Podwyższone białko w moczu u dziecka – kiedy białko w moczu sygnalizuje chorobę?

podwyższone białko w moczu u dziecka

Przeprowadzać badania moczu zdrowego dziecka należy przynajmniej raz w roku, ponieważ w ten sposób można wykryć ukryte schorzenia i choroby z powoli postępującą progresją objawów. Również przeprowadzenie badania moczu przeznaczane jest po przebytych chorobach, w przeddzień operacji lub szczepienia. Czasami wynik może zaskoczyć podwyższonym białkiem w moczu dziecka. W tym artykule dowiemy się o przyczynach podwyższonego poziomu białka.

Jakie są przyczyny podwyższonego białka w moczu u dziecka?

Rodzice powinni wiedzieć, że w przypadku zmian wyniku badań, nie należy od razu wpadać w panikę. Przecież przyczyny podwyższonego białka w moczu u dziecka mogą być nie bardzo poważne, nie powodujące niebezpiecznych chorób. Oto najczęstsze z nich:

  • stres lub depresja;
  • reakcja alergiczna różnego pochodzenia;
  • wysoka temperatura na skutek choroby;
  • okres rekonwalescencji po chorobie;
  • długotrwałe odwodnienie;
  • silne obciążenia fizyczne.

Mamom chłopaków należy wiedzieć, że przy stulejce fizjologicznej, gdy napletek jest mocno sklejony mastką z żołędzią penisa, pojawienie się w moczu białka jest zjawiskiem całkiem normalnym. Przecież zmyć smegmę przed pobraniem moczu jest trudno i jej cząsteczki mogą dać wynik fałszywy.

Taka sama sytuacja może wystąpić przy nieprawidłowym podmywaniu dziewczyny przed przeprowadzeniem badania. Ponadto, aby wyniki były poprawne, należy ściśle przestrzegać instrukcji – oddawać właśnie środkową część moczu, ale nie pierwszą.

Zwiększone stężenie białka w moczu u dziecka, przekraczające dopuszczalną normę (0,033 g/l - 0,036 g/l), może być spowodowane następującymi chorobami:

  • odmiedniczkowe zapalenie nerek;
  • zapalenie pęcherza moczowego;
  • zapalenie cewki moczowej;
  • uszkodzenie nerek;
  • kamica układu moczowego;
  • nowotwory;
  • cukrzyca;
  • choroba nadciśnieniowa.
Klasyfikacja stopnia zaawansowania zwiększenia normy białka

Lekarze rozróżniają cztery fazy białkomoczu (zwiększenie ilości białka): wstępna, skąpomoczu lub bezmoczu, wielomoczu, reparacji. Ostatnia faza objawia się w nieprawidłowej budowie nerek, a także naruszeniu ich funkcji i układu moczowego w ogóle. Dotyczy to również chorób zapalnych. Pierwsze dwie fazy mogą dotyczyć do tak zwanego stanu funkcjonalnego i mogą wystąpić po transfuzji krwi lub ciężkim obciążeniu śledziony. Ponadto należy wiedzieć, że noworodki mają lekko podwyższony poziom białka w moczu i taki stan może obserwować się u dziecka, aż do dojrzewania. To spowodowane jest zaburzeniem rozwoju układu moczowego i po osiągnięciu określonego wieku mija samoistnie.

 
Powiązane artykuły:
Przyczyny białkomoczu u dziecka – czy białko w moczu zawsze oznacza chorobę?
Przyczyny białkomoczu w moczu u dzieci mogą być różne, czasami to banalne nieprzestrzeganie reguł zbioru analizy. Jednak mogą być i dosyć istotne okoliczności. Zorientujemy się w tym problemie.
Wysypka na twarzy dziecka – czyli jak rozpoznać, o czym świadczy wysypka u dziecka?
Pojawienie się wysypki na ciele u dziecka jest wskaźnikiem niektórych naruszeń, co odbywają się w organizmie człowieka. Tak, jeśli na twarzy pojawiła się wysypka, to ich charakter może wskazać na niektóre choroby. Rozpatrzymy dokładniej to pytanie.
Nadmierna liczba leukocytów  w moczu u dziecka – przyczyny leukocyturii
Leukocyty w moczu w normie powinny być nieobecne, albo obserwuje się ich znikoma ilość. Obecność białych krwinek w nadmiernej ilości mówi o wiarygodnym naruszeniu zdrowia dziecka. Dalej rozbierzemy możliwe przyczyny.
Przyczyny podwyższonych leukocytów w krwi u dziecka
Leukocyty są integralną częścią układu odpornościowego, one pierwszymi reagują na trafienie chorobotwórczych bakterii, czy wirusów do organizmu i wstępują do walki z nimi. Lecz podwyższona ich koncentracja może mieć i fizjologiczny charakter.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty