Poduszka do przytulania – czyli jak uszyć przytulankę samodzielnie?

poduszka do przytulania

Jeszcze niedawno nikt nie słyszał o takich cudach jak poduszka do przytulania. Według statystyk na świecie samotnych ludzi staje się coraz więcej, a pragnienie by poczuć kochające ramiona nigdy nie znika. Aby rozwiązać ten problem została wymyślona ta cudowna poduszka.

Poduszka do przytulania

Szczególnie popularna jest teraz w Kraju Wschodzącego Słońca japońska poduszka anime lub dakimakura. Jej długość zbliżona jest do ludzkiego wzrostu od 150 cm i powyżej i ma nadruki w postaci znaków anime, które obecnie cieszą się dużą popularnością. Samotni ludzie nie tylko korzystają z nich podczas snu, a nawet noszą ze sobą wszędzie. Dopóki moda na poduszki dakimakura do nas nie dotarła.

My Europejczycy jesteśmy bardziej przyzwyczajeni do innych rodzajów poduszki przytulanki – dużych poduszek dla kobiet w ciąży, na których wygodnie położyć się tak, żeby plecy, nogi i brzuch znajdowały się w wygodnej pozycji, poduszek maskotek dla dzieci w postaci ulubionych zwierząt i małych poduszek podróżnych, które można podłożyć pod głowę lub szyję podczas długich podróży.

Bardzo wygodne i ciekawe poduszki przytulanki, wykonane w kształcie ramienia z ręką lub litery "C", może je wykorzystywać i dorosły, i dziecko podczas snu lub wypoczynku, objąwszy się z takim "przyjacielem".

Każdą taką poduszkę można kupić w sklepie, ale o wiele łatwiej i taniej uszyć ją samodzielnie, ponieważ ta czynność nie wymaga dużych umiejętności i doświadczenia, najważniejsze – aby mieć maszynę do szycia.

Poduszka przytulanka dla komfortowego snu – warsztaty

Kształt poduszki do przytulania jest bardzo prosty – to mogą być litery "C", "G" lub "U". W tym przypadku uszyjemy poduszkę w kształcie litery "C", ale "rogi" ona będzie miała różnej długości, a jeden bardziej zakręcony, aby poduszkę było łatwiej do siebie przytulić. Z resztek tapet lub kartonu wykonujemy papierowy szablon. Szerokość będzie wynosić około 30-40 cm, a długość do 1,5 m, w zależności od pożądanej wielkości.

Wykonanie:

  1. Rozkładamy papierowy szablon na tkaninie złożonej na pół z lewej strony (jeśli poduszka jest taka sama z obu stron), delikatnie odrysowujemy szablon. Przed tym jak wyciąć uzyskany kontur, nie zapomnij o szwach – wystarczy pół centymetra. Najlepiej robić to na dużym stole albo jak my – na podłodze, bo tu zawsze jest dużo miejsca. Tkanina nadaje się dowolna, ale najlepiej użyć grubego naturalnego materiału, który nie będzie powodować podrażnień.
  2. wykrój poduszki do przytulania 1
  3. Nie należy używać zbyt jasnych odcieni, bo poduszka będzie szybko się brudzić. Ale jeśli inaczej nie wychodzi, można oddzielnie uszyć jeszcze i poszewkę na poduszkę przytulankę. Jest to najbardziej higieniczne rozwiązanie, które na pewno spodoba się większości. Do takiej poduszki lepiej wybrać jaskrawy odcień materiału i wtedy poduszka stanie się prawdziwą ozdobą wnętrza.
  4. wykrój poduszki do przytulania 2
  5. Teraz od lewej strony należy zszyć ręcznie brzegi obu części za pomocą fastrygi po narysowanych konturach, zostawiając od brzegu już omówione półtora centymetra. Na środku trzeba zostawić otwór 20-30 centymetrów, aby poduszkę można było wypełnić wsadem syntetycznym. Po tym jak ręczna część pracy została zakończona, przystępujemy do obróbki na maszynie do szycia. Stebnujemy wzdłuż szwu, który był zrobiony ręcznie. Nie zapomnij zostawić niezaszytą część do wypełnienia.
  6. wykrój poduszki do przytulania 3
  7. Delikatnie usuwamy fastrygę i wywracamy poduszkę na prawą stronę.
  8. wykrój poduszki do przytulania 4
  9. Aby poduszka wyglądała schludnie, prasujemy ją żelazkiem.
  10. wykrój poduszki do przytulania 5
  11. Teraz nadszedł czas, aby wypełnić poduszkę. Można użyć dowolnego materiału, ale należy pamiętać, że z czasem sintepon traci swój kształt, nawet zaczyna ulegać rozkładowi i wydzielać substancje toksyczne, natomiast silikonowe włókna Hollowfibre zachowują swój kształt lepiej. Naturalne wypełniacze – puch lub pióro – są przyjazne dla środowiska, ale mogą powodować alergię. Zaczynamy wypełnianie z rogów, równomiernie wypełniając je przez pozostawiony otwór – im większy on jest, tym szybciej postępuje praca.
  12. wykrój poduszki do przytulania 6
  13. Następnie zaszywamy otwór do wypełnienia. W końcu poduszka ma taki wygląd, pozostaje tylko założyć poszewkę.
  14. wykrój poduszki do przytulania 7
  15. Poduszka do przytulania "ubrała się" w jaskrawy strój, a naszym zadaniem jest nie zepsuć wszystkiego, bo to jest bardzo ważny moment – bardzo delikatnie ręcznie zaszywamy otwór ściegiem niewidzianym.
  16. wykrój poduszki do przytulania 8

Taka poduszka teraz będzie upiększać twoją sofę, fotel lub łóżko i obejmować, gdy będzie smutno i samotnie.

wykrój poduszki do przytulania 9
 
Powiązane artykuły:
Jak uszyć baldachim na łóżeczko? Sposoby na upiększenie pokoju malucha
Baldachim na łóżeczko broni dziecko od słońca i komarów, a także nadaje dokonały wygląd. Możecie opanować umiętność szycia baldachimu na łóżeczko, jeżeli macie minimalne przyzwyczajenia szycia.
Tkanina
Dawno przeszły czasy, kiedy odzież szyła się z jednakowej tkanki. Dziś istnieją setki wariantów. I czasami zatrzyma się na pewnym materiale bardzo skomplikowano. Opis tkanki "diving", jej charakterystyki i skład możecie poznać z naszego artykułu.
Tkanina kulirka – opis i właściwości
Większość naturalnych tkanek – perkal, len – są wiadome. Lecz są i takie, nazwa których wywołuje u większości tylko pytania, na przykład kulirka. O tym co to za tkanina i jej opis możecie poznać z naszego artykułu.
Tkanina gabardyna – opis i zasady pielęgnacji
Gabardyna – ta nazwa jest znana, lecz co to za tkanina, z rezonem dadzą odpowiedź nie wszyscy. A wszystko dlatego,że istnieje mnóstwo odmian gabardyny, co różni się po spoistości, strukturze i drugich charakterystykach.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty