Pomidory z cynamonem na zimę
Każdy, kto już nie pierwszy rok zajmuje się robieniem zapasów warzyw na zimę, na pewno zna dziesiątek przepisów konserwowanych pomidorów, lecz postaramy się zdziwić was. W tym materiale mowa pójdzie nie o prostych marynowanych pomidorach, zamkniętych z cynamonem na zimę, a o płodach, które można konserwować z olejem, przekształcić na dżem, czy sos z dużą ilością korzennych aromatów i niezwykłych smaków. Nie urońcie szansy rozcieńczyć kolekcji robień zapasów oryginalnymi przepisami.
Pomidory z cynamonem na zimę – przepis
Oprócz marynat, płody pięknie zachowują się w oleju. Zamknijcie parę niewielkich baniek konserwowanych pomidorów cherry z dużą ilością przypraw, a potem wykorzystajcie je w jakości toppingu dla pizzy i kanapek, czy aromatycznego dopełnienia do pasty, warzyw i potraw mięsnych.
Składniki:
- pomidory – 20 szt.;
- laska cynamonu;
- gwiazdka badianu;
- nasienie kolendry – 1 łyżka;
- list lauru;
- sok 1/2 cytryny;
- olej roślinny, czy oliwny.
Przygotowanie
Przed podziałem pomidorów po bańkach trzeba je zapiec z przyprawami, dlatego umyte płody deprawują w żarowytrzymałej formie, posypują hojną garścią morskiej soli i cukru, kolendrą i polewają cytrusowym sokiem. Poza tym razem z pomidorami pokładziecie laskę cynamonu, list lauru i gwiazdkę badianu. Rozmieśćcie formę w rozgrzanego do 180 stopni piecyka na pół godziny, a po całym tym czasie przesuńcie gorące płody do czystej bańki razem z przyprawami i zalejcie olejem. Takie robienie zapasów przestanie przy pokojowej temperaturze całą zimę.
Pomidory z miętą i cynamonem na zimę
Jak można mówić o pomidorowych robieniach zapasów, wyłączając ze spisu przepisy sosów? Ten pomidorowy sos może również wykorzystywać się jak pikantna korzenna marynata dla mięsa, czy podawać do dowolnej potrawy z warzyw, czy grysików.
Składniki:
- słodki pieprz – 420 g;
- pomidory – 390 g;
- fioletowa cebula – 115 g;
- ostry pieprz chilli – według smaku;
- gałęzi tymianku – 5 szt.;
- czerwone wino wytrawne – 55 ml;
- miód – 15 ml;
- papryka, suszona mięta – po 1 st. Łyżce.
Przygotowanie
Najpierwej zajmijcie się przygotowaniem wszystkich składowych. Wydalcie nasienne pudełko z pieprzów (słodkich i ostrego), a ścianki płodu dowolnie i grubo pokrójcie. Oczyśćcie i pokrójcie cebulę, pomidory blanszujcie, wydalcie skórkę i również rozdzielcie na kawałki dowolnego rozmiaru. Pokładźcie wszystkie warzywa do czary blendera i piurujcie. Przelejcie piure do patelni i wlejcie do niego wino z miodem. Śladem dodajcie paprykę, miętę i cynamon. Zostawcie sos gotować się w ciągu blisko 15 minut, a tymczasem wysterylizujcie szklaną tarę dowolnym sposobem. Rozlejcie korzenny sos po gorącej pojemności i szczelnie zamknijcie przykrywkami. Kiedy sos oziębnie przy pokojowej temperaturze, jego można będzie rozmieszczać na przechowywanie w lodówce.
Pomidory na zimę z cynamonem i goździkiem
Absolutnie niezwykły w naszych krajach, lecz od tego niemniej smaczny, to aromatyczny dżem. Tak, nawykliśmy przygotować dżemy tylko z owoców i jagód, lecz dajcie temu przepisowi szansę i zdziwicie się, na ile ciekawym może wyjść pojednanie zwykłych smaków.
Składniki:
- pomidory – 780 g;
- cukier – 120 g;
- sok limy – 35 ml;
- tarty imbir – 1 łyżka;
- mielony kumin – 1 łyżka;
- mielony cynamon, goździk – po 1/4 łyżki;
- ostry pieprz chilli – według smaku.
Przygotowanie
Blanszujcie pomidory i wydalajcie z nich skórkę. Grubo pokrójcie płody i pokładźcie do fajerki. Śladem dodajcie sok limy, pokrojone chilli (nasienie zawczasu wydalcie) i wszystkie przyprawy. Męczcie dżem na niewielkim ogniu do gęstnienia, blisko 1 godziny 15 minut, a potem rozlejcie po sterylnych bańkach i zawińcie.