Podłoże pod linoleum na posadzkę drewnianą – porady budowlane

podłoże pod linoleum na posadzkę drewnianą

Jeśli występuje konieczność położenia linoleum na podłogę drewnianą, pod niego najlepiej zrobić podłoże. Służy ono przede wszystkim do tego, aby wykluczyć różne nierówności, pęknięcia i wybrzuszenia, ślady po gwoździach na powierzchni przeznaczonej do układania linoleum. Jest to szczególnie ważne, jeśli drewniana podłoga jest mocno zużyta i popękana, składa się z rozeschniętych desek skrzypiących podczas chodzenia. Jeśli zrezygnować z używania podkładu w miejscach uszkodzenia pokrycia zasadniczego, linoleum będzie się szybko zużywać. Podkład jest również dodatkowym izolatorem akustycznym i termicznym.

Układanie linoleum na drewnianą podłogę

Układanie linoleum na podłodze drewnianej z podłożem odbywa się w kilku etapach. Najpierw rozłożony od okna do przeciwległej ściany linoleum należy przyciąć do rozmiarów pomieszczenia i najlepiej dać mu kilka dni po prostu się uleżeć, aby wyciągnął się i położył się na swoje miejsce. W celu przyspieszenia procesu można ułożyć na brzegach ciężkie przedmioty. Po upływie tego czasu za pomocą budowlanego zszywacza lub kleju mocują się styki, a następnie po obwodzie przykręca się cokół.

Jaki podkład wybrać?

Gdy łożymy linoleum na podłogę drewnianą bez podkładu, tworzymy komorę powietrzną, w której z powodu wilgoci może się rozpocząć gnicie drewna, dlatego trzeba dowiedzieć się, jaki podkład pod linoleum na podłodze drewniane będzie spełniać wszystkie wymagania, przyczyniając się do długiej żywotności.

jakie podłoże pod linoleum na posadzkę drewnianą 1

Najczęściej jako podłoże pod linoleum podczas ułożenia go na podłogę drewnianą używana jest sklejka o grubości 8-12 cm. Wysoka wytrzymałość i twardość tego materiału nie pozwala ciężkim przedmiotom zostawiać odciśnięte ślady na linoleum.

Można również użyć korkowy podkład, ale wybierać trzeba go największej sztywności, wtedy on nie odkształca się i zachowuje linoleum od wgnieceń.

jakie podłoże pod linoleum na posadzkę drewnianą 2
 
Powiązane artykuły:
Korkowy podkład pod linoleum – dobre rozwiązanie na podłoże
Dla ocieplenia podłogi fachowcy rekomendują słać pod linoleum specjalny podkład. W artykule opowiemy o charakterystykach i właściwościach korkowego podkładu pod linoleum.
Czym pomalować kasetony styropianowe, czyli jakiego rodzaju farbę lepiej wybrać?
Nawet jeśli wasz sufit jest pomalowany kasetonem styropianowym, dla przemiany designe nie ma ostrej konieczności jej zmieniać - można udać się do farbowania. Czym można pomalować sufitową tabliczkę z tworzywa piankowego? O tym opowiemy w artykule.
Farba akrylowa do sufitu – czym należy kierować się przy wyborze farby?
Jeden z bardzo prostych i uniwersalnych wariantów obróbki sufitu - to jakościowe farbowanie. W artykule opowiemy o charakterystykach akrylowej farby do sufitu.
Farba na ogrodzenie – czym pomalować parkan?
Żeby nadać wyglądu ogrodzeniu i przekształcić jego designe, można udać się do takiego wariantu jak farbowanie. W artykule opowiemy jaka powinna być farba dla zagrody.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty