Pogromcy mitów w akcji: 11 popularnych mitów i ich sprostowania

W programie "Pogromcy mitów" przeprowadzano różne eksperymenty, które udowadniały lub obalały różne twierdzenia. Proponujemy do rozpatrzenia kilka ciekawych eksperymentów, udowodniających, że ludzie lubią wierzyć w bajki.

W ciągu 13 lat na ekranach telewizorów widzowie mogli oglądać program "Pogromcy mitów". W nim prezenterzy Jamie i Adam sprawdzali różne mity, plotki, zabobony i tak dalej. Te eksperymenty pozwoliły otworzyć oczy na wiele rzeczy. Zobaczmy, co z tego, w co wierzymy, jest kłamstwem.

1. Rozmowa telefoniczna może spowodować wybuch na stacji benzynowej

stop

Na wielu stacjach benzynowych można zobaczyć znak zakazu rozmawiania przez telefon, i wielu uważa, że to może być przyczyną wybuchu. W rzeczywistości jest to oszustwo, ponieważ tylko opary łatwopalnych oparów w powietrzu i wyładowania statyczne mogą wywołać zapłon. Z rozmową telefoniczną te dwa warunki nie mają nic wspólnego.

2. Na skórce banana łatwo się poślizgnąć

banan

Sztuczka, którą można spotkać w wielu komediach, w rzeczywistości jest znacznie przesadzona. Skórka może i jest śliska, ale nie na tyle, aby ludzie padali jak przewrócone kręgle.

3. Cebula są w stanie oszukać alkomat

test

Krążą pogłoski o tym, że jeżeli zjeść cebulę lub wypić płyn do płukania jamy ustnej po spożyciu alkoholu, alkomat niczego nie pokaże. Pogromcy mitów wypróbowali ogromna ilość ludowych metod, ale wszystkie one okazały się nieskuteczne.

4. Cukier w baku zarżnie silnik

cukier

Istnieje opinia, że jeśli do benzyny dodać cukier, to po krótkim czasie samochód się zepsuje. Podczas eksperymentu samochód nie tylko nie zawiódł, ale nawet zaczał działać lepiej.

5. Reguła pięciu sekund

sekunda

Jeśli jedzenie znajdowało się na podłodze zaledwie kilka sekund, a następnie od razu było podniesione, to znaczy, że bakterii na nim nie ma. Eksperymenty wykazały, że okres przebywania na ziemi nie ma wpływu na ilość drobnoustrojów.

6. Rzucona karta może przeciąć skórę

karta

Maksymalna prędkość, którą mogły rozwinąć uczestnicy eksperymentu, rzucając karty, wynosi 40 km/h. Jednak to nie wyrządziło żadnej szkody. Poźniej eksperci wynaleźli specjalną maszynę, rzucającą karty z prędkością 250 km/h, ale i tego okazało się zbyt mało, aby przeciąć skórę.

7. Pięścią można przebić trumnę

strasznie

W niektórych filmach można zobaczyć, jak bohater pogrzebany żywcem uderza pięścią w pokrywę trumny i wydostaje się na zewnątrz. Adam i Jamie udowodnili, że nie da się przebić trumny gołymi rękami, ale nawet jeśli człowiek będzie w stanie to zrobić, i tak się udusi pod kilkoma metrami ziemi.

8. Pamięć złotej rybki trwa trzy sekundy

rybka

Powszechne oszustwo, które obalili prezenterzy programu. Zespól wykorzystał trenowaną rybkę, która pod wodą omiujała różne przeszkody. Miesiąc później znów powtórzyła wszystkie akcje bez przypomnienia.

9. W ruchomych piaskach człowiek umiera

piaski

Kolejny mit, który powstał dzięki przemysłowi filmowemu: jeśli człowiek znalazł się w ruchomych piaski, to one zaciągają, i ofiara dusi się. W rzeczywistości jest to niemożliwe, ponieważ ich gęstość jest znacznie wyższa, niż wartość wody, więc ciału o wiele łatwiej utrzymać się na powierzchni.

10. Człowieka może zabić moneta zrzucona z wysokości

moneta

Program udowodnił, że ten mit nie ma nic wspólnego z prawdą, ponieważ moneta jest mała i jej gęstość jest niewystarczająca do tego, aby zabić człowieka. Prowadzący nawet próbowali wystrzelić monetą w górę z karabinu, ale nawet tego nie wystarczyło, aby spowodować śmiertelne obrażenia.

11. Zbić kapelusz z głowy kowboja bez konsekwencji

kapelusz

W westernach i różnych rozrywkowych show pokazywana sztuczka, kiedy zbija się kapelusz z głowy człowieka strzałem z rewolweru. Prezenterzy programu udowodnili, że to się mija z rzeczywistością. Można to zrobić za pomocą strzelby, ale wtedy kowboj zostanie zabity.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty