Pomarańczowy olejek eteryczny - właściwości olejku

olejka eteryczna pomarańczy

Powszechnie wiadome jest, że olejek pomarańczowy jest bardzo aromatyczny i istnieją dwie odmiany: gorzki i słodki. Jaki więc będzie olejek, zależy wszystko od gatunku drzewa, na którym wyrósł owoc: słodka pomarańcza powoduje to, że olejek jest w jasno – złocistym odcieniu, a gorzka – czerwonawy odcień substancji.

Olejek pomarańczowy jest powszechnie stosowany w różnych gałęziach:

 • kulinariach jako aromat;
 • kosmetologii, w której ową substancję wykorzystuje się jako środek do włosów i skóry;
 • perfumerii, w której olejek pomarańczowy wchodzi w skład kompozycji aromatów owocowych.

Właściwości olejku eterycznego pomarańczowego

 1. Zwróćmy uwagę na te właściwości olejku pomarańczowego, które stosowane są w kosmetologii.
 2. Właściwości olejku zależą rzecz jasna od jego składu: duża ilość witaminy C pozwala tej substancji posiadać właściwości antyoksydacyjne i tonizujące, które są bardzo korzystne dla skóry, a jeśli wchodzą w skład środków do włosów, to sprawiają, że włosy są błyszczące i jędrne.
 3. Ponieważ olejek pomarańczowy daje możliwość odnowy ilości kolagenu, więc może być stosowany przez kobiety aby dokonać korekcji owalu twarzy, dodając go do różnych maseczek.
 4. Jest korzystny dla tych, którzy cierpią na zapalenie skóry, ponieważ mają właściwości przeciwzapalne.
 5. Również można rozwiązać problem nierównomiernego koloru twarzy, stosując ten olejek codziennie.
 6. Olejek pomarańczowy będzie korzystny do cery tłustej, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych.
 7. Uważa się, że olejek gorzkiej pomarańczy - bardziej odpowiada zwiędłej cerze, a słodkiego – młodej.
 8. Olejek pomarańczy daje możliwość zwalczać cellulit, jeśli będzie wchodzić w skład środka do owijania i wykorzystywany w postaci olejku do masażu.
 9. Jeśli spożywać olejek, to będziesz miał lepszy apetyt i intensywniej spalają się tłuszcze.

Stosowanie eterycznego olejku pomarańczowego

Eteryczny olejek pomarańczowy ma dosyć intensywny zapach, więc jeśli tobie on się nie podoba, razimy go nie stosować. Z ostrożnością należy go wykorzystywać ludziom, którzy są skłonni do alergii, zwłaszcza jeśli mają uczulenie na owoce cytrusowe.

Eteryczny olejek pomarańczowy dla włosów

Jeśli dodać kilka kropelek olejku do szamponu, to otrzymasz nie tylko przyjemny zapach, ale włosy będą bardzo miękkie po umyciu.

Olejek pomarańczowy – idealny środek aby twoje włosy błyszczały: wystarczy nasmarować olejkiem włosy, wmasować w skórę głowy, a po upływie godziny zmyć.

Jeśli na noc nasmarujesz zniszczone końcówki włosów olejkiem, to będą bardziej elastyczne.

Żeby włosy rosły szybciej należy połączyć olejki pomarańczowy, winogronowy i cytrynowy (ilość powinna być jednakowa) i nanosić ową mieszankę na korzenie włosów kilka razy w tygodniu. Dzięki składowi (dużej ilości witaminy C i grupy B) takie środki można nazwać liderami wśród olejków.

Eteryczny olejek pomarańczowy przeciw cellulitowi

Żeby się pozbyć cellulitu należy robić masaż bańką z olejkiem pomarańczowym, a również należy codziennie owijać ciało: wymieszać 4 stołowe łyżki białej lub zielonej gliny z 1 łyżeczką olejku pomarańczowego, nanieść na strefy problemowe i owinąć folią spożywczą. Aby owijanie było termiczne należy dodać 1 kropelkę olejku miętowego lub pieprzowego, które będą odpowiednio rozgrzewać lub ochładzać ciało.

Eteryczny olejek pomarańczowy do twarzy

Do zwiędłej suchej skóry, stosowany jest olejek gorzkiej pomarańczy jako środek, który tonizuje cerę i wygładza zmarszczki.

Istnieje maseczka, która nie tylko odnawia elastyczność cery, ale może wyrównać kolor twarzy: wymieszać 2 łyżeczki miąższu ogórka z 1 łyżeczką olejku pomarańczowego i 1 łyżeczką śmietany, a następnie nanieść maseczkę na twarz.

Ogórek w połączeniu z olejkiem pomarańczowym tonizuje cerę, polepsza kolor twarzy olejka eteryczna pomarańczy dla włosów(na przykład ekstrakt ogórka wchodzi w skład środków wyrównujących kolor twarzy), śmietana nawilża suchą skórę.

Eteryczny olejek pomarańczowy ze słodkiej pomarańczy stosowany do młodej cery jako środek przeciwzapalny, trzeba nim smarować pryszcze i miejsca podrażnione.

Eteryczny olejek pomarańczowy na odchudzanie

Aby pozbyć się zbędnej wagi, należy spożywać olejek pomarańczowy po kilka kropelek dziennie przez miesiąc. Ale należy pamiętać, że on jest bardzo skoncentrowany, więc może spowodować alergię. Również z ostrożnością trzeba stosować ten olejek ludziom, którzy ciągle odczuwają głód, ponieważ on wywołuje apetyt.

 
Powiązane artykuły:
Olejek pichtowy – stosowanie
Dziś porozmawiamy o stosowaniu jodłowego czyli pichtowego oleju. O użyciu jego w kosmetologii i aromaterapii, dla opieki za obliczem i włosami, dla walki z pryszczami i zmarszczkami dowiadujecie się z naszego nowego materiału.
Olejek geraniowy – właściwości i zastosowanie
Olejek eteryczny geraninowy otrzymują przez destylację z wodną parą. Ona ma wszechstronne właściwości i wykorzystuje się w aromoterapii, medycynie i kosmetologii. Czym jest pożyteczny olejek geraninow i jak go stosować? O tym czytajcie w artykule.
Olejek bergamotowy – właściwości i zastosowanie
Olejek bergamotowy ma intensywny słodki aromat. Dzięki temu jego często stosują w perfumerii. Czytajcie nasz artykuł i dowiadujecie się, w których jeszcze dziedzinach i dlaczego wykorzystują olejki eteryczne bergamotowe.
Olej z kiełków pszenicy – właściwości i zastosowania
Olej kiełków pszenicy przygotowuje się ze świeżych kiełków. On jest studnią witamin, minerałów i innych bardzo ważnych biologicznie aktywnych substancji. Czym właśnie jest pożyteczny ten naturalny środek? O tym czytajcie w naszym artykule.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty