Podwyższone białko w moczu u dziecka – kiedy białko w moczu sygnalizuje chorobę?
Przeprowadzać badania moczu zdrowego dziecka należy przynajmniej raz w roku, ponieważ w ten sposób można wykryć ukryte schorzenia i choroby z powoli postępującą progresją objawów. Również przeprowadzenie badania moczu przeznaczane jest po przebytych chorobach, w przeddzień operacji lub szczepienia. Czasami wynik może zaskoczyć podwyższonym białkiem w moczu dziecka. W tym artykule dowiemy się o przyczynach podwyższonego poziomu białka.
Jakie są przyczyny podwyższonego białka w moczu u dziecka?
Rodzice powinni wiedzieć, że w przypadku zmian wyniku badań, nie należy od razu wpadać w panikę. Przecież przyczyny podwyższonego białka w moczu u dziecka mogą być nie bardzo poważne, nie powodujące niebezpiecznych chorób. Oto najczęstsze z nich:
- stres lub depresja;
- reakcja alergiczna różnego pochodzenia;
- wysoka temperatura na skutek choroby;
- okres rekonwalescencji po chorobie;
- długotrwałe odwodnienie;
- silne obciążenia fizyczne.
Mamom chłopaków należy wiedzieć, że przy stulejce fizjologicznej, gdy napletek jest mocno sklejony mastką z żołędzią penisa, pojawienie się w moczu białka jest zjawiskiem całkiem normalnym. Przecież zmyć smegmę przed pobraniem moczu jest trudno i jej cząsteczki mogą dać wynik fałszywy.
Taka sama sytuacja może wystąpić przy nieprawidłowym podmywaniu dziewczyny przed przeprowadzeniem badania. Ponadto, aby wyniki były poprawne, należy ściśle przestrzegać instrukcji – oddawać właśnie środkową część moczu, ale nie pierwszą.
Zwiększone stężenie białka w moczu u dziecka, przekraczające dopuszczalną normę (0,033 g/l - 0,036 g/l), może być spowodowane następującymi chorobami:
- odmiedniczkowe zapalenie nerek;
- zapalenie pęcherza moczowego;
- zapalenie cewki moczowej;
- uszkodzenie nerek;
- kamica układu moczowego;
- nowotwory;
- cukrzyca;
- choroba nadciśnieniowa.
Lekarze rozróżniają cztery fazy białkomoczu (zwiększenie ilości białka): wstępna, skąpomoczu lub bezmoczu, wielomoczu, reparacji. Ostatnia faza objawia się w nieprawidłowej budowie nerek, a także naruszeniu ich funkcji i układu moczowego w ogóle. Dotyczy to również chorób zapalnych. Pierwsze dwie fazy mogą dotyczyć do tak zwanego stanu funkcjonalnego i mogą wystąpić po transfuzji krwi lub ciężkim obciążeniu śledziony. Ponadto należy wiedzieć, że noworodki mają lekko podwyższony poziom białka w moczu i taki stan może obserwować się u dziecka, aż do dojrzewania. To spowodowane jest zaburzeniem rozwoju układu moczowego i po osiągnięciu określonego wieku mija samoistnie.