Pierwsza kąpiel dziecka po szpitalu położniczym - akcesoria do kąpieli

pierwsza kąpiel dziecka po szpitalu położniczym

Od zawsze, po raz pierwszy, dziecko kąpie babcia. Jest dobrze, gdy młoda mama ma poparcie i osobę, która przekaże swoje doświadczenie, dotyczące pielęgnacji noworodków.

Jednak niektóre kobiety chcą samodzielnie od pierwszego dnia życia swego malucha dbać o niego i nie chcą przyjmować żadnej pomocy. I w takim momencie młoda mama nawet po przeczytaniu wielu książek i obejrzeniu różnych video rozumie, że nie wie od której strony zabrać dziecko, czasami odczuwając obawę przed kąpielą.

Aby to się nie stało i pierwsza kąpiel dziecka po szpitalu położniczym odbyła się w sposób pozytywny jak dla mamy, tak i dla maluszka, należy do tego dokładnie się przygotować i zrozumieć podstawowy zasady kąpieli.

Czego będziesz potrzebowała podczas pierwszej kąpieli po szpitalu położniczym?

  1. Po pierwsze, jasna rzecz wanienka. Musi mieć dosyć szerokie dno i powinna posiadać stojak do ustawienia wanienki. Niektórzy chcą od razu kąpać maluszka w dużej wannie, ale tego robić nie warto, lepiej kąpać noworodka w małej ilości wody. To jest oszczędnościowe, ponieważ wydajesz mniej wody, również zioła, które dodawane są do kąpieli psują wygląd zewnętrzny wanny. Jeszcze jedną zaletą wykorzystywania maleńkiej wanienki jest to, że nie musisz codziennie gotować ogromnej ilości wody.
  2. Zjeżdżalnia do kąpieli. To jest bardzo wygodne akcesorium, nawet jeśli masz pomocnika. Dosyć często jest zrobiona z plastiku i powtarza kształt ciała dziecięcego. Mama może na niej położyć dziecko, dzięki czemu zmniejsza się obciążenie na krzyże. Alternatywą może być samodzielnie zrobiony walec z tkaniny, który kładziemy na dnie wanienki, aby maluszkowi było wygodnie i miękko leżeć.
  3. Wywar rumiankowy.
  4. Waciki lub miękka ściereczka, aby myć fałdy na ciele niemowlaka.
  5. Dziecięce mydło, ręcznik.
  6. Termometr pływający.
  7. Woda gotowana. W ciągu pierwszego miesiąca życia dziecka do kąpieli najlepiej używać wody gotowanej, po skończeniu drugiego miesiąca można śmiało kąpać maluszka w zwykłej wodzie niegotowanej.
Temperatura wody podczas kąpieli niemowlaka

Aby dziecko nie zamarzło temperatura powinna być nie mniej aniżeli 36,6 stopni.Jednak bardzo ciepła albo gorąca woda może również zaszkodzić dziecku. Temperatura nie może być powyżej 37,3 stopni, czyli powinna być taka sama jak temperatura ciała maluszka.

Nie warto dolewać gorącą wodę podczas kąpieli, najlepiej zmniejszyć czas kąpieli. Ponieważ warstwy wodne wymieszają się nierównomiernie, dziecko może się przestraszyć i w przyszłości nie będzie chciało się kąpać.

Temperatura powietrza pomieszczenia, w którym odbywa się kąpiel powinna być o 5 stopni wyżej, aniżeli w innych pomieszczeniach. Niestety większość z nas uważa, że powietrze musi być bardzo gorące. Tak nie może być, ponieważ dziecku będzie bardzo gorąco, a w sypialni gdzie jest o wiele chłodniej, dziecko może się przeziębić.

Technika kąpieli maluszka

Wody w wanience musi być nie więcej aniżeli 1\3, to jest wystarczająca ilość, aby dziecko zapoznało się z zabiegiem kąpieli. Na początku dziecko zawracamy w delikatną pieluszkę, aby czuło się ciepło jak w brzuszku mamy.

Na początku do wody zanurzamy nóżki, potem pośladki, plecy i potylicę. Nie można od razu w całości zanurzyć maluszka do wody, ponieważ to może wywołać szok. Następnie nabieramy wody do dłoni i delikatnie chlupiemy na pieluszkę, aby stopniowo stawała się mokra. Nad powierzchnią wody znajduje się główka i część klatki piersiowej.

Używać mydła lub szamponu podczas kąpieli, nie obowiązkowo, natomiast jeśli trzeba usunąć brud to można użyć mydła, ale nie częściej aniżeli 1 raz w tygodniu. Po umyciu ciała za pomocą wacików lub miękkiej ściereczki, zwłaszcza jeśli chodzi o fałdy, zaczynamy myć głowę. Delikatnie lejemy wodę na główkę, oddzielnym wacikiem myjemy oczy, kąpiel dziecka po szpitalu położniczymtwarz, uszka.

Wyciągać maluszka można w tym samym położeniu w jakim wkładaliśmy do wanienki albo trzymamy go pod pachy. Bardzo jest niewygodnie, gdy człowiek, który pomaga kąpać dziecko zakłada na niego ręcznik. Najlepiej mieć obok stolik do przewijania lub inną powierzchnię, na której można rozłożyć ręcznik i położyć na nim dziecko.

W końcu należy delikatnie powycierać ciało niemowlaka ręcznikiem, wycieramy uszki i smarujemy fałdy kremem. Najlepsza pora do kąpieli dziecka po szpitalu położniczym – wieczór. Dziecko relaksuje się i dobrze śpi w nocy.

 
Powiązane artykuły:
Niemowlę nie śpi w dzień – co mam z tym zrobić?
Bywa tak, że młode mamusie zderzają się z problemem złego dziennego snu dziecka. Dlaczego bobas nie śpi w dzień, czy śpi zbyt mało? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w naszym artykule. Czytajcie i wyciągajcie odpowiednie wnioski.
Dlaczego niemowlę ulewa – najpowszechniejsze przyczyny
Powszechnie znany fakt, że nowonarodzone dzieci ulewają mleko po karmieniu. Lecz dlaczego to odbywa się, do którego wieku to zjawisko musi przejść i co jest wariantem normy? O tym dowiecie się z naszego artykułu i wyciągniecie odpowiednie wnioski.
 Kiedy noworodek zaczyna słyszeć – jak rozwija się słuch u niemowląt?
Wielu rodziców uważa, że nowo narodzone dziecko jeszcze nic nie widzi i nie słyszy. Naprawdę to - błąd. Słuch rozwija się już w matczynym łonie, ale bobas nie zawsze reaguje na dźwięki. O tym co czuje dziecko w brzuszku, opowiemy w naszym nowym artykule.
Jak widzą noworodki - jak niemowlę widzi świat?
Jak widzą nowo narodzone dzieci i jak one postrzegają nasz świat, dorośli poznali niedawno. Te pytania niepokoją młode mamy i ojców, przecież bobas i wszystko co dotyczy jego - to najcenniejsze u rodziców. Dalej można znaleźć odpowiedzi na te pytania.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty