Pikantny ketchup z pasty pomidorowej
Ulubiony wszystkimi pomidorowy sos można dosyć prosto przygotować samodzielnie. Przy czym stosując fantazję i kierując się swoimi smakami można dosięgnąć idealnego dla was ketchupu na podstawie prostej pasty pomidorowej.
Jak zrobić swoimi rękami domowy ketchup z pasty pomidorowej?
Składniki:
- pasta pomidorowa – 250 g;
- woda (gotowana, czy oczyszczona) – 500 g;
- cebula – 2 szt.;
- czosnek – 3 ząbki;
- ocet – 25 g;
- goździk – 2 pąki;
- pieprz czerwony – ½ łyżki;
- pieprz czarny – ½ łyżki;
- gorczyca sucha – ½ łyżki;
- liść laurowy – 1 listek;
- koper suszony – 1 łyżka;
- cukier – 60 g;
- sól – 15 g.
Przygotowanie
Zwyczajną pastę pomidorową zmieszajcie z wodą, od której smak ketchupu też będzie zależał, toż lepiej zastosować oczyszczoną pitną wodę, potem wsypcie sól i cukier. I postawcie taką mieszankę nagrzewać się, koniecznie w rondelku z grubym dnem, żeby uniknąć nawet możliwości przypalania się. Przy czym wszystko jedno nie zapominajcie mieszać przyszłego ketchupu.
Cebulę pokrójcie jak najdrobniej, można nawet skorzystać się tarką. A potem dołączycie go do mieszanki w rondlu i mieszając doczekajcie się gotowania, potem obniżcie do minimum temperaturę. Teraz można dodać pieprze, koper, pąki goździka i 1 łyżkę octu, potem on musi ugotować się blisko 40 minut, znowu przy regularnym mieszaniu. Ocet w ketchupie jest potrzebny tak samo jak i cukier, właśnie te dwa smaki, słodki i kwaśny, w pełnej objętości ujawniają sam smak pomidorów. Właśnie tymi dwoma ingredientami regulują smak tego, czy innego ketchupu, a wszystkie inne przyprawy, włączając sól, to już prosta dokładki za pragnieniem. Potem należy oczyścić czosnek, przy czym koniecznie i od łupiny i od błon, potem wygnieść po prostu do rondla, mieszać i przez trzy minuty wyłączyć ogień. Zostaje tylko wsypywać gorczycę, mieszać i pokłaść liście lauru, potem zamknąć przykrywkę i zostawić sos nalegać się i chłodzić się.
Przepis szybkiego przygotowania ketchupu z pasty pomidorowej
Składniki:
- pasta pomidorowa – 150 ml;
- woda (oczyszczona, ciepła) – 200 g;
- cebula - 1 szt.;
- czosnek – 2 ząbki;
- ocet jabłkowy – 20 g;
- olej roślinny – 50 g;
- pieprz – ¼ łyżki;
- pieprz czarny – ½ łyżki;
- kolendra – ½ łyżki;
- cynamon – ¼ łyżki;
- gorczyca – 1 łyżka;
- cukier – 50 g;
- sól – 10 g.
Przygotowanie
Czosnek oczyścicie od łupiny i błony, to samo zróbcie z cebulą i nie ważne jak rozdrobnicie je. W czarę blendera wysypcie cukier i zalejcie podgrzaną wodą, potem wsypcie tam cebulę i czosnek, przetrąciwszy całe to do jednorodnej mieszanki za pomocą techniki. W rondelek z grubym dnem wlejcie olej, a po tym należy nagrzać na nim pomidorową pastę zaledwie minuty trzy. Pastę pomidorową lepiej obsmażać, czy gotować, w ten sposób obniża się wiarygodność pojawienia zgagi od waszego ketchupu. Po tym wlejcie mieszankę przygotowaną w blenderze, konsystencję regulujcie odparowywaniem albo dodaniem wrzątku. A potem dodajcie gorczycę, ona zmiękcza smak pasty pomidorowej, teraz wsypcie wszystkie przyprawy i dobrze wymieszajcie. Pozostało wlać ocet, dodać sól i można odłączać.