Pierwsza pomoc podczas udaru cieplnego - objawy udaru cieplnego

pierwsza pomoc podczas udaru cieplnego

Gdy organizm człowieka przegrzewa się, co może nastąpić w łaźni, na plaży, podczas ćwiczeń fizycznych w gorącej porze roku, to mówimy o udarze cieplnym. W takim stanie funkcja ochładzania ciała, przestaje działać i temperatura się zwiększa.

Jeśli nie zadbasz o ochłodzenie, może nastąpić śpiączka lub nawet zgon, więc należy wiedzieć, jakiej pomocy udzielić podczas udaru cieplnego.

Objawy udaru cieplnego

Podczas przegrzania człowiek odczuwa zawroty głowy, bóle głowy, zmętnienie świadomości, dezorientację w przestrzeni, apatię, senność. W bardzo ciężkich wypadkach u człowieka pojawiają się halucynacje (omamy).

Przy okazywaniu pierwszej pomocy podczas udaru cieplnego , należy zwracać uwagę na stan skóry człowieka: podczas przegrzewania staje się ona gorąca i sucha, pot nie jest widoczny. Temperatura jest wysoka, bardzo szybki puls.

Co robić?

Jeśli zauważyłeś u człowieka objawy udaru cieplnego, w pierwszej kolejności należy wezwać pogotowie. Na początku wzywamy lekarza, a już następnie udzielamy pomocy.

Człowieka, który się przegrzał należy umieścić w jakimś chłodnym miejscu. Zdjąć ubranie. Jeśli temperatura jest powyżej 38 stopni, należy owinąć chorego w mokre prześcieradło lub inny materiał.

Jeśli natomiast przegrzanie nie jest dosyć istotne, to należy człowieka po prostu izolować od źródła ciepła.

Okazanie pierwszej pomocy medycznej w postaci ochładzania, odbywa się tylko wtedy, gdy człowiek jest nieprzytomny. Przewracamy go na lewą stronę, prawą nogę i lewą rękę kierujemy w bok, prawą rękę podkładamy pod lewy policzek. Jeśli człowiek nie zemdlał, to trzeba mu dać się napić zimnej wody. Natomiast osobie, która zemdlała nie można dawać wody ani żadnych innych płynów.

Skrajne środki

Jeśli człowiek, który dostał udaru cieplnego nie ma pulsu, pierwsza pomoc przewiduje dokonanie reanimacji krążeniowo-oddechowej, ale to tylko w wypadku, jeśli człowiek nie oddycha.

    objawy udaru cieplnego
  1. Człowieka należy położyć na twardej, równej powierzchni (ziemia, podłoga), rozpiąć ubranie.
  2. Rękę trzeba położyć prostopadle do klatki piersiowej, drugą na górę. Palce wyprostowane, nie mogą dotykać ciała, ręce wyprostowane.
  3. Klatkę piersiową uciskamy całym ciężarem ciała z częstotliwością 100 ucisków na minutę. U dorosłego człowieka podczas masażu serca, uciskamy klatkę piersiowa na 4-5 cm głębokości. Jeśli chodzi o dziecko, to należy działać bardziej delikatnie.
  4. Reanimacja odbywa się według następującego schematu: 2 razy wdychamy „usta - usta” albo „usta - nos”, 30 ucisków klatki piersiowej - tak przez 4 razy.
  5. Następnie należy sprawdzić puls, jeśli on się nie pojawił, powtarzamy zabieg aż do czasu, gdy przyjedzie pogotowie.
 
Powiązane artykuły:
Bezpośredni masaż serca – technika wypełnienia, pierwsza pomoc
Jedna z najbardziej częstych przyczyn śmierci to choroby kardiologiczne. Przy zatrzymaniu się serca jest potrzebna pierwsza pomoc medyczna, która polega na przeprowadzeniu bezpośredniego masażu serca. O tym na czym polega ta procedura i jak ją wykonać poprawnie, opowiemy w naszym artykule.
Jaka jest pierwsza pomoc przy omdleniu i dlaczego tracimy przytomność?
Omdlenie może nastać z różnych przyczyn, lecz jedynym nieodmiennym zostaje porażenie głównego organu centralnego układu nerwowego - mózgu. Rozpatrzymy główne sposoby nadania pierwszej pomocy leczniczej przy utracie świadomości.
Sztuczne oddychanie - poprawne wykonanie sztucznego oddychania
Bywa tak, że samodzielne oddychanie porusza się na tyle, że brak tlenowy, który rozwija się w organizmie, grozi życiu człowieka.W takich wypadkach czynią oddychanie zastępcze. O tym jak poprawnie wykonywać sztuczną wentylację płuc dowiadujecie się z naszego materiału.
Użądlenie przez osę – pierwsza pomoc
Użądlenie osy może być nie tylko chorobliwe, ale i niebezpieczne.Toteż bardzo ważnie wiedzieć jak szybko pomóc w takich wypadkach. Jeśli zrobicie to poprawnie, ukąszenie przejdzie bardzo szybko i bez skutków.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty