwie obciera pięty – co robić?
Często radość kupna nowego obuwia, szybko zasnuła się obtartymi piętami. Co robić w takim wypadku i dlaczego nowe obuwie obciera piętę? Dlaczego tak się dzieje i co zrobić, żeby obuwie nie ocierało, opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty