Porady rekrutacyjne – jak przejść pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną?

jak przejść pomyślnie rozmowę kwalifikacyjną

Każdy z nas miał do czynienia z pytaniem, jak trzeba przejść rozmowę kwalifikacyjną, aby zadowolić pracodawcę? W praktyce często nawet specjaliści nie zawsze mogą godnie się wykazać. Dlatego ten artykuł będzie dla ciebie przewodnikiem, jak prawidłowo przejść rozmowę kwalifikacyjną.

Przygotowanie kadry

Ważnym etapem w przygotowaniu do rozmowy kwalifikacyjnej jest twój osobisty nastrój. Jeśli jest on pozytywny, to będziesz mieć pewną przewagę nad konkurentami. Zanim przejdziesz rozmowę kwalifikacyjną do pracy należy zwrócić uwagę na następujące bloki tematyczne, którymi w zasadzie interesują się pracodawcy:

  1. Dowód twojego profesjonalizmu i kompetencji.
  2. Umiejętność zaprezentowania swoich indywidualnych cech.
  3. Posiadanie informacji o tym kierunku rynku, branży, firmy, identyfikacja strategii głównych konkurentów.
  4. Przygotowanie do pytań, które sugerują znajomość firmy, w której masz zamiar przejść rozmowę kwalifikacyjną, demonstracja zaangażowania w pracy.
  5. Umiejętność prowadzenia negocjacji.
  6. Reprezentacyjny wygląd podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Jak przeprowadzać rozmowę?

Dowiedz się również, jak przeprowadzać rozmowę – to na pewno będzie dla ciebie korzystnie. Spróbuj odtworzyć w głowie możliwe scenariusze przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej. Trzeba pamiętać o swoich osiągnięciach w dziedzinie zawodowej i wspomnieć o nich podczas rozmowy. Przekonaj najpierw siebie, a potem i pracodawcę w tym, że właśnie ty powinieneś dostać tę pracę. Na wszelkie pytania trzeba odpowiadać godnie, staraj się znaleźć wyjście z niekomfortowych sytuacji. Twój przyszły szef musi zakończyć rozmowę tak, aby u niego wyraźnie stworzył się twój pozytywny i atrakcyjny wizerunek. On musi mieć jasne wyobrażenie o tym, że to właśnie ty jesteś tym jedynym kandydatem na to stanowisko.

Nie zapomnij prostych zasad. Należy słuchać pytanie pracodawcy do końca, nie przerywaj mu. Staraj się zrozumieć podtekst pytania, odpowiadaj krótko i do rzeczy. Tam gdzie jest to wymagane, rozwijaj i podtrzymuj temat.

Doświadczeni menedżerowie z reguły, z góry przygotowują kilka bloków pytań. Zwykle jeden z nich jest skierowany na to, aby stworzyć ogólną opinię o kandydacie na stanowisko, dowiedzieć się o jego osobowości, a także kwalifikacji zawodowej. Drugi blok jest często nazywany „stresującym”: podczas rozmowy zadawane są pytania, aby sprawdzić jak człowiek reaguje, jeśli wywierają presję. Trzeba utrzymywać opanowanie i zachowywać się spokojnie. Nie zapomnij o tym, że aby zbić ciebie z tropu, pytania rozmowy kwalifikacyjnej zazwyczaj są mieszane. Przygotuj się na najbardziej nieoczekiwane, czasem prowokacyjne pytania. Staraj się stanąć na wysokości zadania i szybko dać odpowiedź.

Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się zadawać ich pracodawcy. Zapytaj o perspektywy awansu – to jest dość istotne. Zapytaj, jakie programy podnoszenia kwalifikacji są w danej firmie. To pomoże ci wyglądać na ambitnego i poważnego pracownika – kolejny plus na rzecz swojej kandydatury.

Nie zapominaj o uśmiechu. Można dyskretnie i delikatnie się pośmiać, wtedy twoje błędy mogą być niezauważone. Tak stworzysz wrażenie pewnego siebie człowieka.

pomyślna rozmowa kwalifikacyjna Co zrobić po rozmowie kwalifikacyjnej?

Po przejściu rozmowy kwalifikacyjnej radzimy postępować w następujący sposób: postaraj się, aby uzyskać kilka zaproszeń do pracy od różnych pracodawców. Uważnie przeczytaj wszystkie pakiety ofert biznesowych. Wybierz ten, który najbardziej ci odpowiada, a od pozostałych ofert zrezygnuj. Nie zapomnij poinformować pozostałych pracodawców o swojej odmowie.

Żegnając się z pracodawcą po rozmowie kwalifikacyjnej nie zapomnij podziękować za to, że dał ci możliwość przejść rozmowę kwalifikacyjną w tej właśnie firmie, niezależnie od decyzji jaką podejmie.

 
Powiązane artykuły:
Tradycyjne i nietradycyjne sposoby na znalezienie pracy – jak szybko znaleźć pracę?
Wszystkie łase miejsca w pracy już dawno są zajęte, a z innej strony samoocena człowieka jest głównym czynnikiem poszukiwania. Jak szybko znaleźć pracę w nasz niełatwy czas? O tym porozmawiamy dalej.
Zasady obowiązujące przy zatrudnieniu – jak sprawić wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej?
Sprawić dobre wrażenie na pracodawcę życzy sobie każdy. O tym jak to zrobić, istnieje mnóstwo rad. Należy dotrzymywać się rzeczowej etykiety, promieniować kontenans i pozytywną energię. Dokładniej o tym czytajcie dalej.
Inspiracje do strategii poszukiwania zatrudnienia – jak znaleźć dobrą pracę?
Dziś nie zważając na masę ciekawych branż, wśród których można znaleźć sprawę do duszy, pracę znaleźć nie tak prosto, w związku z wysokimi wymogami pracodawców i konkurencji. W tym artykule opowiemy o tym, jak znaleźć dobrą pracę.
Jak prawidłowo zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej?
Ważną rolę przy rozmowie kwalifikacyjnej w celu urządzenia na pracę gra wrażenie, które złoży się u pracodawcy, czy managera. Ten artykuł opowie o tym, jak poprawnie zachowywać się na rozmowie kwalifikacyjnej.
 
 
Błąd w tekście? Zaznacz go i kliknij: Ctrl + Enter Systema Orphus© Orphus
Oferty pracy | Kontakty