Po porodzie nie ma okresu – kiedy ma powrócić?

po porodzie nie ma okresu

Kobiety w ciąży przygotowują się nie tylko do porodu, ale również do okresu po porodzie. Interesują się szczególnościami pielęgnacji noworodków, dbają o własne odżywianie, wracają do formy fizycznej. Jednym z pytań, które je interesuje - ile czasu po porodzie nie ma okresu? Jasna rzecz, że w wyniku zachodzących zmian hormonalnych on powraca nie od razu, jednak po upływie jakiego odcinku czasu on ma powrócić chce wiedzieć każda.

Szczególności powrotu cyklu miesiączkowego

Odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie, kiedy cykl zostanie uregulowany nie można. Hormon prolaktyna, który odpowiada za laktację w sposób naturalny hamuje proces owulacji. Właśnie to tłumaczy ten fakt czemu nie ma okresu po porodzie. Owe zjawisko otrzymało nazwę laktacyjnej amenorrhei (laktacyjny brak miesiączki).

Jednak są szczegóły, które warto znać:

  1. U mam, które karmią dziecko wyłącznie wtedy, gdy ono tego wymaga, przy czym maluch dostaje pierś dosyć często, pierwsza miesiączka może nastąpić dopiero po zakończeniu laktacji, więc może być tak, że kobieta nie ma okresu pół roku, rok po porodzie, a czasami nawet dłużej.
  2. Jeśli z wprowadzeniem dodatkowego pokarmu mama zaczyna stopniowo zmniejszać ilość i objętość karmień to okres pojawia się jeszcze przed całkowitym zakończeniem laktacji.
  3. Jeśli natomiast maluch całkowicie znajduje się na sztucznym odżywianiu to najbardziej prawdopodobnie, że okresu po porodzie nie będzie przez 10-12 tygodni.
  4. U tych mam, którym brakuje własnego mleka i one karmią dziecko dodatkowo mieszanką sztuczną, cykl miesiączkowy zazwyczaj następuje 4 miesiące po urodzeniu dziecka.
Inne przyczyny tego, że nie ma długo okresu

Oprócz czynników, które objaśniają ten fakt, że po porodzie nie ma długo okresu są stany i patologie, które również mogą doprowadzić do tego, że nie ma cyklu:

  1. Czasami, po jakimś czasie po porodzie pojawia się owulacja, jednak okres nie powraca, dlaczego po porodzie nie ma okresuponieważ dochodzi do nowej ciąży, o której kobieta nawet nie wie przez jakiś czas.
  2. Zaburzenia hormonalne hamują proces powrotu cyklu, one natomiast mogą pojawić się w wyniku zapalenia jajników.
  3. Przyczyną również może być endometrioza – choroba endometria, która może pojawić się po cesarskim cięciu, a również jeśli w czasie porodu wystąpiły różne powikłania.

Jeśli okres nie powrócił kilka miesięcy po tym, gdy przestałaś karmić dziecko piersią to najlepiej udać się do ginekologa, aby zasięgnąć porady i rozwiązać zaistniały problem, uwzględniając indywidualne szczególności.

 
Powiązane artykuły:
Proces odnowienia młodej mamusi po porodzie
Za 9 długich miesięcy organizm ciężarnej kobiety zaznaje mnóstwa przemian i poporodowe odnowienie to nie mniej trwały i trudny proces. Dokładniej o wznowieniu po porodach czytajcie w naszym nowym artykule.
Kiedy można uprawiać sport po cięciu cesarskim?
Przeprowadzenie cesarskiego cięcia nakłada na czas wznowienia kobiety pewny odcisk. Tak więc fizyczne ćwiczenia należy zaczynać później, aniżeli po klasycznych porodach i charakter ich również różni się.
Jak schudnąć karmiącej mamie, nie szkodząc dziecku – menu
Wracając do domu ze szpitala mama zanurza się do obejścia za nowonarodzonym. Jednak ważne nie zapominać, że mama - jeszcze i kobieta - ulubiona, piękna, a toż należy pomyśleć o tym, jak przywrócić sobie byłe formy i podciągnąć figurę.
Jak szybko schudnąć po porodzie, jeśli karmisz?
Młode mamusie koniecznie stawiają pytanie, jak przywrócić sobie byłą formę, przecież za czas ciąży kobieta może nabrać kilku kilogramów? Jednak przy karmieniu piersią jest szereg niuansów, które należy uwzględniać przy odchudzaniu.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty