Po co obcinają włosy dzieciom w wieku jednego roku?

po co obcinają włosy dzieciom w wieku jednego roku

Młode i niedoświadczone mamy dosyć często z pytaniami dotyczącymi wychowania dziecka odwołują się do swoich mam i babć. Właśnie one radzą nie obcinać włosów dziecku przed skończeniem pierwszego roku życia, a w wieku jednego roku obciąć na zero. Na czym opierają się owe porady i czy odpowiadają rzeczywistości, opowiemy w niniejszym artykule.

Dlaczego nie można obcinać włosów dziecku przed skończeniem pierwszego roku życia?

Na podstawie przesądów ludowych, nie można obcinać włosy dziecku przed skończeniem pierwszego roku życia, ponieważ w tym okresie one są ciasno powiązane z matką za pośrednictwem niewidocznej pępowiny. Obcinać włosy takiemu maleńkiemu dziecku oznacza przecinanie pępowiny, która łączy dziecko z matką. Uważa się, że po takim zabiegu, dziecko zaczyna często chorować i traci fortunę.

Również zakaz obcinania włosów dzieciom przed skończeniem pierwszego roku życia jest związane z obawami urazić dziecko podczas obcinania włosów. Po pierwsze dzieci nie mogą siedzieć na jednym miejscu, po drugie ciemiączko jeszcze nie zarosło.

Zdarzają się wypadki, gdy włosy małych dzieci są bardzo gęste i rosną bardzo szybko. Taka grzywa może przeszkadzać dziecku poznawać otaczające środowisko. W takim wypadku można obciąć włosy dziecku przed skończeniem pierwszego roku życia. Należy to robić bardzo uważnie i delikatnie, ponieważ dziecko może doznać urazów. Najlepiej, gdy mama będzie miała pomocnika z zabawkami, który będzie odwracać uwagę maluszka.

Dlaczego należy obcinać włosy dziecku na krótko w wieku jednego roku?

Powszechnie uważa się, czy obowjązkowo obcinać włosy dzieciom w wieku jednego roku   że w wieku jednego roku należy obcinać włosy dziecku na krótko, aby w przyszłości miało gęstą grzywę. Jednak obcinanie włosów dziecku nie ma żadnego wpływu na ich jakość w przyszłości.

Wizualnie efekt tego, że włosy po tym jak zostały obcięte są gęstsze, wynika z tego powodu, że zaczynają rosnąć równomiernie. Do tej pory dopóki dziecko przez długi czas leży i śpi kilka razy dziennie, włosy częściowo wypadają. Poprzez różnicę długości w różnych częściach głowy powstaje wrażenie, że one są rzadkie i cienkie.

Trzeba czy nie trzeba obcinać włosy dziecku w wieku jednego roku, rodzice decydują samodzielnie, uwzględniając stan włosów dziecka. Jeśli rosną nierównomiernie to należy je obciąć, aby wyrównać. Jeśli natomiast rosną równomiernie i nie przeszkadzają maluszkowi to można na razie nie obcinać włosów.

 
Powiązane artykuły:
Jak oduczyć dziecko od smoczka?
Refleks ssania produkuje się u dziecka jeszcze w brzuszku i dlatego ssanie smoczka, jednakowo jak i piersi, uspokaja go. Jeśli rozstrzygnęliście oduczyć dziecko od smoczka, przekonacie się, że on jest przygotowany do tego.
Żółte krostki na głowie niemowlaka
Żółte krostki na głowie niemowlaka nie wywołują obaw u większości rodziców, ponieważ to znany problem większości bobasów. Ale jednak dowiemy się dokładnie, czy należy wyczesywać krostki i od czego one w ogóle powstają.
W jaki sposób usunąć krostki na głowie niemowlaka?
Krostki na głowie niemowlaka wyglądają nieestetycznie i nie dostarczają żadnego dyskomfortu dla ich władców. Jednak jeśli zadaliście się celem pozbawić od tej napaści, trzeba zaopatrzyć się rekomendacjami jak to zrobić, żeby nie zaszkodzić bobasowi.
Jak uśpić niemowlę bez kołysania?
Człowiek w dowolnym wieku może zasypiać samodzielnie - to fizjologiczna potrzeba, założona przyrodą, i całkiem niekoniecznie kołysać niemowląt. A żeby uśpić bobasa warto nabawiać się sił. Dalej rozbierzemy, jak wykształcić dziecię zasypiać bez dorosłych.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty