Pierwsza menstruacja u dziewczynki

pierwsza miesiączka u dziewczynki

Pierwsza miesiączka u dziewczynki to zawsze ważne wydarzenie, do którego należy zawczasu przygotować się, jak dziecku, tak i wszystkim członkom rodziny. Za 2 - 2,5 lat do nadejścia pierwszej miesiączki zaczyna się dojrzewanie płciowe. Organizm dziewczynki zaczyna produkować żeńskie hormony, trwa kształtowanie układu rozrodczego. Właśnie hormonalne zmiany powodują napięty stan psychiczny, drastyczne spadki nastroju, agresywne reakcje na takie proste rzeczy jak pomoc w pracach gospodarczych lub upomnienia z powodu zachowania. Dojrzewanie płciowe rozpoczyna się od wzrostu piersi, później pojawiają się włosy na wzgórku łonowym i pachach. Obserwuje się przyśpieszenie wzrostu – w tym okresie dziewczynki stają o wiele wyżej od jednolatków płci męskiej. Wskutek tego, że szybkość wzrostu kości, tkanki mięśniowej i tłuszczowej jest różna, u nastolatków pojawia się niezręczność, która jest psychologicznym problemem dla dziewczynek.

Pierwsze oznaki menstruacji

Zwiększa się również wydzielanie gruczołów łojowych i potowych, które powoduje pojawienie specyficznego zapachu potu i pęcherzy na twarzy, piersiach i plecach. Przejrzysty lub bielawy śluz z pochwy bez świerzbu i zapachu, też są częścią dojrzewania płciowego. Zadanie rodziców w tym okresie, przystępnie wyjaśnić dziecku, że te tymczasowe zjawiska są tylko skutkiem kształtowania organizmu, ponieważ dla dzieci takie zmiany mogą stać się przyczyną silnych przeżyć i kompleksów. Również należy zatroszczyć się o prawidłowe, zrównoważone odżywianie. Srogie diety, które stosuje wiele dziewczyn w okresie dorastania, wyczerpują je i z czasem negatywnie oddziałowują na układ rozrodczy i zdolności posiadania zdrowych dzieci.

Czym można pomóc?

Przy pierwszych objawach miesiączki należy przeprowadzić rozmowę z dzieckiem, żeby dziewczynka nie przestraszyła się i była psychologicznie przygotowana. Cel rozmowy – wyjaśnić jak odbywa się rozwój organizmu, nauczyć korzystać ze środków higieny. Pierwszymi objawami miesiączki są powiększenie gruczołów mlecznych, drastyczne spadki nastroju, łatwe męczenie się, napady bólu głowy, podwyższenie apetytu, skurcze w dole brzucha.

Kiedy u dziewczynek zaczynają się trudne dni należy również uważnie śledzić za normalizacją okresu, przy niepokojących objawach ujawnić przyczynę. Dowolna choroba układu moczopłciowego, nie wyleczona we wczesnych fazach, negatywnie skutkuje pogorszeniem stanu zdrowia w przyszłości. Więc przy nadejściu miesiączki u dziewczyny należy rozumieć, które zjawiska są normalne, a które świadczą o naruszeniach w organizmie. Dla tego rozpatrzmy jak zaczynają się i przebiegają trudne dni u dziewczynek.

Zależnie od klimatu, odżywiania, stanu psychologicznego wiek nadejścia pierwszej miesiączki u dziewczynek może się wahać. Złe wyżywienie może negatywnie odbijać się na płciowym dojrzewaniu i kształtowaniu organizmu.Również wpływają na rozwój sytuacje stresowe.

Najczęściej miesiączka u dziewczynek zaczyna się w wieku 12-13 lat. Przy pojawieniu pierwszej menstruacji wcześniej 9 czy później 14-15 lat, warto przeprowadzić badanie, ponieważ takie odchylenia mogą świadczyć o chorobach układu moczopłciowego, naruszeniach rozwoju organizmu. Pierwszy raz miesiączka u dziewczynek zazwyczaj trwa 3-7 dni, cykl wynosi 28-30 dni. Z czasem trwanie cyklu wynosi 21-35 dni. W pierwszy rok miesiączka u dziewczyn może być nieregularna, lecz potem, kiedy cykl ustali się, dowolne naruszenia są powodem do wizyty u lekarza. Jeśli cykl nie ustalił się w ciągu 1-1,5 lat, to też świadczy o odchyleniach. Do ustalania cykl ,okres między miesiączkami u dziewczyn może chwiać się od 1,5 do 3 miesięcy.Zbyt częste lub bardzo rzadkie miesiączki świadczą o naruszeniach zdrowia. Przy braku menstruacji i ostrych napadach bólu w dolnej części brzucha należy zgłosić się do lekarza – to może świadczyć o odchyleniu rozwoju, kiedy otwór w błonie dziewiczej zarasta i krew nie wychodzi na zewnątrz. Taka anomalia jest niebezpieczna, ponieważ krew długo zatrzymuje się i może trafić do jajników, wtedy należy przeprowadzać operację. Umiarkowane odczucia bólowe podczas trudnych dni nie są powodem do niepokoju, przyczyną może być błona dziewicza, która przeszkadza normalnemu wyjściu krwi lub intensywne uprawianie sportu. Kiedy należy zgłosić się po pomoc? Zgłosić się po pomoc do fachowca należy jeśli:

  • po pierwszej miesiączce trudne dni u dziewczynki nie nadchodzą w ciągu 3 miesięcy;
  • obserwują się silne bólowe odczucia (przyczyną może być infekcja, zapalenie, zaburzenia hormonalne);
  • po normalizacji cyklu zaczynają się naruszenia;
  • krwawienie jest bardziej obfite niż zazwyczaj.

Zabiegi higieniczne podczas trudnych dni polegają na częstym myciu ciała i użyciu specjalnych środków (podpasek). Stosowanie tamponów u dziewczynek jest niepożądane.Chociaż one nie wpływają na budowę fizyczną organów płciowych, mogą wywołać intoksykację jeszcze nieuformowanego i nieokrzepłego organizmu.

pierwsza menstruacja

Od pierwszego dnia miesiączki należy zaczynać prowadzić kalendarz menstruacyjny, w którym należy zaznaczać pierwszy i ostatni dzień każdej menstruacji. Na początku rodzicom należy przypominać zaznaczać potrzebne daty. Kalendarz miesiączki jest potrzebny dla dziewczynek, żeby można było wyznaczyć, kiedy normalizuje się okres, a także w porę ujawnić naruszenia cyklu, na które należy zwrócić uwagę.

Co robić rodzicom?

Żeby trudne dni dla dziewczyny nie były obciążeniem, należy podjąć szereg prostych działań. Gimnastykujcie się, prawidłowo odżywiajcie się, przestrzegajcie planu dnia. Podczas miesiączki dostarczcie dziecku pełnowartościowy odpoczynek. Nie zaostrzajcie konfliktów – musicie rozumieć, że przyczyną pojawienia agresji są zaburzenia hormonalne, a nie brak szacunku do starszych.

Żeby uniknąć problemów wieku nastoletniego, które zazwyczaj rozpoczynają się z pierwszą miesiączką, rodzicom należy nauczyć się widzieć w swoim dziecku człowieka godnego szacunku, stać się wiernym przyjacielem, który nie przygnębia, a przeciwnie, zawsze wesprze.

 
Powiązane artykuły:
Cykl miesiączkowy u dziewczyn – jak się odbywa, ile dni trwa?
Menstruacyjny cykl u dziewczynek-nastolatek różni się swoją niestabilnością. Co jest uważane za normę, a które naruszenia są odchyleniami od norm i kiedy jednak musi ustalić się stabilny menstruacyjny cykl? O tym czytajcie w artykule.
 Dojrzewanie płciowe – jak się odbywa u chłopców i u dziewczynek?
Okres płciowego dojrzewania u chłopaczków i dziewczynek idzie rozmaicie. Dziewczynki "dorośleją" trochę przedtem, chłopaczkowie są późniejsi. Jest niemniej ważny i psychologiczny aspekt płciowego rozwoju.
Dlaczego nastolatkom wypadają włosy?
Przeżywając wiek nastoletni wiele chłopców i dziewczyn zderzają się z problemem, kiedy wczoraj jeszcze gęste włosy raptem zaczynają matowieć i wypadać. Dlaczego tak odbywa się i jak walczyć z wypadaniem włosów?
Opóźnienie płciowego dojrzewania – diagnoza, przyczyny, leczenie
Płciowe dojrzewanie u dziewczynek i chłopaczków odbywa się rozmaicie. I jeśli odbywa się opóżnienie w płciowym rozwoju, nastolatkowie to ciężko przeżywają. W naszym artykule dowiadujecie się o tym, jak ujawnić chorobę.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty