Pleśń w pralce – jak się jej pozbyć?
Często nasz dom ”zamieszkuje” pleśń – drobnoustroje grzybicze. One bardzo lubią miejsca wilgotne i z tego powodu często rozmnażają się w wilgotnych kątach, filtrach systemu kanalizacyjnego, w słabo wentylowanych pomieszczeniach. Jeszcze większym problemem może stać się pleśń w pralce, pozbyć się której, jak pokazuje praktyka, jest dość trudno.
Jak wyczyścić pralkę z pleśni?
Istnieje kilka sposobów, jak pozbyć się pleśni w pralce:
- Najpierw należy zwalczać grzybicę poddając ją działaniu wysokiej temperatury. Aby to zrobić wystarczy włączyć pralkę i ustawić maksymalną temperaturę. A zamiast proszku do dozownika należy wlać wybielacz z chlorem. Ta technika pozwoli zniszczyć grzybicę w ukrytych miejscach zbiornika pralki, gdzie tak po prostu nie da się dostać.
- Istnieją również środki antyseptyczne do usuwania pleśni. Zazwyczaj są one sprzedawane w sklepach materiałów budowlanych. Jak każda "chemia", te substancje są niebezpieczne dla skóry i dróg oddechowych, dlatego przed ich użyciem należy zapoznać się z instrukcją.
- Czasami w walce z pleśnią stosują się środki ludowe. Do nich można zaliczyć: nadtlenek wodoru, ocet, wybielacz, odplamiacz, wodę amoniakalną. Podczas ich stosowania trzeba zachować ostrożność, należy używać środków ochrony osobistej (rękawice gumowe, maski). Można po prostu przetrzeć obszary problemowe octem i wybielaczem, jak również wlać preparaty do dozownika pralki.
- Jeśli udało ci się pozbyć pleśni i towarzyszącego jej nieprzyjemnego zapachu z pralki, to w przyszłości trzeba jak należy prowadzić profilaktykę, aby pleśń nie pojawiła się ponownie. W charakterze środka zapobiegawczego należy po każdym praniu do sucha wycierać bęben i gumowy pierścień uszczelniający, umyć i wysuszyć podajnik do proszku. Również zalecane jest okresowe uruchomienie pralki na najdłuższy program z maksymalną temperaturą przy użyciu kwasku cytrynowego lub octu. W razie potrzeby należy czyścić filtr i węże, nie nadużywać odświeżaczy i środków płucząco-zmiękczających do tkanin.