Porady, jak wybrać choinkę, by przetrwała święta

Święta Bożego Narodzenia i Sylwestra już niedługo! W niniejszym artykule kilka skutecznych porad, jak wybrać choinkę i jak poprawnie ją pielęgnować, by przetrwała święta, jak najdłużej darowała wyśmienity nastrój twoim bliskim i utrzymała pachnąca magię świąt.
choinka

Co roku przed Bożym Narodzeniem zastanawiamy się, czy wybrać choinkę żywą, czy sztuczną? Jeśli zdecydowałeś się na zakup żywej choinki, to musisz wiedzieć, jak poprawnie ją wybrać, by przetrwała święta. Mamy dla Naszych Czytelników kilka cennych wskazówek specjalistów od drzewek.

Żywa czy sztuczna?

wybór

Nie zważając na protesty obrońców przyrody, sztuczna choinka ma tyle samo wad, co żywa. Sztuczna choinka wcale nie jest choinką ekologiczną. Plastik negatywnie wpływa na jakość życia ludzi. W dodatku rozkłada się przez setki lat.

rodzina

Obecnie większość bożonarodzeniowych choinek pochodzi ze specjalistycznych plantacji, gdzie celem jest przede wszystkim wyhodowanie takiego drzewka, które zaspokoi oczekiwania klientów. Również choinki można kupić w nadleśnictwie. Tu istnieje także możliwość samodzielnego wycięcia drzewka. Po świętach choinkę można oddać na zbiórkę biomasy. Wiele instytucji organizuje zbiórki drzewek, aby ekologicznie je zutylizować. Choinki zostaną przerobione na energię, która wróci do naszych domów w postaci ciepła w kaloryferach. Drzewka posłużą również za materiał strukturalny do produkcji nawozu organicznego.

Co prawda żywa choinka będzie darować piękny zapach tylko przez kilka tygodni, natomiast sztuczne drzewko posłuży nam w ciągu wielu lat.

Wybieramy najważniejszy symbol świąt bożonarodzeniowych

święto

Otóż kilka porad, jak wybrać choinkę, by przetrwała święta:

 1. Największym atutem sosny jest atrakcyjna cena oraz gęste igły. Jednak ona wydziela dużą ilość żywicy, dlatego po świętach będziesz musiała czyścić dywan.
 2. Jodła i świerk mają stożkowy pokrój, intensywny żywiczny zapach igieł, postoją w mieszkaniu nieco dłużej, dlatego są o wiele droższe.
 3. Od wieku drzewka zależy grubość pnia. Grubość pnia choinki o wysokości 1-1,4 metra powinna wynosić 8-10 cm. Jeśli jest cieńszy, to oznacza, że drzewko chorowało i długo nie postoi.
 4. Sprawdź, czy drzewko nie zostało zaatakowane przez żadne choroby i szkodniki.
 5. Igły powinny być miękkie, zielone i mocno zagęszczone. Aby sprawdzić świeżość dowolnego drzewka, można lekko stuknąć pniem choinki o ziemię i zobaczyć, ile igieł spadnie. Jeżeli zobaczymy igliwie żółte i czerwone, szukajmy innego drzewka.
 6. Drzewko powinno być gęste i smukłe. Gałęzie nie mogą być zbyt cienkie i miękkie.
 7. Weź gałązkę, potrzyj ją i nieco podmuchaj, jeśli pojawi się charakterystyczny żywiczny zapach, śmiało możesz kupować.
decorum

Choinka w domu

Mamy kilka porad, jak dbać o choinkę, by przetrwała święta, jak najdłużej darowała wyśmienity nastrój twoim bliskim i utrzymała pachnąca magię świąt:

 1. Pamiętamy, żeby wstawiać świeżo kupioną choinkę na 24 godziny do garażu, piwnicy lub innego pomieszczenia z umiarkowaną temperaturą.
 2. Później wstawiamy choinkę do wanny, aby wyczyścić ją z owadów, opadających igieł i kory.
 3. Choinka ma stać w stojaku wypełnionym wodą. Do wody warto dodawać specjalną odżywkę (można ją kupić w sklepach ogrodniczych lub kwiaciarniach).
 4. Choinka nie powinno stać w pobliżu kaloryfera. Każdego dnia należy 2-3 razy dziennie wietrzyć pokój, w którym stoi choinka. Drzewko warto również zraszać każdego dnia.
 5. ozdoby

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację swojego świątecznego drzewka i ono na pewno podaruje ci i twoim bliskim wyśmienity nastrój i naładuje pozytywną energią.

 
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty