Pilates na odchudzanie - ćwiczenia dla zdrowej utraty wagi
Teraz coraz większą popularność zyskuje szczególny rodzaj ćwiczeń aerobowych - pilates. W przeciwieństwie od tradycyjnego fitnessu, pilates w naszym kraju jest znany daleko nie wszystkim.Za granicą taką metodę szeroko stosują do absolutnie różnych celów. W czym jego unikalność i czy są jakiekolwiek właściwości pilatesa do odchudzania? O tym i pójdzie mowa w tym artykule.
Co to jest pilates?Jak wspomniano pilates - to szczególny rodzaj gimnastyki, który charakteryzuje się powolnymi i płynnymi ruchami, specjalną koncentracją, oddechem i wieloma innymi cechami. Niektóre twierdzą, że pilates - to połączenie fizycznych i umysłowych ćwiczeń.
Czy można schudnąć zajmując się pilatesem?
Odpowiedź ludzi, którzy zajmują się pilatesem: "Oczywiście, że można"! Ale jednak warto powiedzieć, że ten zestaw ćwiczeń był opracowany całkiem nie dla odchudzania, a dla ogólnego uzdrowienia ciała człowieka. Strata zbędnej wagi - to już jest jako dodatek, lecz rzeczywiście za pomocą pilatesa można schudnąć. Przy czym trenerzy od pilatesa twierdzą, że dla utraty wagi wystarczy tylko 10 minut treningu dziennie. Zgódź się, to przecież jest o wiele łatwiejsze niż na siłowni. Być może dlatego pilates na odchudzanie nazywają "leniwym fitnessem”.
Z wyżej powiedzianego czytelniczce może być niezrozumiale, jak tak może być. Zaledwie 10 minut pilates wystarczy do utraty wagi? To wygląda jak bajka, prawda? Dlatego od razu wyjaśnimy, jeżeli swoim celem stawiasz właśnie stratę zbędnej wagi to jednocześnie z treningami będzie potrzeba ci przejrzeć swoją dietę.
Jak pilates pomaga schudnąć?
Jeśli dotychczas wątpisz, czy pomaga pilates schudnąć to rozpatrzmy jak właśnie on pracuje.
Pilates łączy ćwiczenia, skupione na pracy mięśni centralnej części ciała. Na takie jak uda, brzuch, piersi. A mianowicie na tych obszarach skupia się największa część zbędnej wagi. I stąd staje zrozumiale, jakim sposobem odbywa się palenie tej wagi. Oprócz tego bardzo ważną zaletą użycia właśnie pilates na odchudzanie jest płynność i stopniowość. Za jeden trening twój organizm średnio spala blisko 300 kalorii, co jest o wiele mniej, aniżeli na przykład w fitnessie, czy tanecznej gimnastyce. Takie obciążenie nie sprzyja szybkiemu odchudzaniu. A jeśli utrata zbędnych kilogramów odbywa się powoli, a jeszcze i z ogólnym umocnieniem wszystkich mięśni ciała, to oprócz zgrabnej sylwetki i dobrego samopoczucia uzdrowisz swój organizm.
Ćwiczenia na odchudzaniePilates jak i inna wzmacniająca gimnastyka,jest skierowana nie na jakąś oddzielną strefę, a na wszystkie bez wyjątku części ciała. Można zrobić zwyczajnie nacisk na najbardziej problematycznym obszarze, lecz nie warto zwracać uwagę tylko na nią.
Wszystkie ćwiczenia pilates na odchudzanie można podzielić na takie grupy:
- ćwiczenia na klatkę piersiową;
- ćwiczenia na nogi i uda;
- ćwiczenia na talię i płaski brzuch.
Oprócz takich grup wszystkie ćwiczenia można warunkowo podzielić za oznaką użycia tych czy innych atrybutów na treningach (gimnastyczna pałka, fitball, sprzęt fitnessowy, itp).
Warto powiedzieć, że pilates łączy 500 różnych ćwiczeń,z których wykonują swoją funkcję. Ćwiczenia są wybierane z trenerem na podstanie ustawiającego celu, a także twojej sprawności fizycznej i istniejących przeciwwskazań, (chociaż ostatnie spotykają się skrajnie rzadko). Można zajmować się samodzielnie jak i w grupach. Jednak najpierw warto wykonywać ćwiczenia pod obserwacją trenera. W przeciwnym razie, nie rzadko spotykają się rozciągania i nawet uszkodzenia.
Oto kilka przykładów ćwiczeń pilates, które są skuteczne na odchudzanie.
Ćwiczenie 1Początkowe położenie (PP): Nogi na szerokości pleców, ręce leżą na przedniej stronie nóg, plecy są rozluźnione.
Wykonanie ćwiczenia (WĆ): Wykonuj nagięcie do przodu, zginając kolana i rozwodząc ich nieco w bok. Jednocześnie pięty dotykają podłogi, plecy wyginają się do przodu, ręce ślizgają po nogach. Przy prawidłowym wykonaniu ćwiczenia piersi okazują się między kolanami. Wróć do początkowego położenia, wykonując wyginanie plecami do tylu i sprowadzając plecy przed sobą.
Ćwiczenie 2PP: Nogi razem, ręce są opuszczone.
WĆ: Wykonuj nagięcie do przodu, spróbuj dotknąć rękami podłogi, nie zginając kolan. Potem nie zmieniając położenia, zrób 2-3 kroki rękami do przodu (głowę spuść na dół, pośladki zostają w górze). Zatrzymaj się w takim położeniu na 10-20 sekund. Puść pośladki na podłogę, podejmij głowę do góry (zrób wyginanie plecami). Zostań w takim położeniu nа10-20 sekund. Potem wykonaj wszystko w odwrotnej kolejności. Podejmij pośladki w górę, puść głowę, ustal położenie. Powtórz 25 razy. Po tym zrób kroki rękami do nóg. Powoli wracaj do PP.
Ćwiczenie 3PP: Stań na czworakach, głowa równoległa do podłogi.
WĆ: Podejmij prawą rękę i trzymaj ją przed sobą, wyprostuj lewą nogę. Ustal położenie i wracaj do PP. Następnie zmień rękę i nogę.
Ćwiczenie 4PP: Połóż się na lewym boku, lewą rękę wyciągaj do góry, głowa leży na ręce. Podnoś nogi 15 cm nad podłogą.
WĆ: Prowadź nogi do przodu do pozycji pionowej z ciałem, trochę rozwodząc ich. Powracaj do PP. Powtórz 25 razy. Połóż się na prawym boku i znów wykonuj ćwiczenie.
Ćwiczenie 5PP: Jak w 4 ćwiczeniu.
WĆ: Zginaj nogi w kolanach i wystaw je do przodu. Rozwiń kolana, nogi wyprostuj tworząc kąt prosty z ciałem. Zginaj nogi i powracaj do PP. Wykonuj 25 razy, potem powtórz to samo na prawym boku.
Ćwiczenie 6PP: Połóż się na lewym boku. Lewą nogę zginaj w kolanie i połóż do tylu.
WĆ: Opierając się na łokciu lewej ręki i prawej nogi podejmij ciało. Przy tym prawa ręka ciągnie się do góry. Wykonaj 15 razy, potem zmień pozycję ciała na drugą stronę.
Ćwiczenie 7PP: Siadaj na fitball, nogi na szerokości pleców, pochyl się do tylu (kąt około 150 stopni), wyprostuj ręce przed siebie.
WĆ: Nie trzymając się wsparcia podejmij plecy do pozycji pionowej. Ustal położenie i znów pochyl się do tylu. Powtórz 25 razy.