Poduszka do karmienia piersią – wygodny wynalazek czy strata pieniędzy?

poduszka do karmienia  piersią

Poduszka do karmienia dziecka – to bardzo pożyteczna i praktyczna rzecz, ale czy wszystkim jest ona potrzebna?

Czy potrzebna jest poduszka do karmienia dziecka?

Czy potrzebne jest cudowne usprawnienie pod nazwą poduszka do karmienia? Czy można się bez niego obejść? Pytanie oczywiście jest kontrowersyjne. Ktoś powie: "Po co wydawać pieniądze, weź zwykłą poduszkę, złóż na pół i będzie piękna poduszka do karmienia". Lecz stwierdzenie nie jest do końca prawidłowe, zobaczmy dlaczego.

Poduszka do karmienia dziecka najczęściej może mieć kształt podkowy (U-kształtna), bumeranga (C-kształtna) lub trąbki (I-kształtna). Ona delikatnie "obejmuje" talię kobiety, co pozwala:

  • utrzymać malucha na poziomie piersi poprzez szczelnie nabitą część z przodu;
  • zmniejszyć obciążenie na kręgosłup i stawy;
  • zapewnić prawidłowe przystawianie dziecka;
  • przykładać dziecko do piersi w różnych pozycjach;
  • karmić dwoje dzieci w tym samym czasie;
  • prowadzić doskonałą profilaktykę laktostazy.

Jest mało prawdopodobne, że ze wszystkimi wyżej wymienionymi zadaniami poradzi sobie zwykła poduszka.

Obejść się bez takiej cud-poduszki oczywiście można. Wiele matek tak robi, siedzą skulone po 30-60 minut, czują drętwienie rąk, cierpliwie znoszą ból w plecach, czekając, kiedy ten mały "żarłok" się naje do syta. Tak być nie powinno. Poduszka do karmienia dziecka jest przeznaczona do tego, aby zrobić karmienie przyjemnym zarówno dla dziecka, jak i dla mamy.

Zdecydowana większość matek, która ma taką poduszkę potwierdza, że poduszka do karmienia piersią jest bardzo wygodna i pożyteczna.

Jak wybrać poduszkę do karmienia?

Do napełniania poduszki do karmienia dziecka najczęściej wykorzystują hollowfibere – syntetyczny puch (antyalergiczne silikonowe włókno). Niektórzy producenci wypełniają swoje wyroby granulatem styropianowym (takie towary mają wyraźną przewagę), komforelą, wyściółką poliestrową, fibertechem i nawet łuską gryczaną. Rodzaj wypełnienia określa cenę poduszki i jej "zachowanie" przy wykorzystywaniu. Przy wyborze poduszki do karmienia niemowląt należy wziąć pod uwagę:

  • typ wypełniacza – musi być ekologiczny, hipoalergiczny, praktyczny w użytkowaniu;
  • kształt poduszki – wybierz poduszkę tej formy, która najbardziej odpowiada twoim potrzebom fizjologicznym;
  • skład tkaniny pokrowca – pokrowiec (poszewka) musi być naturalny, przyjemny w dotyku i hipoalergiczny, najlepiej jeśli będzie on wymienny;
  • długość poduszki – na podstawie osobistych preferencji i możliwości finansowych można wybrać poduszkę od 120 cm do 2 metrów; im jest ona dłuższa, tym wyższa jest jej uniwersalność i funkcjonalność.

Należy zwrócić uwagę na wysokość i twardość produktu, "spróbuj" go już w sklepie. Zbyt niska lub zbyt twarda poduszka będzie niewygodna podczas karmienia, dziecko po prostu nie potrafi dosięgnąć piersi (zwłaszcza, jeśli piersi matki są małe) lub staczać się z poduszki.

Jak korzystać z poduszki do karmienia?

Aby zrozumieć, jak korzystać z poduszki do karmienia noworodków, specjalnych instrukcji zazwyczaj nie trzeba. Najczęściej dziecko karmi się w sposób klasyczny. Poduszkę nakładają na talię w taki sposób, aby jej szeroka część znajdowała się na środku, przed brzuchem mamy. Dziecko układa się na bok lub plecy naprzeciwko sutka, przykłada się do piersi, w razie potrzeby trzyma się główka. Można również wykorzystać inne pozycje do karmienia (spod pachy, na leżąco), zmieniać kąty przystawiania.

Poduszkę do karmienia dziecka można również z powodzeniem stosować nie zgodnie z jej przeznaczeniem:

  1. Na niej jest bardzo wygodnie dawać dziecku jego pierwsze dokarmienie z łyżeczki.
  2. Jeśli umieścić poduszkę dziecku pod łopatki, będzie piękny asystent i jednocześnie obrońca od upadku w okresie pierwszych prób nauki siadania.
  3. Można położyć dziecko piersią na poduszkę i uzyskać świetny trenażer dla jego mięśni pleców i mięśni rąk.
  4. Jeszcze w okresie ciąży poduszkę do karmienia można stosować jako podtrzymujący brzuch przyrząd podczas snu.
 
Powiązane artykuły:
Zalety i wady odciągaczy pokarmu – jaki laktator wybrać?
Dziś laktator często wchodzi do spisu rzeczy koniecznych dla młodych mamuś. Jednak niezastąpioność tego przyrządu jest niejednoznaczna: on jest potrzebny daleko nie wszystkim i kupować jego zawczasu nie ma żadnego sensu.
Używanie laktatora ręcznego i elektrycznego – jak korzystać z laktatora?
Jeśli karmiąca kobieta ma potrzebę odciągania, można kupić laktator, który wyraźnie ułatwia życie młodej mamy. Opowiemy jak poprawnie korzystać tym współczesnym przyrządem.
Laktator – zalety i wady korzystania z odciągaczy pokarmu dla wszystkich karmiących mam
Laktator – wygodny i niezastąpiony dla wielu młodych mam wynalazek do pomocy piersiowemu wykarmianiu. Jednak pytanie, czy tak potrzebny ten przyrząd i czy nie przynosi on więcej szkody aniżeli korzyści, dotychczas jest przedmiotem sprzeczki.
Osłonki na piersi do karmienia – zasady użytkowania nakładek na piersi
Mamy, którym osłonki na piersi pomogły nawiązać laktację i wyleczyć pęknięcia, uważają te dostosowania największym wynalazkiem dla karmiących kobiet. Jednak są potrzebne one nie wszystkim.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty