Pierwiastki chemiczne w organizmie człowieka

pierwiastki chemiczne w organizmie człowieka

Codzienne pożywienie człowieka (zarówno jedzenie i picie), sprzyja wpływaniu do jego organizmu prawie wszystkich pierwiastków. Naturalnie, że dziś część z nich znajduje się w nas, a jutro – ich już nie ma. Bardzo ciekawe, że badania naukowe udowodniły - ilość i współzależność takich elementów w zdrowym organizmie różnych ludzi jest prawie jednakowa.

Znaczenie i rola pierwiastków chemicznych w organizmie człowieka

Warto zaznaczyć, że wszystkie pierwiastki chemiczne można podzielić na dwie grupy:

 1. Mikroelementy. Ich ilość w organizmie jest nieduża. Ten wskaźnik może wynosić tylko kilka mikrogramów. Bez względu na niewielką koncentrację, biorą one udział w ważnych dla organizmu procesach biochemicznych. Jeśli mówić o tych pierwiastkach chemicznych dokładniej, to do nich należą następujące: brom, cynk, ołów, molibden, chrom, krzem, kobalt, arsen i wiele innych.
 2. Makroelementy. W odróżnieniu od poprzedniego rodzaju, mieszczą się one w organizmie w dużej ilości (aż do setek gramów) i wchodzą w skład tkanki mięśniowej i kostnej oraz krwi. Do tych elementów zalicza się wapno, fosfor, sód, potas, siarka, chlor.
 3. Nie ulega wątpliwości, że w większości wypadków pierwiastki chemiczne wywierają pozytywny wpływ na organizm człowieka, lecz powinno to znajdować się powiedzmy tak, w złotym środku. W razie przedawkowania dowolnej substancji powstają funkcjonalne naruszenia, odbywa się podwyższone produkowanie innego elementu. Więc nadmiar wapnia prowadzi do deficytu fosforu, a molibdenu – do niedoboru miedzi. Co więcej, duża ilość niektórych mikroelementów (chromu, selenu) może wywierać działanie toksyczne na organizm. Słusznie mówią, że zanim przyjmiesz jakiekolwiek witaminy, trzeba to przekonsultować z lekarzem.

  Rola biologiczna pierwiastków chemicznych w organizmie człowieka

  Wszyscy wiedzą, że organizm człowieka zawiera prawie cały układ okresowy pierwiastków. I tu chodzi nie tylko o te substancje, które wpływają w pozytywny sposób na organizm. Przykładowo arsen – to najsilniejsza trucizna. Im więcej jest jego w organizmie, tym szybciej odbywają się naruszenia w układzie krążenia, wątrobie, nerkach. Lecz mimo tego, uczeni udowodnili, że w niedużej koncentracji podwyższa on odporność organizmu na przeróżne choroby.

  Jeśli mówić o ilości żelaza, to dla doskonałego samopoczucia dziennie należy zużywać 25 mg tego pierwiastku chemicznego. Jego brak prowokuje powstanie niedokrwistości, a nadmiar – hemosyderozy oczu i płuc (odkładanie żelaza w tkankach narządów).

  znaczenie pierwiastek chemicznych w organizmie człowieka
   
Powiązane artykuły:
Gdzie występuje cynk?
W tym artykule opowiemy o cynku, symptomach jego braku i nadmiarze, a także o produktach, które włączając do racji mogą uzupełnić braki tego mikroelementu. I deficyt i nadmiar cynku jest szkodliwy dla organizmu, o tym czytamy dalej w naszym artykule.
Produkty bogate w witaminę А
Produkty, które zawierają witaminę A potrzebne są do użytku codziennie. Przecież retinol (a to jest witamina А) bierze udział w prawie po wszystkich życiowo ważnych procesach organizmu. Z artykułu dowiadujecie się jakie produkty zawierają go i w jakiej ilości.
Nadmiar wapnia w organizmie – objawy
Ten artykuł opowie o symptomach nadmiaru wapnia w organizmie człowieka. Dowiadujecie się z naszego nowego artykułu, czym grozi niebezpiecznie podwyższona zawartość tego ważnego dla organizmu mikroelementu i o tym, co doprowadza do takiej nawiązki.
Nadmiar żelaza – oznaki hemochromatozy
Nadmiar żelaza w organizmie człowieka nazywa się hemochromatoza i ta choroba nie zawsze poddaje się szybkiemu i prawidłowemu diagnozowaniu. Ten artykuł opowie o oznakach nawiązki żelaza. Przy podejrzeniu tej choroby, warto odwołać się do fachowca.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty