Porady perfekcyjnej pani domu – jak pozbyć się dawnej spalenizny z patelni?

jak pozbyć się dawnej spalenizny z patelni

W kuchni każdej gospodyni wśród innych naczyń jest zawsze i patelnia. Bez niej nie można się obejść podczas przygotowywania wielu potraw. Dlatego bardzo ważne jest, aby utrzymywać patelnie w czystości.

W wielu rodzinach patelnia, a tym bardziej żeliwna, służy bardzo długo. Przez cały czas na niej gromadzi się czarna przypalenizna, z którą poradzić sobie dość łatwo. Nauczmy się jak można wyczyścić patelnię ze zestarzałego nagaru w warunkach domowych.

Czyszczenie przypalonej patelni

Jeśli chcesz wyczyścić patelnię teflonową od nagaru, który pojawił się na zewnętrznej jej stronie, to w tym celu musisz skorzystać ze specjalnych środków. Pamiętaj, że nie zaleca się czyszczenie takiej patelni środkami ściernymi, a także mocnymi czyścikami z wełny stalowej. Lepiej korzystać z takich środków na przykład jak Sanechem Santargel. Znakomity środek do czyszczenia patelni produkuje firma Amway. Z pomocą tych samych środków można oczyścić z nagarów i ceramiczną patelnię.

Czyszczenie żeliwnej patelni jest bardziej pracochłonną sprawą. Dlatego jeśli na zewnątrz na patelni znajduje się gruba warstwa przypalenia, to można je spróbować zdrapać nożem, a potem skorzystać ze środku do czyszczenia.

Istnieje dobry stary sposób, jak wyczyścić przypaloną patelnię i od wewnątrz, i zewnątrz. W tym celu należy w ciągu kilku godzin patelnię gotować w wodzie z dodatkiem kleju papierniczego, proszku do prania i sody. Następnie spaleniznę z patelni łatwo usunąć za pomocą stalowej szczotki drucianej.

Nagar wewnątrz patelni żeliwnej można usunąć i w inny sposób. Na patelnię wsypać dwie łyżki soli, wlać octu tyle, aby pokrył całe dno patelni. Pojemność postawić na ogień. Po tym, jak zawartość patelni zagotuje się, dodaj tam pozbyć się dawnej spalenizny z patelnijedną czwartą szklanki sody oczyszczonej. Zmniejsz ogień i gotuj mieszaninę, aż większość płynu wyparuje. Potem nagar usuwa się za pomocą szczotki.

Patelnie aluminiowe można wyczyścić w następujący sposób. Jeśli przypalenie jest lekkie, można je usunąć gotując przez pewien czas na patelni mieszaninę kwasu cytrynowego i wody. Następnie odczekaj, aż roztwór trochę ostygnie, wylej go i opłukaj pojemność.

Przypaloną patelnię aluminiową można wyczyścić za pomocą jeszcze jednego sposobu. Do szklanki z ciepłą wodą dodaj 10 g boraksu i amoniaku. Zwilż gąbkę w tej mieszaninie i wytrzyj naczynie. Potem dobrze umyj patelnię pod bieżącą wodą.

 
Powiązane artykuły:
Odkamienianie czajnika — jak wyczyścić czajnik kwasem cytrynowym?
Jeden z rozpowszechnionych sposobów czystki czajnika od nawaru - to użycie kwasku cytrynowego. Jak sprawić się z tym zadaniem? O tym opowiemy dalej w naszym nowym artykule.
Jak poprawnie zmywać naczynia?
Każda przedstawicielka płci pięknej chociażby raz w życiu myła naczynia, a większość z nas czynią to regularnie. Przecież mycie naczynia implikuje swoje sekrety, dzięki którym mężczyźni uważają za idealną gospodynię właśnie was.
Czym myć kryształy?
Naczynie z kryształu zazwyczaj dostają tylko na uroczyste wypadki i dla bardziej kosztownych gości. I właśnie dlatego ona zawsze musi wyglądać, jak nowiutka. Porozmawiamy o tym, jak myć kryształ.
Jak wyczyścić zewnętrzną powierzchnię patelni?
Nawet przy najbardziej troskliwym stosunku wam wątpliwe, czy uda się uniknąć czarnego brudu na patelni i pytanie jej czystki często stawia do sytuacji bez wyjścia gospodynie. W artykule opowiemy o niektórych efektywnych sposobach.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty